Rodzicu - nie zakładaj maseczki dziecku poniżej drugiego roku życia!

Wszystko co musisz wiedzieć o noszeniu masek ochronnych

Rodzicu - nie zakładaj maseczki dziecku poniżej drugiego roku życia!

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca, żeby dzieci w wieku ponad dwóch lat, przebywając poza domem, nosiły maseczki z tkaniny. Maska powinna zakrywać usta i nos. Jednocześnie nie powinno się zakładać masek dzieciom poniżej drugiego roku życia ze względu na ryzyko uduszenia.

Wprowadzone od czwartku noszenie masek w miejscach publicznych ma zmniejszyć możliwość zakażania COVID-19 przez osoby, które są bezobjawowymi nosicielami lub u których nie wystąpiły jeszcze objawy choroby.

Jakie maski są skuteczne?

Aby maska ​​na twarz była skuteczna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, powinna bezpiecznie zakrywać nos i usta oraz rozciągać się od ucha do ucha.

Małe dzieci nie powinny nosić masek, które mogłyby stanowić ryzyko zadławienia lub podduszenia, dlatego upewnij się, że zarówno materiał, z którego jest wykonana maseczka, jak i sznurki czy gumki nie stanowią zagrożenia dla najmłodszych.

Robione chałupniczo lub zakupione maski z odpowiednich tkaniny dobrze spełniają swoją rolę. Idealnie, jeśli mają miejsce na filtr, który możecie zrobić z chusteczki lub ręcznika papierowego – zresztą znajdziecie u nas wykroje maseczek i opis ich skuteczności

Naukowcy z Cambridge zbadali materiały, które mogą posłużyć do uszycia maski własnej produkcji. Przetestowali 0,02 mikrona cząstek Bacteriophage MS2, które są 5 razy mniejsze od koronawirusa). Oczywiście okazało się, że maska ​​chirurgiczna działała najlepiej, bo wychwytuje 97 proc. bakterii 1-mikronowych. Jednak można skorzystać również z   wyniki worków do odkurzacza (95 proc.), ściereczki do naczyń (83 proc.), tkaniny z mieszanką bawełny (74 proc.) i koszula 100 proc. bawełny (69 proc.). Po kolejnych badaniach okazało się, że bawełniana koszulka oraz poszewki na poduszek najlepiej przeszły testy

 • Dla dzieci najprawdopodobniej najlepiej sprawdzą się plisowane maseczki z gumką. Najważniejsze, żeby były dopasowane do rozmiaru buzi dziecka.  
 • Nie należy nosić masek podczas jedzenia lub picia i nie należy ich dotykać, gdy są założone. 
 • Przed i po zdjęciu maski należy umyć ręce.
 • Jeśli dzieci przebywają w domu, nie muszą nosić maski. 
 • Jeśli twoje dziecko ma objawy infekcji (niekoniecznie koronawirusowej), nie powinno wychodzić z domu. Jeśli musicie wyjść do lekarza, zaopatrz je w maseczkę.
 • Zdrowe dziecko w maseczki powinno używać, jeśli z jakiś powodów towarzyszy ci w sklepie spożywczym, aptece czy w miejscu, gdzie będzie miało mniejszy dystans niż 2 metry do innych osób.
 • Jeśli twoje dziecko boi się nosić maskę, świeć przykładem. Zakładajcie też maskę pluszakom, żeby oswoić malucha z nową sytuacją.  Przedszkolakowi możesz tłumaczyć, że maska chroni innych przed zarazkami, które możemy mieć, a których nie widać gołym okiem. I te wirusy mogą być niedobre dla innych, a dla nas nie, dlatego nosimy maskę, jak dzielni rycerze.
 • Pamiętaj, że dzieci najczęściej przechodzą Covid -19 lekko lub bezobjawowo, ale mogą zakażać, dlatego chroń osoby starsze przed kontaktem z maluchami.

reklama

Uwaga. Niemowlęta i dzieci przed ukończeniem 2 lat nie powinny nosić masek!

Jeśli chodzi o niemowlęta i dzieci poniżej drugiego roku życia CDC ostrzega, że takie maluszki mają węższe drogi oddechowe, a niemowlęta w ogóle nie potrafią oddychać buzią, więc maska u niemowlęcia zwiększa ryzyko uduszenia.

Jak mówi lekarz Damian Okruciński:

Zależy nam, by rodzice stosowali rozsądek na pierwszym miejscu - taka maska to ryzyko uduszenia u dzieci < 2r.ż., ponadto jest trudna w utrzymaniu na twarzy.

Wszyscy powinniśmy uważać, by nie dotykać zewnętrznej powierzchni maski. Jeżeli dorośli tego nie potrafią (w jednym badaniu studenci medycyny dotykali swoje twarze 30x na godzinę), to co dopiero w przypadku małych dzieci

Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy dziecko > 2r.ż.będzie nosiło maskę - warto zrobić próbę w domu. Jeżeli nie uda się - lepiej podarować sobie spacer z dzieckiem, ponieważ nadal stosujemy się do zasady #zostanwdomu.

Również Zespół ds. Matek Lekarek Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, w związku z mającym obowiązywać od 16.04.2020 r. zaleceniem zasłaniania twarzy w miejscach publicznych (usta i nos) z całą stanowczością podkreśla, że z obowiązku tego powinny być wyłączone dzieci poniżej 2. roku życia.

Na szczęście w rozporządzeniu Rady Ministrów znajduje się ustęp poświęcony tej problematyce.
„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa (…) 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku: Dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Update z 15.04.2019  Z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że obowiązkowe noszenie masek dotyczy dzieci powyżej 4 lat.

Jeśli wybierasz się gdzieś, gdzie będziesz narażona na kontakt z innymi ludźmi w miejscach publicznych, to CDC zaleca przykrycie nosidełka lub wózka pieluszką lub kocykiem, który pomaga chronić dziecko, ale nadal umożliwia mu oddychanie. Jednak przypominamy, że kiedy nadejdą ciepłe dni, nakrywanie na dłużej wózka lub kocyka jest również niebezpieczne ze względu na przegrzanie maleństwa.

reklama

Kto i kiedy ma obowiązek noszenia maski?

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, kościołach, osklepach i na targowiskach;
 • na terenach zieleni, np: w parkach, ogrodach botanicznych, jordanowskich i  plażach
 • na terenie parkingów leśnych,

Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

 • poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
 • dzieci poniżej 4 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
 • w przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub  wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Ważne:

Przypominamy również, że immunolog, dr Paweł Grzesiowski porównuje zakrywanie twarzy szalikiem do leczenia homeopati i krytykuje wytyczną Ministerstwa Zdrowia, że twarz można zakryć również szalikiem czy chustą. Przypomniał również, że maski chirurgiczne mogą nam służyć jedynie od 2 do 4 godzin

Jak bezpiecznie zdejmować maskę? Zobacz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: