Bon turystyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Jak działa bon turystyczny? Kiedy, jak i za co nim zapłacić?

Bon turystyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Bon turystyczny ma na celu wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej w Polsce. Będzie można z niego skorzystać jeszcze w te wakacje. Jak działa? Co robić, by go otrzymać? Kiedy, jak i za co nim zapłacić? O czym warto pamiętać i co wiedzieć?

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemięCOVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio ma także pomóc osłabionej branży turystycznej.

Świadczenie wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskielub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Dokładnie tak, jak w przypadku Programu 500+.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 procent ma dwoje lub więcej dzieci, co oznacza, że otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Gdzie można wykorzystać bon?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Będzie nim można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego, które zostały wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Przedsiębiorcy mogą rejestrować się w programie na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Polska Organizacja Turystyczna zapowiedziała, że opublikuje listę przedsiębiorców na stronie bonturystyczny.gov.pl 1 sierpnia. Nie będzie to jednak ostateczna lista, ponieważ przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się do programu do czasu jego zakończenia.

Listę podmiotów, w których można skorzystać z bonu, można znaleźć na stronach:

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia między innymi pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na koloniach, obozach sportowych czy rekreacyjnych.

reklama

Jak złożyć wniosek?

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację między innymi za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  

Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Co zrobić, aby skorzystać z bonu?

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy:

  • mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • aktywować bon na PUE ZUS (w zakładce [Ogólny], w menu bocznym będzie zakładka [Polski BonTurystyczny]). Aby aktywować bon trzeba podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Nie trzeba składać wniosku o świadczenie w formie bonu.

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu (które przysługuje na dziecko niepełnosprawne) należy na PUE ZUS złożyć „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego” (DBT).

reklama

Jak i kiedy zapłacić bonem?

Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 r. Nie można go wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.

Na bonie, na profilu na PUE ZUS, będzie widoczna kwota świadczenia, którą można wykorzystać. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty świadczenia.

Jeśli przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego nie zrealizuje usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej lub gdy przedsiębiorca turystyczny jest niewypłacalny, nastąpi zwrot środków na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Oznacza to, że będzie je można wykorzystać ponownie (za pomocą bonu).

W jaki sposób płacić bonem? Po aktywacji bon na PUE ZUS, otrzymuje się e-mailem kod obsługi płatności (jest widoczny także na PUE ZUS, w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod podaje się, płacąc za usługę (np. w recepcji hotelu). SMS-em nadejdzie kod potwierdzający płatność. Należy go podać osobie przyjmującej płatność.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje na temat bonu turystycznego można znaleźć na stronie www.gov.pl lub ZUS, a także www.pot.gov.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię, która działa pod numerem: 22 11 22 111.

Działa także dedykowany e-mail: bon@zus.pl, za pośrednictwem którego można zadawać pytania.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: