ForuMama radzi – sposoby na katar

ForuMama radzi – sposoby na katar

Sezon na katar się rozpoczął i wszystkie mamy próbują sobie poradzić z zakatarzonymi noskami, od tych całkiem malutkich, po takie większe. Jakie rady przekazują sobie ForuMamy?

Psikamy i odciągamy...

„Ja bym poleciła wodę morską i odciąganie fridą lub gruszką, ale nie za dużo, bo to też powoduje nadprodukcję kataru.”

„Oczywiście można spróbować zapuszczać do noska sól fizjologiczną, ale na noc skutkuje to na krótką metę. Jak mój miał taki porządny katar, lekarka zapisała mu Sterimar Cu. To taki spray do nosa z wody morskiej, wzbogacony miedzią. U nas był bardzo skuteczny, dodatkowo nie wysusza tak śluzówki, jak krople do nosa.”

„Tym Sopelkiem się słabo ciągnie, bo go mam. Lepszy jest Otrivin Baby aspirator. Dostałam go w szpitalu i lepiej ściąga od Sopelka. Ponoć jeszcze jest coś takiego jak KATAREK i podłącza się go do odkurzacza.”

„Polecam aspirator do odkurzacza. Zupełnie bezbolesne dla dzieci, mimo że wygląda strasznie. Moi rodzice twierdzą, że zwariowałam odciągając dziecku katar odkurzaczem, ale fakt jest taki, że małej od razu lepiej się oddycha, katarek nie spływa do gardła i nosek ma porządnie oczyszczony.”

„Wszystko jak zawsze z umiarem. Odciąganie noska nie może być rutynowym zabiegiem, gdyż zaburza prawidłowy ruch rzęsek w nosku i może przyczynić się do ich upośledzenia i właśnie działania odwrotnego. Zamiast pozbywać się kataru, możemy zrobić stan przewlekły. Aaa i to nie są moje słowa, a pediatry. Ja walczę tak: zakrapiam solą fizjologiczna, gdy katar zalega, gdy jest mokry nie ma potrzeby inhalacji, inhalację stosuję, gdy kaszel jest wilgotny i trudny do odkrztuszenia, zalegający. Olbas na poduszkę, oklepywanie delikatne, żeby wydzielina nie zalegała niżej, nie hamowanie kataru specyfikami typu nasivin. Jeśli umie dmuchać nosek, to bardzo, bardzo częste nakłanianie do czyszczenia.”

„Najlepiej zakraplać nosek maminym mlekiem, jeśli tylko mama jeszcze karmi.”

Katar leczony trwa tylko 7 dni!

„Mojej tak lało się jeszcze do piątku. Najpierw sama woda, potem zrobił się gęsty, duszący ją katar. Poradziłyśmy sobie z nim w 7 dni. Najpierw frida, 2 x inhalacje z soli, woda morska na zamianę z euphorbium i maść majerankowa pod nos. Do spania kładłam mokrą pieluchę na łóżeczko z 3 kroplami olejku olbas. Na noc nacieranie karku, klatki i stópek pulmex baby. Bez efektu, więc po dwóch dniach do kąpieli dodawałam 1 litr naparu z tymianku lub majeranku (od razu miała inhalacje). Do noska nasivin i 2 x 2,5ml flegaminy dla dzieci (jest od 6mies.), 2 x 2,5ml wapna i 2 x 5 kropli cebionu. Na noc koło główki kładłam bawełnianą skarpetkę z pokrojonymi w większe kawałki 3 ząbkami czosnku (zamiast pieluchy z olbasem - tę dawałam do wdychania w dzień, kładłam w miejscu zabawy). W nocy spanie tylko i wyłącznie na brzuszku - dzięki temu przesypiała noce.”

„Ja przy katarku najpierw psikam wodą morską, później kładę na brzuchu, aż katar spłynie, odciągam fridą i zakrapiam nasivinem. A pod nosek maść majerankowa. No i głowa wyżej w łóżeczku. Za parę dni katar przejdzie, jak to mówią, leczony czy nieleczony.”

„Jeżeli katar jest "ładny", tj. wydzielina jest przejrzysta, nie zielona - ropna:
- woda morska i odciąganie kataru aspiratorem (bardzo, bardzo często, żeby nie spływało do gardła czy w rejon uszu),
- maść majerankowa - jak najbardziej, stosuję przed snem pod nos,
- inhalacje z soli fizjologicznej- polecam kupić nebulizator, dzięki temu dobrze się oddycha, tak trzy razy dziennie małego inhaluję.
Gdyby się robiło gorzej:
- nasivin soft na noc.
A gdyby się robił zielony, ropny - do lekarza, oczywiście.”

„Bardzo dobre jest też stosowanie olejku Olbas Oil. Można skropić delikatnie pościel na noc, lub na dzień ubranko pod szyjką. Olejek ten daje ładny aromat, udrażnia nos i powoduje lepsze oddychanie.”

„Co do inhalacji, najbardziej zdziwił mnie olejek eukaliptusowy!!! Wszyscy lekarze, z którymi rozmawiałam, nie zalecają go dla tak maleńkich dzieci, bo to grozi skurczem krtani. Inhalacje, co najwyżej z kropli miętowych dodanych do parującej wody w garnku - do postawienia w pobliżu łóżeczka. Maść majerankowa też jest OK.”

„U nas pomaga wygrzanie małego. Na wieczór smaruję klatkę piersiową i plecki maścią rozgrzewającą dla dzieci, i jak się spoci, to szybko przebieram. Zwykle jest tak, że spokojnie prześpi całą noc po takim wygrzaniu.”

reklama

Jak ulżyć cierpiącemu maluchowi?

„Włóż coś pod materac w łóżeczku, żeby główkę miała wyżej, to będzie jej się lepiej oddychało.”

„Kładzenie na brzuchu też może przynieść ulgę.”

„Na drzemki w dzień podczas kataru biorę go do chusty, ma głowę w pionie i katar nie przeszkadza w śnie.”

„Pomagało nawilżanie powietrza w pokoju - ja po prostu rozwieszałam wszędzie zamoczone pieluchy.”

„Porządny nawilżacz powietrza (zwłaszcza na zimę!!!) i to, co najbardziej pomogło: obniżenie temperatury w domu - nocą nawet do 18 stopni!!! Ciepły śpiworek, najlepiej polarkowy (wcale nie gruby!!!) i kocyk, a w domu ziąb, powinno podziałać!”

Katar – nie katar?

„Często wychodzącym zębolkom towarzyszy katar, wtedy właśnie nie jest taki gęsty – infekcyjny, tylko woda.”

„Katar może być od ząbków. U nas tak jest. Możesz zakroplić kropelki olbasu, te do inhalacji, w pobliżu miejsca gdzie śpicie, to pomoże złapać oddech. Poza tym odciągać, ew. stosować sól morską i obserwować wydzielinę. Nie ma paniki, jeśli jest przezroczysta. Ropna wydzielina - żółta/zielona może świadczyć o jakimś nadkażeniu - czyli do ząbkowaniadoszła infekcja. Gorączka jeśli jest, nie powinna przekroczyć 38,5 stopnia, jeśli przekracza - to prawdopodobnie infekcja.”

„Moja ma taki katarek w sumie od urodzenia. Pytałam lekarza i powiedziała że to tzw. sapka niemowlęca i że do pół roku powinno samo zniknąć. Czyszczę jej nosek gruszką (czego moja kluska nie lubi) i zakraplałam Nasivin Soft, ale położna mówiła, żeby nie zakraplać cały czas, bo można dziecku popalić śluzówkę. Poradziła, abym zakraplała sól fizjologiczną i nie powiem, nosek już całkiem inaczej oddycha.”

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: