Sporty walki dla najmłodszych – czy warto zapisywać dzieci na lekcje kickboxingu?

Materiał partnera 
Sporty walki dla najmłodszych – czy warto zapisywać dzieci na lekcje kickboxingu?

Sporty walki wzbudzają sprzeczne uczucia, szczególnie jeżeli chodzi o trenujące je dzieci. Obalamy mity i udowadniamy, że to najlepsza forma aktywności, która wspiera rozwój psychoruchowy najmłodszych. Zdradzamy także, który klub sportowy oferuje najlepsze treningi kickboxingu dla dzieci.

Czy sporty walki są dla dzieci?

Na początek obalimy mity i stereotypy, jakoby sztuki walki były nieodpowiednie dla dzieci i budzące w nich agresję. Szczególnie zakorzeniony jest pogląd, że ten typu zajęć nie jest wskazany dla maluchów z nadpobudliwością psychoruchową lub problemami emocjonalnymi, bo to tylko pogłębia problem.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że mity te wynikają z niewiedzy i opierania swoich opinii na filmach akcji i zawodowych walkach transmitowanych w telewizji. Wówczas rzeczywiście można odnieść wyobrażenie, że dzieci na treningach toczą między sobą regularne bójki. Nic bardziej mylnego. Sztuki walki są jak najbardziej odpowiednie dla dzieci. Treningi to przede wszystkim rozwój fizyczny i możliwość rozładowania nadmiaru energii w pozytywny sposób.

Sporty walki - najlepszy sposób na rozwój psychofizyczny dziecka

Sztuki walki to głównie sposoby walki wręcz. Jednak oprócz techniki, liczy się też rozwój duchowy i nauka wielu wartości. Dlatego znacznie lepiej wpływają na rozwój psychoruchowy dzieci niż gry zespołowe, np. piłka nożna.

Zacznijmy od korzystnego wpływu na rozwój fizyczny. Sztuki walki, jak każdy inny sport, wzmacniają organizm i wszystkie jego układy, m.in. ruchowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, immunologiczny czy nerwowy. Poprawiają koordynację ruchową i cechy motoryczne, jak szybkość, zwinność, czy wytrzymałość.

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, zapobiega wielu chorobom (nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza) i wadom postawy, ale także pomaga leczyć istniejące schorzenia. Sztuki walki poprawiają kondycję dzieci, ale przede wszystkim uczą samoobrony w sytuacji zagrożenia. Przy tym warto podkreślić, że idzie to w parze z podstawową zasadą mówiącą, że siły i techniki nie można wykorzystywać w życiu codziennym.

Sztuki walki ukierunkowane są bowiem na rozwój duchowy i przekazanie wartości płynących z ich filozofii. Podstawą jest samodyscyplina i postępowanie oparte na określonych zasadach. Na treningach panują jasne reguły i przede wszystkim dyscyplina oparta na autorytecie trenera, który stwarza atmosferę respektu i zabawy jednocześnie.

Sztuki walki to nauka szacunku do starszych i bardziej doświadczonych, ale także do siebie nawzajem. Inne wartości, które dzieci mają wpajane na treningach to cierpliwość, opanowanie, odwaga, pokora, wytrwałość, zdrowa rywalizacja czy uczciwość. Dzieci uprawiające sporty walki stają się bardziej pewne siebie, uczą się systematyczności i dążenia do celu.

Trening to z jednej strony dobry sposób na rozładowanie frustracji i nadmiaru energii, a z drugiej nauka kontroli emocji. Sztuki walki udowadniają, że prawdziwą siłą jest spokój, bowiem jest to droga na prawidłowej techniki. Wszystko to sprawia, że dzięki treningom kształtuje się charakter dziecka i ma to przełożenie na życie pozasportowe.

Nie można jednak zapominać, że sztuki walki to dla dzieci przede wszystkim dobra zabawa i nawiązywanie nowych więzi z przyjaciółmi z maty. Wpływa to pozytywnie na rozwój społeczny maluchów.

Czego uczy kickboxing?

Dzieci trenujące kickboxing poprawiają swoją kondycję i sprawność fizyczna. Rozwijają cechy motoryczne - gibkość, zwinność i koordynację ruchową. Poza tym ćwiczą siłę, wytrzymałość czy poczucie rytmu. Treningi kickboxingu pozytywnie wpływają również na korygowanie wad postawy. Dziecko nabiera pewności siebie i uczy się radzenia sobie ze stresem.

Wybierając zajęcia dla dzieci, warto zdecydować się na klub sportowy, który zapewnia najlepsze warunki i profesjonalnych trenerów. Szczególnie istotną rolę odgrywa nauczyciel, od którego maluchy czerpią pozytywne wzorce.

Halny Nowy Sącz - najlepsza baza treningowa

W Nowym Sączu istnieje unikatowe miejsce na skalę całego kraju, a mianowicie klub sportowy Halny Nowy Sącz. Jego początki wiążą się ze sportami walki. Jednak na przestrzeni lat klub stał się jednym z największych kompleksów sportowych w Polsce.

Przełomowy okazał się rok 2020, kiedy to Halny przeniósł się do nowej siedziby. Wówczas działalność klubu została rozszerzona o ofertę fitness, siłownię, crossfit i różnorodne zajęcia dla dzieci. Mimo pandemii, nowe miejsce zyskało popularność wśród mieszkańców Nowego Sącza i okolic. Zwłaszcza najmłodsi licznie uczestniczyli w treningach sportów walki, tańca czy akrobatyki.

Z uwagi na duże zainteresowanie, klub nadal się rozwija i obecnie ma 1500m² powierzchni oraz ofertę poszerzoną o Halny Cross Park, nową część siłowni i saunę. Obecnie to już nie tylko klub sportów walki, ale kompleks sportowy, który umożliwia uprawianie wielu rodzajów aktywności.

Innowacją, którą wprowadził Halny, jest możliwość jednoczesnego trenowania przez dzieci i rodziców. Oznacza to, że działalność klubu i grafik zajęć są tak ułożone, by w tym samym czasie odbywały się treningi dla dorosłych i najmłodszych klubowiczów. To unikatowe rozwiązanie, po pierwsze umożliwia regularnie trenującym rodzicom uczęszczanie na zajęcia, a po drugie daje szansę innym na podjęcie walki o swoją kondycję i zdrowie.

Dzięki temu pomysłowi dorośli nie muszą czekać na dziecko lub jeździć tam i z powrotem, a w zamian mogą poświęcić ten czas na aktywność fizyczną. Klub zadbał, by w bogatej ofercie znalazły się także liczne grupy dla początkujących. Wspólne trenowanie z dzieckiem to najlepszy sposób na zachęcenie go do sportu i danie mu dobrego przykładu.

Za tym wszystkim stoi założyciel i pomysłodawca klubu sportowego Halny, Łukasz Pławecki, wielokrotny mistrz świata zawodowców w kickboxingu w najtwardszej formule oraz jedyny Polak posiadający tytuł mistrza świata ISKA.

Jego wiedza i doświadczenie zdobywane w walkach na całym świecie sprawiły, że klub powstał z pasją i misją. Jak mówi sam właściciel:

„Pracujemy nad promocją akcji #HalnyNiesieZdrowie i mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie decydowało się na aktywność fizyczną, nawet jeśli na początek miałyby to być jedynie spacery po bieżni. Czuję się bardzo związany z Nowym Sączem i cieszę się, że mogę w ten sposób przyczynić się do poprawienia kondycji nowosądeczan” * .

Propagowanie sportu to jednak nie wszystko. Łukasz Pławecki i ekipa Halnego poświęcili cały rok 2020 m.in. na stworzenie najlepszej bazy treningowej dla dzieciaków, by te miały warunki do rozwoju i odnoszenia sukcesów sportowych w przyszłości.

Akademia rozwoju juniora Halny

W ramach klubu Halny działa Akademia Rozwoju Juniora. Powstała z myślą o propagowaniu sportu wśród dzieci i wychowywaniu młodego pokolenia sportowców, którzy będą reprezentować miasto Nowy Sącz w ogólnopolskich zawodach i mistrzostwach. Nawet w trudnych czasach pandemii dzieciaki zdobyły mnóstwo medali w imprezach sportowych.

Akademia Rozwoju Juniora Halny oferuje szereg zajęć, które prowadzą doświadczeni trenerzy, potrafiący zadbać o przyjazną atmosferę. W klubie dzieci mogą trenować: Jiu Jitsu, karate, taniec, akrobatykę, gimnastykę artystyczną ze wstążką oraz oczywiście kickboxing. W końcu, od kogo mają się uczyć, jak nie od najlepszych? Jeden z najbardziej utytułowanych kickboxerów w Polsce, Łukasz Pławecki, który jest w sporcie od 13. r. ż. to doskonały przykład i inspiracja dla dzieci.

Jak wygląda trening kickboxingu w Halnym?

Treningi kickboxingu dla dzieci w klubie Halny początkowo polegają głównie na zabawie i rozwijaniu ogólnej sprawności fizycznej. Długa rozgrzewka to różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe, mające na celu nawiązanie kontaktu i wprowadzenie pozytywnej atmosfery w grupie.

W dalszej kolejności dzieci uczą się techniki, ale ciosy wyprowadzane są w powietrze i worki treningowe. Ćwiczenia odbywają się też w parach, a uderzenia zadawane są na rękawice. W czasie zajęć maluchy trenują na przyrządach (skakanki, worki, gruszki, tarcze do kopania) oraz wykonują ćwiczenia wzmacniające ciało.

Zajęcia z Kickboxingu prowadzą trenerzy z licencją Polskiego Związku Kickboxingu. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, dzieci uczą się nie tylko właściwej techniki, ale także zasad i samodyscypliny. Trenerom zależy bowiem na wyszkoleniu nowego pokolenia mistrzów, a jest to proces wieloletni i dlatego najlepiej, aby dziecko rozpoczęło swoją przygodę z kickboxingiem jak najwcześniej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: