reklama

reklama

Zabawa – dobry sposób na naukę

Zabawa była jest i będzie domeną dzieci. To czas, w którym  Maluchy w naturalny sposób wyobrażają sobie świat, wypróbowują różne życiowe role i zachowania.

Oprócz dostarczania przyjemności zabawa spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – jest niezwykle efektywnym sposobem uczenia się dziecka. Poprzez zabawę możemy zachęcać nasze dzieci do kreowania sposobów rozwiązywania różnych problemów, rozmawiać o emocjach i uczuciach, zapoznawać z porządkiem dzisiejszego świata czy też przekazywać ważne w naszym życiu prawdy. Zabawa całkowicie pochłania i angażuje dzieci, Maluchy nie tylko słuchają i obserwują, ale mają możliwość wypróbowania i doświadczenia, za pomocą wszystkich zmysłów, tego, co próbujemy im przekazać.

Pokazujmy więc naszym Pociechom różne umiejętności w trakcie zabawy, pokazujmy jak rozwiązać konkretny problem i jak mówić o emocjach. Zachęcajmy, by powtarzali po nas, a potem spróbowali sami. To tego celu możemy wykorzystać różne domowe sytuacje i obowiązki.

Wykipiało mleko na dopiero co umytą kuchenkę? Powiedzmy głośno, że to nas rozzłościło. Robimy ciasto na makaron? Zaprośmy Maluchy do pomocy przy zagniataniu. Sprzątamy? I dzieciom podajmy ściereczkę, by wspólnie pościerajmy kurz. Popsuło się coś w domu? Spróbujmy naprawić i poprośmy nasze Smyki o asystowanie przy naprawie.

Nie martwmy się, gdy coś nam nie wyjdzie w obecności dziecka. „Niepowodzenie” to dla dzieci również bezcenna lekcja. Szczególnie, kiedy odbywała się w bezpiecznych warunkach, w atmosferze wsparcia i akceptacji. To szansa, by zaobserwować, że nie zawsze wszystko się udaje i nie jest to koniec świata. A przecież zawsze można spróbować „jeszcze raz”:-).

Każda pomoc dorosłego, wykonanie czynności czy zadania w formie zabawy będzie dla Maluchów niezapomnianym doświadczeniem, przyjemnością, ale również pozwoli poczuć się ważnym i potrzebnym.   

Potraktujmy zabawę bardzo poważnie i poszukajmy na nią czasu. Planujmy celowe zabawy poprzez które chcemy nauczyć czegoś nasze dzieci. Oprócz nauki, zabawa, redukuje stres, pobudza kreatywne myślenie, wywołuje uśmiech na twarzach Maluchów, a także kształtuje charakter Małego Człowieka. Każda zabawowa lekcja, której doświadczą dzieci wzmacnia ich poczucie wartości poprzez czas spędzony z rodzicem, okazję do sprawdzania swoich możliwości oraz nabywanie nowych, indywidualnych umiejętności.

A oto kilka propozycji:

Zabawa na słuchanie drugiego człowieka.
Jeśli Twój Maluch ma trudność z słuchaniem, często przerywa, gdy coś do niego mówisz, nie pozwala dokończyć, zaproponuj zabawę, w którą możesz zagrać z całą rodziną. „Podaj piłkę” polega na tym, że mówi tylko ta osoba, która trzyma piłkę. Jeśli ktoś inny chce coś powiedzieć, powinien otrzymać piłkę.
Zabawa w przećwiczenie.
Jeśli przed Wami ważne lub trudne wydarzenie przećwiczcie to w domu. „Na niby” pobawcie się w wizytę u cioci, obiad w restauracji czy konsultację u lekarza. W ten sposób zademonstrujesz dziecku, jak należy się zachować w danych sytuacjach i oswoisz Malucha z elementami, które mogłyby go zaskoczyć.
Urwany film
Czasem zdarza się, że musimy przerwać oglądaną przez dziecko bajkę. Spróbujmy sprawić, że nie będzie to takie trudne i straszne dla Malucha. Kiedy następnym razem Twój Smyk będzie oglądał bajkę, uprzedź na początku, że pobawicie się w

Urwany film, co oznacza, że wyłączysz bajkę w połowie i razem wymyślicie zakończenie. Przypomnij dziecku o tym 2 minuty przez momentem wyłączenia. Choć na początku może to budzić sprzeciw, po jakimś czasie taka zabawa dostarczy dużo przyjemności. Możesz to również wykorzystać w sytuacjach, kiedy trudno oderwać Smyka od telewizora, np. przed snem. Zachęcaj go wizją wymyślenia własnego scenariusza w wannie czy już w łóżeczku.

Magdalena Musiałowska Paterek
Pracownia Emocji

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: