Wygraj zestaw puzzli edukacyjnych dla dziecka!

Konkurs z 35 nagrodami, które realnie wpływają na rozwój dzieci

Wygraj zestaw puzzli edukacyjnych dla dziecka!

Puzzle. Lubią je zarówno dzieci, rodzice, jak i nauczyciele. Niby prosta zabawka, bo wszystko, co trzeba zrobić, to poskładać kawałki w całość. Jednak puzzle są świetnym narzędziem edukacyjnym, które realnie wpływa na rozwój dzieci i uczy je wielu podstawowych umiejętności życiowych.

Dlaczego układanie puzzli wspiera rozwój dziecka?

Psychologowie rozwojowi ustalili, że mózg młodego człowieka rozwija się dynamicznie, jeśli ma on wpływ na otaczającą go rzeczywistość i może ją zmieniać. Tak więc układanki nadają się do tego doskonale.

Podczas zabawy puzzlami dziecko rozwija umiejętności, które są potrzebne na każdym etapie rozwoju. Są to:

Umiejętności motoryczne – poczynając od trzymania puzzli i obracania ich oraz dopasowywania, dziecko trenuje koordynację ręka-oko, która jest niezbędna podczas pisania, manipulowania czy ćwiczeń gimnastycznych. Doskonali również motorykę małą podczas umieszczania elementów układanki na właściwym miejscu, co przekłada się na lepsze umiejętności pisania odręcznego i pisania na klawiaturze.

Początkowo precyzyjne ruchy mogą sprawiać maluszkowi trudność, ale daj mu być samodzielnym i ćwiczyć, chyba że poprosi o pomoc. Zamiast prowadzić rękę dziecka podpowiedz mu, co może zrobić, żeby wybrany element dopasować do pozostałych.

Umiejętności poznawcze – zabawa puzzlami idealnie wspiera naukę o otaczającym świecie. Dzięki nim,  maluch poznaje nazwy zwierzątek, części ciała i pór roku, z czasem przechodząc do nauki geografii, czytania czy liczenia.

Zabawę zaczynacie korzystając z prostych kształtów: trójkątów czy kwadratów, a z biegiem czasu zaczniecie sięgać po bardziej złożone formy i wymagające zadania. Czy wiesz, że zanim dziecko będzie w stanie rozpoznać literę „A” „B” czy „C”, musi umieć ogólnie rozpoznawać kształty?

Twoje dziecko bawiąc się zapamiętuje kształty i coraz łatwiej będzie je dopasowywać do układanki. Uczy się rozpoznawać, które elementy będą do siebie pasować, analizując ich wygląd. Musi odwrócić obrazki tak, aby znaleźć odpowiednie dla nich miejsce. I chociaż początkowo robi to metodą prób i błędów, po jakimś czasie analizę zacznie przeprowadzać w głowie. Podczas zabawy będzie wykorzystywać również umiejętność krytycznego myślenia, żeby ułożyć całość.

Ułożony obrazek jest też idealnym pretekstem do prowadzenia rozmów na temat tego, co na nim widać. Można go również wykorzystać jako element nauki o porach roku, o przyrodzie, itd. To pomaga dzieciom uczyć się nowych słów, rozwijać mowę, ale także opisywać i kojarzyć fakty.

Puzzle Dodo - PUZZLE MINI 5 ELEMENTÓW. Kliknij w obrazek i sprawdź!

Umiejętności emocjonalne – ciekawe, czy zdajesz sobie sprawę, że układanie puzzli to także nauka stawiania celów. Pierwszy cel to ułożenie obrazka, drugi to wymyślenie strategii, żeby osiągnąć sukces. Niezbędne są przy tym cierpliwość i koncentracja.

Psychologowie twierdzą, że maluch poniżej 3. roku życia będzie się koncentrował przez około 2 do 5 minut. Dla 3-latka czas koncentracji wynosi od 6 do 15 minut, podczas gdy 4-latek może skupiać się od 8 do 20 minut. Układanie puzzli uczy dzieci nieprzerwanej pracy nad jednym zadaniem. W dodatku na końcu ich skupienie i zaangażowanie są nagradzane.

Ukończenie projektu to moment, kiedy dzieci odczuwają satysfakcję, radość czy moc. Puzzle nie tylko są zabawą i gimnastyką dla mózgu, ale budują poczucie własnej wartości oraz sprawczości.

Jak widzisz jest mnóstwo zalet z zabawy puzzlami. Dzięki nim dzieci rozwijają umiejętności poznawcze, motorycznie i dostają wzmocnienie emocjonalne.

Jak wybrać puzzle dla dziecka?

Jak wybrać puzzle dla dziecka? Zdecydowanie takie, które są adekwatne do jego wieku i umiejętności. Początkowo decyduj się na obrazki, które odzwierciedlają to, co jest znane dziecku, np.: zwierzątka, pojazdy, itd. Dla 2 i 3- trzylatków taka zabawa jest zarówno uspakajająca, jak i interesująca.

Z czasem zacznij wybierać układanki, które łączą łatwość z wyzwaniem. Tak, by dziecko mogło rozwijać swoje umiejętności. Możesz też obserwować, co sprawia mu trudność i wtedy je wesprzeć, bo niechęć do układania może być spowodowana tematem, zbyt dużym stopniem trudności, małą atrakcyjnością lub rozmiarem planszy.

Czasami warto na chwilę daną zabawkę odłożyć i wrócić do niej za jakiś czas. Jedno jest pewne – warto, żeby dzieci układały puzzle. Zresztą dla nas, dorosłych, to też dobry pomysł na długie, jesienne i zimowe wieczory

Puzzle Mon. Baw się i rozwiązuj karty z zadaniami! Kliknij w obrazek i sprawdź!

Weź udział w konkursie - wygraj jeden z 35 zestawów puzzli

Bez względu na to, czy już bawicie się puzzlami, czy wasza przygoda dopiero się rozpoczyna, możesz wziąć udział w konkursie. Do wygrania aż 35 zestawów puzzli dla  dzieci w wieku od 18 miesięcy do 6 roku życia.

Co musisz zrobić, żeby wygrać? Odpowiedz na dwa pytania konkursowe.

1. W jaki sposób możesz wykorzystać puzzle, żeby pomóc dziecku odkrywać świat?
2. Ile minut jest w stanie skoncentrować się maluszek poniżej 3 roku życia? (odpowiedź znajdziesz w artykule)
3. Napisz, w jakim wieku jest twoje dziecko?

Nagrody

2 x PUZZLE KOLOROWE ZWIERZĘTA

2 x PUZZLE GDZIE JEST MOJA MAMA?

2 x PUZZLE NIE MA JAK W DOMU

2 x PUZZLE UBRANIA I PORY ROKU

2 x PUZZLE KOCHANE ZWIERZAKI

2 x PUZZLE KOLOROWA ZABAWA

5 x PUZZLE POCIĄG ABECADŁO

5 x PUZZLE DUO

5 x PUZZLE WIEWIÓRKA

2 x PUZZLE MINI 5 ELEMENTÓW RAKIETA

2 x PUZZLE MINI 5 ELEMENTÓW AUTO

2 x PUZZLE MINI 5 ELEMENTÓW TYGRYS

2 x PUZZLE MINI 5 ELEMENTÓW STATEK

Termin nadsyłania zgłoszeń:   20.10.-05.11.2021r. 
Ogłoszenie wyników:  11.11.2021r.
Regulamin

Nagrody otrzymują:

1. Wiktoria Chmielecka
2. Justyna Jaskowska
3. Katarzyna Książyk
4. Karolina George
5. Agnieszka Skowronek
6. Alicja Michalik
7. Magdalena Woźniak
8. Ewelina Fra
9. Maria Zielińska
10. Justyna Ustowska
11. Kinga Kujda
12. Paweł Rojek
13. Katarzyna Jadczyk
14. Ewa Brzezińska
15. Małgorzata Rzeczycka
16. Natalia Matejczyk
17. Paulina Bałon
18. Agata Ostrowska
19. Ewelina Kostek
20. Oliwia Buksińska
21. Tomasz Górny
22. Anna Kamińska
23. Marlena Cieplok
24. Ewa Gontarz
25. Aneta Kowalczuk
26. Aneta Adamczyk
27. Magdalena Moch
28. Joanna Klimiuk
29. Sebastian Pryputniewicz
30. Małgorzata Kwiatkowska
31. Maria Szczerba-Burek
32. Łukasz Kamerke
33. Tomasz Zyskowski
34. Paulina Mieszczak
35. Aneta Machalska

Serdecznie gratulujemy!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: