reklama
ForuMama radzi: nudności i mdłości

ForuMama radzi: nudności i mdłości

Nudności i mdłości towarzysza początkowi ciąży, a niektóre ciężarne skarżą się, że jest im niedobrze cały czas. Choć zwykle mówi się o porannych nudnościach, to tak naprawdę ta uciążliwa dolegliwość może ciągnąć się przez cały dzień, a szczególnie mocno dopaść w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład pod wpływem intensywnych zapachów w sklepie, u fryzjera czy dentysty. Jakie domowe i sprawdzone metody mają nasze ForuMamy?

Nudności, mdłości i wymioty w ciąży - porady mam

„Pogryzanie czegokolwiek, ale dosłownie odrobinkę.”

„Moja mama musiała coś zjeść zanim rano wstała, wtedy czuła się trochę lepiej, a mnie jak mdłości tylko dopadają, to muszę coś przegryźć – malutko, ale zawsze coś”.

„Sprawdzają się ciasteczka zbożowe tuż przed wstaniem z wyra..., no i ta imbirowa herbatka też jest zbawieniem.”
Kwaśno i gorzko

„Słyszałam, że pomaga bardzo gorzka herbata i picie jej bardzo małymi łykami. Albo ssanie plasterka cytryny.”

„Odnośnie gorzkiej herbaty, słyszałam to samo, z tym że dodatkowo pomaga wypicie jej rano jeszcze przed wstaniem z łóżka.”

„Mi przeszło po tym jak przestałam pić słodką herbatę i słodycze jeść, albo to przypadek. Najważniejsze to dużo pić, żeby się mała fasolka nie odwodniła. Mi pomagała herbata, zielona i zwykła czarna oraz paluszki, albo suchary... a tak naprawdę to trzeba chyba przetrwać. Najlepiej jest dużo spać i wypoczywać.”

„Pomaga mi woda od ogórków kiszonych i w ogóle wszystko co jest kwaśne (woda z cytryną, kiwi), a pogarsza mi się po słodkim.”

„Ogólnie mdłości lekko mi mijają, a na takowe pomagają mi migdały, sucharki, herbatka z cytryną i soki owocowe.”

„Mi pomagają o dziwo pomarańcze. Nigdy nie byłam ich specjalna fanką, ale hamują mdłości na jakiś czas.”

Zioła i leki na nudności, mdłości i wymioty w ciąży

„Polecam rumianek, lub herbatkę rumiankową.”

„Możesz spróbować herbatkę imbirową (do kupienia w zielarskim) i rano, zanim wstaniesz, przegryź sucharka.”

„Koleżanka przyniosła mi Mamarin i od tamtej pory nie rozstawałam się z tym lekiem. Jest robiony z imbiru i przeznaczony dla ciężarówek!”

Nudności, mdłości, wymioty w ciąży- czego unikać?

„Trzymanie się z dala od rzeczy o silnym zapachu – np. mocne perfumy, gotowane jajko i śledzie u mnie powodują wycieczkę do toalety.”

„Ja mam odruch wymiotny jak tylko poczuję zapach spalin i papierosów.”

„A ja mam odruch wymiotny jak poczuje papierosy, perfumy czy też inne pachnące kosmetyki, jedzenie o ostrym zapachu, jak otwieram lodówkę, mięso – szczególnie smażone.”

„Mdli mnie dodatkowo mocno jak słyszę ostre dźwięki (jak np. z różnych zabawek młodego) czy też jak widzę mrugające światełka (np. od modemu).”

„Dziewczyny, a mi jest niedobrze po witaminach, czy to możliwe, czy sobie wmówiłam?”

„Miałam dokładnie to samo, też po witaminach, ciągle było mi niedobrze, lekarka przepisała mi inne, po nich to samo.”

„Przestałam brać witaminy dwa dni temu i żadnych mdłości, nic! Normalnie jak ręką odjął, biorę jedynie folik.”

„Na wizycie będę rozmawiać z lekarzem i zobaczymy co mi powie, mam nadzieję że to tylko reakcja na ten jeden kompleks witamin i nie będę miała problemu z innymi.”

„A mnie lekarz uprzedził, żeby komplet witamin zażywać zaczynając od drugiego trymestru ciąży, ponieważ witaminy z grupy B mogą powodować lub nasilać mdłości. Dlatego w pierwszym trymestrze zalecił mi tylko kwas foliowy.”

A bywa i tak...

„A ja jestem w 4 ciąży. W każdej miałam mdłości prawie do porodu, nasilały się wieczorami. Teraz 18 tydzień i męczą mnie po staremu, nie ma na to lekarstwa. Najlepiej sprawdza się u mnie picie dużej ilości wody do południa (ok 3 litrów). Takie nawodnienie hamowało trochę nudności. Trzeba to przetrwać.”

Joanna Górnisiewicz

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina