Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać w swoim pokoju?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać w swoim pokoju?

Od pewnego czasu Twój maluch regularnie wybudza się w nocy i wędruje do Waszego łóżka? A może krzyczy przez sen i Was woła? Cóż – spanie z dala od rodziców to dla wielu dzieci duże wyzwanie. Jak malucha do tego zachęcić i ograniczyć nocne wędrówki? Zobacz, co możesz zrobić, kiedy dziecko nie chce spać w swoim pokoju.

Zobacz, dlaczego dziecko nie chce spać w swoim pokoju

Powodów trudności w zasypianiu we własnym pokoju może być kilka. Po pierwsze dziecko przyzwyczaiło się do zasypiania w obecności rodziców lub przychodzenia do sypialni mamy i taty, kiedy się wybudzało - tak stworzył się nawyk.

Kolejnym powodem może być przeciąganie nocnej separacji z rodzicami, czyli utrwalenie schematu, że maluch śpi z rodzicami, nawet wtedy, kiedy już sam jako trzy- czy czterolatek może nauczyć się spać samodzielnie. Zbyt późne wprowadzenie dziecka w samodzielne zasypianie tworzy trudności z nauczeniem się nocnych zasad.

Wiara, że trzy i czteroletnie dzieci potrafią same się uspokajać, zasypiać i ukoić bez naszej obecności może pomóc w przepracowaniu nocnych nawyków. Kiedy rodzice są pewni i wierzą w umiejętności dziecka, łatwiej egzekwować pewne zasady oraz stwarzać atmosferę wsparcia dla malucha.

reklama

Czy wiesz, jak zareagować, gdy dziecko wybudza się w nocy i cię woła?

Zdarza się, że maluch nauczył się spać w swoim pokoju, jednak wybudza się w nocy i woła rodziców. W takiej sytuacji nie zostawiajmy dziecka samego, może być przestraszone i zalęknione, dlatego nasza dyskretna obecność może mu pomóc wrócić do przerwanego snu.

W takiej sytuacji sprawdź, co się dzieje. Nie podejmuj interakcji z dzieckiem, nie wyjmuj do z łóżeczka, jeśli uczysz go samodzielnego zasypiania. Jeśli to jednorazowa sytuacja – usiądź w pobliżu łóżka dziecka, tak aby mogło Cię widzieć. Jednak jeśli już je wyciszysz, przytulisz – nakłoń do ponownego zaśnięcia. Możesz usiąść na krześle, którym stopniowo będziesz oddalać w kierunku drzwi.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać w swoim pokoju?

Porozmawiaj z dzieckiem o samodzielnym zasypianiu. Wytłumacz, dlaczego spanie we własnym pokoju jest ważne. Podkreśl niezależność, wiek dziecka, jego umiejętności. Razem z córką lub synem wybierzcie łóżko, udekorujcie pokój tak, aby był przyjemny i miły dla dziecka.

Ustalcie nocne zasady, czyli ile razy dziecko w ciągu nocy może do Was przyjść. Podkreślcie limit odwiedzin z Waszej strony w pokoju córki czy syna. Ustalcie godzinę chodzenia spać, a także zachowania w sytuacji koszmarów, choroby czy innych niespodziewanych sytuacji.

Dajcie odczuć dziecku, że jesteście blisko i że wierzycie, że uda mu się nauczyć samodzielnego zasypiania. Podkreślajcie sukcesy, czyli przespanie całej nocy, nie wykorzystanie wszystkich odwiedzin u rodziców itp.

Zapewnijcie obiekty wsparcia – koce, misie, przytulanki. To rzeczy, z którymi dzieci, szczególnie przy zasypianiu, czują się pewniej i bezpieczniej. Dodatkowo automatycznie kojarzą się z zasypianiem, co na dziecko działa kojąco.

Ustalcie wieczorny rytuał. Zastanówcie się, jakie czynności wykonujecie wieczorem, jak ma wyglądać kładzenie się spać. Czy będzie czytanie czy słuchanie bajki, śpiewanie kołysanki, o której gasicie światło. Pomówcie o tym, co będziecie robić rano.

W sytuacji, kiedy dziecko się wybudza i krzyczy u siebie w pokoju, odczekaj chwilę, zanim do niego pójdziesz. Jeśli nie uspokaja się, zajrzyj do niego, ale nie wyciągaj go z łóżka. Mów uspokajającym tonem, przytul i zapewnij, że za chwilę przyśni się mu miły sen. Spokojnie oddalaj się do swojej sypialni. Ustal z mężem czy żoną, że takie odwiedziny u dziecka robicie na zmianę.

Paulina Gaworska

Bibliografia:
Brazelton J.D. S. Rozwój dziecka 3-6. GWP, Sopot, 2013

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

8 wskazówek, jak postępować z dzieckiem, kiedy nie akceptujesz jego zachowania

8 wskazówek, jak postępować z dzieckiem, kiedy nie akceptujesz jego zachowania

Kiedy twoje dziecko zachowuje się w sposób przez ciebie nie akceptowany, zamiast krzyczeć, straszyć bądź...   Więcej

Być bohaterem własnego dziecka

Być bohaterem własnego dziecka

1. Pamiętaj, że rodzic-bohater to nie szalenie przystojny heros, który za pomocą siły mięśni rozprawia...   Więcej

Mali sabotażyści

Mali sabotażyści

Jeszcze rano zaraźliwy śmiech małej Zosi wypełniał cały dom. Mała dziewczynka grzecznie się bawiła,...   Więcej

Mamo udało mi się to zrobić! – budowanie poczucie sukcesu u dziecka

Mamo udało mi się to zrobić! – budowanie poczucie sukcesu u dziecka

Poczucie sukcesu to nie tylko szansa na sprawny rozwój dziecka, ale też kwestia daleko szersza. Sukces...   Więcej

5 strategii uczenia dzieci bycia niezależnym

5 strategii uczenia dzieci bycia niezależnym

Niezależność, tak jak wiele innych umiejętności, kształtuje się w dzieciństwie. Później można ją...   Więcej

Jak dawać dzieciom konkretne instrukcje. Zasady i granice

Jak dawać dzieciom konkretne instrukcje. Zasady i granice

Wytyczanie granic oraz uczenie dzieci określonego sposobu komunikacji pomaga w egzekwowaniu wyznaczonych...   Więcej

reklama