Jak działa odwrócona psychologia i kiedy z niej można skorzystać

Jak działa odwrócona psychologia i kiedy z niej można skorzystać

Jeśli nie potrafisz przekonać dziecka do tego, żeby jadło warzywa, chodziło spać o odpowiedniej porze czy sprzątało swój pokój - mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Zastosuj odwróconą psychologią.

Odwrócona psychologia jest częścią zjawiska zwanego "reaktancją" - powiedział Jeff Greenberg, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Arizonie.

reklama

Pomysł reaktancji opiera się na tym, że ludzie są głęboko przywiązani do ochrony swojej wolności. Kiedy czują, że jest ona zagrożona, ponieważ ktoś chce pozbawić ich możliwości podejmowania decyzji i własnych wyborów, natychmiast reagują silnym oporem.

Weźmy na przykład dziecko, które nie chce jeść jego brokułów. Jeśli rodzic powie: “Absolutnie nie wolno ci jeść brokułów” -  nagle jedzenie staje się bardziej atrakcyjne.

Jednak ta metoda nie zawsze i nie na wszystkich działa, bo okazuje się, że bywają osoby, które nie są podatne na reaktancję. Z badań wynika, że ludzie, którzy są z natury uprzejmi i zgodni, są mniej podatni. Natomiast wobec osób wrażliwych, emocjonalnych i upartych łatwiej zastosować ten sposób.

Wracając jednak do maluszków i przykładu z brokułami - istnieją etapy podczas dzieciństwa, kiedy zdecydowanie łatwiej ci będzie skorzystać z odwróconej psychologii.

Pierwszy to czas, kiedy dzieci rozwojowo przeżywają okres buntu, przesuwania granic i potrzeby wolności czyli pomiędzy 2. a 4. rokiem życia. Po 4. roku życia dzieci stają się w większym stopniu istotami społecznymi i rzadziej popadają w skrajne emocje, więc zaczynają być mniej podatne na tego typu działania.

Drugi moment to oczywiście etap dojrzewania. Kiedy nastolatki buntują się przeciwko rodzicom, mogą być podatne na odwrotną psychologię. To okres, kiedy rodzice mówią jedno, a dzieci chcą zrobić coś przeciwnego, bez względu na konsekwencje.

Jedyny problem, że o ile małe dzieci są mniej rozwinięte poznawczo, więc nie zauważą przeprowadzanej przez nas manipulacji, o tyle z nastolatkami może nie być już tak łatwo.

reklama

Nie ma powodu, by powiedzieć, że to nie będzie działać na dorosłych, ale całość musi być przeprowadzona bardzo subtelnie - powiedział profesor Greenberg

Źródło: Live Science

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: