Jak przygotować się do długiej podróży samochodem z dzieckiem?
Treść powstała we współpracy z Coletto (*)

Jak przygotować się do długiej podróży samochodem z dzieckiem?

Długie podróże samochodem mogą być wyczerpujące dla wszystkich. Jak się przygotować, żeby nawet wielogodzinna jazda kojarzyła się z czymś w miarę komfortowym?

Na początek naładuj telefon i sprawdź, czy masz ściągnięte wszystkie potrzebne i aktualne mapy. Koniecznie zapakuj ładowarkę do telefonu i przejściówkę, dzięki której możesz go naładować w każdym momencie.

Zajrzyj do apteczki samochodowej – może potrzeba uzupełnić jej zasoby? Zabierz ze sobą latarkę, scyzoryk i wodę.

Następne sprawdź, czy fotelik samochodowy twojego dziecka jest prawidłowo zamontowany.  To może wydawać się zaskakujące, ale dosyć często okazuje się, że należy coś poprawić.

Podczas pakowania zastanów się, jakie rzeczy będą przydatne podczas podróży i zostaw je na wierzchu, żeby później nie przekopywać walizek.

Jeśli będziesz robić postoje, miej przy sobie krem przeciwsłoneczny, preparat przeciw komarom i parasol.  


W zależności od wieku dzieci zabierz ubrania na zmianę, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, pieluszki i plastikowe torby na wypadek choroby lokomocyjnej. Nie zapomnij wziąć jakiegoś kocyka i poduszeczki. No i oczywiście coś do jedzenia. Dobrze się sprawdzają kawałki pokrojonych owoców i warzyw, precelki, herbatniki, musy w tubkach,

Planując podróż weź pod uwagę czas, kiedy dzieci śpią i jedzą. Część rodziców woli podróżować, kiedy dzieci śpią. Ważne, by kierowca w tym czasie był wypoczęty. 


Podróżując pamiętaj, żeby robić postoje. Niezależnie od tego, jak dobrze jesteście przygotowani i ile zajmujących gier i filmików wzięliście - dzieci potrzebują ruchu.

Nawet 15-minutowa przerwa zrobi różnicę, jeśli maluch będzie mógł poskakać i pobiegać. Przed wyjazdem możesz sprawdzić, gdzie po drodze są stacje benzynowe z placami zabaw, leśne parkingi itp. Lepiej od razu zaplanuj, gdzie chcesz zatrzymać się na jedzenie uwzględniając porę, kiedy dziecko zwykle je.  Nie ma nic gorszego niż wściekły z głodu mały pasażer i świadomość, że najbliższe miejsce, gdzie dostaniecie obiad będzie za 80 kilometrów.

Oczywiście nie zapomnij wziąć ze sobą różnych rzeczy ułatwiających podróż. Jak zawsze sytuacje mogą uratować filmy i audiobooki. Maluszki uwielbiają książki z magnesami, starszaki mogą ucieszyć się z gier planszowych, które można znaleźć w tzw. wersji podróżnej i oczywiście gry na telefonie czy tablecie.

Na koniec jeszcze kilka słów o foteliku samochodowym.  Wybór jest ogromny, a potrzeby różne. Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując fotelik dla małego podróżnika? 


Jaki powinien być idealny fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik dla dziecka na pewno nie może być przypadkowy – kupiony „bo mi się podobał”, pod wpływem impulsu bądź pod presją wyjątkowej okazji. Nie dajmy się zwariować! Wybór powinien poprzedzać wnikliwy research – podróż z dzieckiem to nie jest dobry moment na próby i eksperymenty. Jaki powinien być zatem idealny fotelik dla dziecka? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Fotelik samochodowy dla dziecka powinien być:

Bezpieczny – musi spełniać normy i standardy, a także przejść testy zderzeniowe. Powinien być zaprojektowany z wyobraźnią - zwracajmy na przykład uwagę na zagłówki i boki, które powinny być na tyle wysokie, by stanowiły solidną ochronę przy zderzeniach bocznych.  To absolutna podstawa.

Komfortowy dla małego użytkownika – wygodny, dobrze wyprofilowany, z optymalnym wychyleniem, z regulowanymi pasami i miękką wkładką czy siedziskiem z materiału zapewniającego komfort siedzenia i zapobiegającego poceniu. Dziecko w podróży, w foteliku samochodowym, czasem spędza wiele godzin – warto zadbać o to, by nie była to dla niego droga przez mękę.

Funkcjonalny i łatwy w obsłudze. Wielu rodziców ma kłopot z prawidłowym i szybkim montażem fotelika, a także obracaniem go tyłem do kierunku jazdy. Nie lada wyzwaniem okazują się również próby wyjęcia małego pasażera z fotelika. W takich sytuacjach bardzo pomocna okazuje się funkcja obrotu fotelika o 360 stopni – dzięki niej obsłużysz fotelik jedną ręką, bez żadnego wysiłku i główkowania, odwrócisz także siedzisko w kierunku drzwi samochodu, by móc wygodnie wyjąć maluszka. Na takie udogodnienia warto zwracać uwagę, zwłaszcza, że foteliki samochodowe służą nam całe lata.

Uniwersalny
– tak dostosowany do wagi i wieku dziecka, by móc posłużyć przez dłuższy okres.

Nowy lub ze sprawdzonego źródła. Używany fotelik samochodowy zmniejsza bezpieczeństwo dziecka. Nie znając jego historii nie wiemy, czy nie uczestniczył w jakiejś kolizji lub nie był uszkodzony. Bywają zniszczenia, które nie są widoczne w pierwszym momencie, natomiast naruszona struktura fotelika stanowi niebezpieczeństwo w razie kolizji.

Jakimś wyjściem może być zakup fotelika od zaufanej osoby. Jeśli znamy jego historię i jesteśmy pewnie, że nie mógł zostać uszkodzony, to jest to jakieś rozwiązanie. Pamiętajcie jednak, że tworzywo, z którego fotelik jest wyprodukowany starzeje się i producenci zalecają, żeby foteliki z grupy 0 i I używać maksymalnie przez 5 lat.

Foteliki samochodowe Coletto

W tym miejscu chcielibyśmy Wam przedstawić foteliki Coletto. Dlaczego? Ponieważ nie dość, że posiadają wszystkie atesty i certyfikaty, jakie powinien posiadać bezpieczny fotelik samochodowy, to i spełniają wszelkie, wysokie wymagania rodziców.

Są bezpieczne, komfortowe, funkcjonalne i łatwe w obsłudze, uniwersalne, a przy tym bardzo miłe dla oka – nie sposób ich nie dostrzec i nie docenić.
Oferta fotelików Coletto skierowana jest dla dzieci w każdym wieku i obejmuje modele w różnych przedziałach, w zależności od wagi małego podróżnika: 0-13 kg, 0-18 kg, 0-25 kg, 9-25 kg, 9-36 kg, 15-36 kg. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza trzy modele: Mokka, Vento i Fabio.

Mokka to fotelik samochodowy 0-18 kg, tj. od urodzenie do 4 lat. Jest mały i śliczny, a potrafi wiele. Przede wszystkim jest uniwersalny: ustawiany tyłem do kierunku jazdy w przedziale od 0-13 kg, zaś dla grupy wiekowej 9-18 kg – zarówno przodem, jak i tyłem. Posiada wspomnianą funkcję obrotu o 360 stopni (obsługa jedną ręką), regulowany zagłówek i 5-punktową uprząż pasów bezpieczeństwa. Posiada dodatkową poduszkę pod głowę i poduszkę na siedzisko.

Fabio to fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze: 9-36 kg, tj. od 9. miesiąca do 12. roku życia. Co go wyróżnia? Zastosowana technologia i szereg możliwości: 3 pozycje regulacji położenia i instalacji w samochodzie, płynna regulacja pozycji zagłówka, baza fotelika z systemem Isofix, a także opcje montowania fotelika (Isofix, pas Top Tether, pas samochodowy).

Fabio jest bardzo uniwersalny, dlatego dobrze będzie służył dziecku przez wiele lat.

Vento to fotelik z przedziału 0-25 kg, jest zatem przeznaczony dla dziecka od narodzin do 6. roku życia. Uwagę zwraca jego wyrafinowany, nowoczesny design i szereg udogodnień: 4 pozycje regulacji oparcia i duże wychylenie przy pozycji leżącej (bardzo komfortowy dla dziecka), duży zagłówek i wysokie boki fotelika (solidna ochrona przy zderzeniach bocznych).

Nie mniej ważny jest szybki montaż systemem isofix oraz możliwość ustawienia fotelika tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa samochodowego. Fotelik Vento posiada materacyk dla niemowląt i poduszkę wypłycającą na siedzisko dla noworodków.

reklama