Co zrobić, by wakacyjne podróże były komfortowe, bezpieczne i wesołe

Co zrobić, by wakacyjne podróże były komfortowe, bezpieczne i wesołe

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Mamo, jeść! Gorąco! Niewygodnie! Tato, daleko jeszcze? Podróżujący z dziećmi rodzice doskonale znają takie scenariusze. Do tego dochodzi stres związany z bezpieczeństwem dziecka. Jeśli i ciebie przeraża wizja wakacyjnej podróży, koniecznie przeczytaj, co możesz zrobić, by była komfortowa, bezpieczna i wesoła.

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli od bagażu podręcznego. Przyda się wygodna, pojemna torba z wieloma kieszeniami. Dzięki temu unikniesz nerwowych poszukiwań bułeczki, smoczka czy książeczki.

Co powinno się w niej znaleźć? Oprócz niegazowanej wody do picia czy ulubionego napoju (koniecznie w bidonie lub butelce z ustnikiem, żeby uniknąć mokrych niespodzianek) oraz suchego prowiantu: kanapek, owoców czy bułeczek, zapakuj akcesoria, które zadbają o wasz komfort w każdej sytuacji: to wilgotne chusteczki, nawilżany papier toaletowy, torebka na odpadki i śmieci, nakładki na sedes czy zapasowe ubranka. Jeśli małym pasażerem jest niemowlę, nie zapomnij o mleku, pieluszkach jednorazowych czy podkładzie do przewijania.

Pod ręką warto też mieć kocyk i poduszki podróżne oraz kilka gadżetów, które z punktu widzenia dziecka są w sumie najbardziej istotne. To ulubiona przytulanka, a także zabawki. Niemowlaka uszczęśliwią, a i zajmą na dłuższą chwilę, lusterka, grzechotki czy pałąki. Starszaki docenią magnetyczne puzzle i podróżne gry planszowe, znikopisy czy książeczki – zarówno te do czytania czy przeglądania, jak i zawierające labirynty czy łamigłówki. Świetnie sprawdzą się audiobooki z bajkami i mp3 z piosenkami. W sytuacjach podbramkowych z pomocą przychodzą bajki i programy na przenośne DVD.

Nade wszystko pamiętajmy o odpowiedniej optyce – dobre nastawienie czyni cuda. Podróż nie musi kojarzyć się z przymusem i stresem. To przecież doskonała okazja, by pobyć razem - śmiać się, żartować, wymyślać zagadki, opowiadać rodzinne anegdoty czy podkładać głosy pod pacynki. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by zaczarować podróż.

Atmosfera jest bardzo ważna, ale pomyślmy też o innych – nie mniej istotnych - kwestiach. Wybierając się w podróż z dziećmi bierzemy za nie odpowiedzialność, dlatego nade wszystko musimy pamiętać o bezpieczeństwie. O ile bowiem jesteśmy w stanie zaplanować podróż, o tyle nie umiemy przewidzieć wypadku czy kolizji. Aby chronić małych podróżników, trzeba pomyśleć o odpowiednio dobranym foteliku samochodowym.

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy skutecznie chroni przed przykrymi skutkami wypadków samochodowych. To kluczowy element bezpiecznej, komfortowej i beztroskiej podróży.

Według danych statystycznych Policji Polskiej w 2016 roku w Polsce miały miejsce 2 973 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku0-14 lat. W zdarzeniach tych 72 dzieci poniosło śmierć, a 3 260 doznało obrażeń.  

Decydując się na zakup fotelika samochodowego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wygląd i cena to nie wszystko. Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Zdecydowanie warto sięgać po sprzęt najwyższej jakości, w produkcji których zastosowano nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i świetne materiały. Trzeba sprawdzić, czy nasz zakupowy faworyt posiada stosowne certyfikaty i czy pomyślnie przeszedł testy bezpieczeństwa. Postęp technologiczny oraz wzmożony ruch na drogach wymaga od producentów innowacji – warto z tego korzystać.

Miło by było, gdyby fotelik był komfortowy w użytkowaniu nie tylko dla malucha, ale i dla rodzica. By zastosowano w nim rozwiązania poprawiające wygodę jazdy pasażera, ale i wpływały na łatwość montowania, zapinania pasów czy wyjmowania dziecka z auta.

Decydując się na zakup trzeba zwrócić uwagę na to, by był dopasowany nie tyle do wieku, co do wagi i budowy dziecka (przecież dzieciaki rozwijają się w różnym tempie). Fotelik trzeba wymienić na większy zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Kiedy? Gdy dziecko osiąga górną granicę wagi określonej w kategorii fotelika, gdy pasy uprzęży wychodzą z fotelika znacznie poniżej linii ramion dziecka lub gdy główka dziecka zaczyna niebezpiecznie wystawać poza górną granicę fotelika.

Jaki fotelik wybrać?

Jeśli zastanawiacie się, na jaki model się zdecydować, mamy dla Was kilka podpowiedzi. Zobacz, może właśnie takiego fotelika szukasz?

  • dla najmłodszych dzieci: fotelik O3 marki NADO i Mokka Isofix,
  • dla najmłodszych, starszych: Vento Isofix,
  • dla starszych dzieci: Tessa Isofix.

Fotelik O3 marki NADO

Fotelik O3 niemieckiej marki NADO gwarantuje maksimum bezpieczeństwa dla dzieci od narodzin do 4 lat (105 cm).

Model ten pozwala na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy przez cały okres użytkowania, z opcją jazdy przodem do kierunku podróży od 75 cm.

Fotelik posiada zagłówek z "funkcją pamięci", która zapamiętuje kształt głowy dziecka już od pierwszej jazdy oraz funkcję obrotu 360°, co pozwala na wygodne wyjęcie maluszka z samochodu oraz zmianę ustawienia względem kierunku jazdy bez konieczności demontażu fotelika.

Wbudowany w bazę Isofix ekran LCD ze wskaźnikiem poprawnej instalacji informuje o prawidłowym zamontowaniu fotelika w samochodzie w 3 punktach kontrolnych, a nowoczesny komplet wyjmowanych poduszek pozwala dostosować fotelik do rozmiaru małego podróżnika.

Fotelik skonstruowany z godnie z nową homologacją I-Size.

Maksimum bezpieczeństwa i wygody zostało potwierdzone w testach zderzeniowych przeprowadzonych w niezależnym Laboratorium Badań i Testów Konsumenckich w Niemczech.

Fotelik Mokka Isofix

Mokka Isofix to fotelik przeznaczony dla dzieci od 0 do 18 kg (od urodzenie do 4 lat), grupa 0+,1. Wyróżnia go stylistyka, która urzeka swoją formą i gatunkiem – mały, a jak śliczny.

Mokka Coletto ustawiany jest tyłem do kierunku jazdy od 0-18 kg, zaś ustawienie zarówno przodem, jak i tyłem, jest dostępne dla grupy wiekowej 9-18 kg.

Model ten posiada także funkcję obrotu o 360 stopni, co umożliwia obrócenie fotelika w kierunku drzwi samochodu i wygodne wkładanie oraz dziecka.

Fotelik posiada regulowany zagłówek i 5-punktową uprząż pasów bezpieczeństwa, z miękkimi ochraniaczami, które od strony ramion są pokryte materiałem zapobiegającym spadanie szelek uprzęży z ramienia. Fotelik mocuje się za pomocą bazy isofix.

Fotelik przeszedł test zderzeniowy sprawdzający zgodność z normą ECE R44/04.

Fotelik Vento Isofix

Vento Isofix to model bardzo nowoczesny i stylowy, przeznaczony od narodzin do 6 lat (maksymalnie 25 kg).

Fotelik ten stwarza dla dziecka wyjątkowo komfortowe warunki jazdy, ponieważ posiada duże wychylenie, także przy pozycji leżącej. Ma 4 pozycje regulacji oparcia, duży zagłówek i wysokie boki fotelika (co dodatkowo stanowi solidną ochronę przy zderzeniach bocznych).

Ten fotel jest montowany systemem isofix, z możliwością montażu tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa samochodowego.

Fotelik przeszedł test zderzeniowy sprawdzający zgodność z normą ECE R44/04.

Fotelik Tessa Isofix

Tessa Isofix to fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze 9-36 kg (9-miesięcy - 12 lat, grupa I+II+III).

Fotelik posiada 4 pozycje regulacji wychylenia i aż 11 pozycji regulacji zagłówka, a także zintegrowany system ISOFIX i pas kotwiczący Top Tether.

Na uwagę zasługuje System SIP - specjalny system zabezpieczający w wypadku bocznego zderzenia.

Siedzisko fotelika wykonano z materiału zapobiegającego poceniu, co zdecydowanie wpływa na komfort dziecka.

Więcej informacji, a także modeli fotelików samochodowych znajdziesz na stronie www.coletto.pl.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama