reklama

ForuMama radzi - Kolka

Nasze forum działa już wiele lat. W tym czasie pojawiło się na nim mnóstwo wpisów. Wiele z nich jest bardzo merytorycznych, ciekawych, inspirujących, zawierających dobre, sprawdzone pomysły. Szkoda, żeby przepadły, dlatego „ForuMama radzi”, to zbiór tego, co na BBForum najlepsze.

ForuMama radzi... sposoby na kolkę

Kolka to żelazny temat. Każdego miesiąca wśród forumowych dzieciaczków rodzi się kilkoro mniej lub bardziej kolkowych. Młode mamy radzą sobie z tym lepiej lub gorzej, stosując leki, masaże i inne ciekawe sposoby, które pozwoliłam sobie pogrupować tak:

Za i przeciw koperkowi oraz innym ziołom

„Spróbuj jeszcze herbatkę koperkową... jest jeszcze taki syropek „gripe water” na bazie herbaty koperkowej. Mojej niuni nie pomogło, ale dużo osób sobie chwali.”

„Łyżeczka zmielonego kminku, łyżeczka glukozy i 100ml wody, podobno dobra herbatka na kolkę. Może pić mama i dziecko.”

„Moja po koperkowej umiera, to już nie jest kolka, tylko stan przedśmiertny. Drze się tak, jakby ją ktoś przypalał. Sorry za takie porównania, ale te krzyki są nie do opisania.”

„Koperek powoduje produkcję gazów, tak mi powiedziała moja pani doktor.”

„Koperek wzmaga pracę jelit, wiec pewnie i gazów więcej... a jeśli to jest problemem, to tylko pogorszy sprawę...”

Homeopatia

„Jedyne co mojej pomaga to Viburcol N. Jest homeopatyczny, więc bezpieczny.”

„To okropne widzieć jak dziecko się męczy i nic mu nie pomaga...wczoraj daliśmy jej czopka i kolka przeszła. Położna mówiła, żeby podawać zawsze przy kolkach...i ząbkowaniu.”

„Znowu byłam u lekarza, kazała dać viburcol. Te czopki są śmieszne wręcz dla mojego dziecka. Jakbym zupełnie nic nie podała. Odstawiam je, bo nie pomagają ani trochę.”

„Nam troszkę pomagają krople Esputicon 4x dziennie przed papu 1-2 krople, a jak jest atak kolki to czopek homeopatyczny Viburcol.”

Leki z apteki

„Nam jeszcze położna poradziła zakupić Bobotic - odpowiednik Sab Simplexu, nie wiem czy pomoże, skoro piszesz, że sab nie pomaga.”

„Co do kropli na kolkę to ja stosuje BOBOTIC i koleżanka przywiozła mi ten SAB SIMPLEX. Ale wiecie, wydaje mi się że te niemieckie są jednak lepsze. Te SAB maja w swoim składzie więcej simetikonu. a poza tym w ulotce każą podawać jednorazowo 15 kropli np. do mleka przed każdym jedzonkiem, a te polskie BOBOTIC nie dość, że maja mniej simetikonu, to zalecają podawać tylko 8 kropli 4 razy dziennie.”

„Myślę że stąd jest ta lepsza reakcja i wydaje się że te SAB są lepsze od naszego rodzimego BOBOTICu. Ale farmaceutka poradziła żeby po prostu dawać więcej kropli BOBOTICu i będzie podobnie dobre działanie, a cena mniejsza.”

„Z simeticonem jest jeszcze Infacol, Espumisan i Colinox. Ja podaję właśnie Colinox, bo on ma jeszcze probiotyk, dzięki temu jest szansa, że praca jelit się szybciej wyreguluje do normalnego poziomu.”

„I jeszcze (ale pogadaj z lekarzem) możesz podać probiotyk np. Biogaia (wspomaga pracę jelit). Wczoraj zapisał mi to pediatra. Dziś idziemy do apteki...”

„Pani doktor przepisała Delicol i mała przesypia mi już prawie całą noc. W porównaniu do tego co było przed wizytą u pani doktor, że spała tylko do 2 w nocy, a potem już do rana nie.... odetchnęłam.”

„Moja córeczka dostaje Debridat też dwa razy dziennie o stałej porze, poza tym Bobotic również o stałej porze. Dwa razy dziennie prawie godzinne masaże brzuszka, przy każdym przebieraniu krótsze. Do tego suszarka, termofor, leżenie na brzuszku... Wszyscy lekarze mówią, że to niedojrzały układ pokarmowy lub kolka, a moje dziecko się męczy :( Każdy mówi: wyrośnie z tego... a mi jej tak żal, że czasami płaczę razem z nią.”

Huśtawki, suszarki i odkurzacze

„Czytałam jeszcze, że czasem dobrze jest dziecko rozebrać i pomasować brzuszek albo ogrzewać lekko brzuszek suszarką, tylko nie trzymać dyfuzora zbyt blisko. Odgłosy suszarki lub odkurzacza czasem dziecko uspokajają :) Musicie próbować, może coś poskutkuje.”

„Do zasypiania i uspakajania dzieciaczka polecam również radio....ustawić na szum (wyszukiwanie stacji) i też ma działanie jak odkurzacz czy suszarka....mój mały uwielbia suszarkę i to ciepełko na brzuchu i powiem szczerze, że na mnie też działa usypiająco :)”

„Suszarka zawsze działa, na każdy rodzaj płaczu, bo przypomina dziecku szum w brzuchu. Też mnie męczy takie karmienie i płacz, ale podobno to minie, jak już jelitka będą funkcjonować prawidłowo.”

A może nietolerancja lub alergia?

„U nas kolki były z powodu alergii pokarmowej - skaza białkowa. Miała szorstkie policzki do tego. Pani doktor kazała podawać Esputicon i do tego miałam bardzo ścisłą dietę, bo chciałam pozostać przy karmieniu piersią. Wytrzymałam do 4 miesiąca życia małej i przeszliśmy na mleko lecznicze - Nutramigen. Około roczku zaczęłam wprowadzać Bebiko i poszło dobrze.”

„Współczuję restrykcyjnej diety, wiem jak ciężko ją prowadzić... Mój od 2 tygodnia życia miał ostre kolki. Kolka za kolką, od rana do wieczora, pierwsza ok 8 rano, ostatnia około 24... Lekarz stwierdził, że to może być od uczulenia na coś... A więc eliminowałam kolejno: całkowicie nabiał, bo może uczulać, warzywa (oprócz marchewki), bo może wzdymać, owoce (oprócz bananów), bo mogą uczulać...  A kolki jak były tak były... Ponieważ nie było żadnej poprawy, inny lekarz zaczął podejrzewać nietolerancję laktozy, ale po zastosowaniu leków na tę przypadłość, wykluczył ją. Trwało to równo 3 miesiące i 2 tygodnie. Po tym czasie, nagle z dnia na dzień kolki przeszły... Zaczęłam normalnie jeść. No i jak tylko skończyły się kolki, zaczęło się ulewanie, wysypka - liszajowe placki na całym ciele... Od początku to była skaza białkowa, uczulenie na mleko krowie.”

Masaże i odbijanie

„Nie wiem czy stosowaliście masaże brzuszka? Od wczoraj masujemy brzuszek co chwilkę i jest nieco lepiej... dzisiaj w nocy spal nawet 2 godzinki!”

„Jeszcze ważna rzecz: w ciągu dnia ćwiczenia( 30 – 40 min po papu): kładziesz ją na pleckach, składasz nóżki jak do siedzenia po turecku (siad skrzyżny) i zataczasz koła tymi nóżkami zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub same nóżki przyciskasz nie na siłę do brzunia i tak trzymasz jakieś 6-8 sekund. Ja wczoraj co jakiś czas z nią ćwiczyłam i kolki wieczorem nie było:D aaaa i nie masuję w czasie kolki.”

„Odbić dziecko piersiowe jest trudniej niż butelkowe (nie wiem czemu). Ostatnio doczytałam, żeby odbijać po jedzeniu i PRZED jedzeniem, bo dziecko łyka powietrze także po prostu leżąc, a potem go ten bąbel męczy. I dobrze jest po odbiciu dziecko położyć i po chwileczce znowu podnieść, wtedy większe szanse, że się porządnie odbije.”

„Kolkę chyba trzeba przeczekać i już...”

Zebrała Joanna Górnisiewicz

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

reklama