Jak się przygotować do zimowej podróży

Jak się przygotować do zimowej podróży

O tym, jak się przygotować do zimowej podróży, warto pomyśleć zawczasu. Bo choć każda eskapada z dzieckiem jest dla rodziców wyzwaniem, to te, które odbywamy zimą, są szczególnie wymagające.

Miesiące zimowe nie należą do najłatwiejszych i szczególnie łaskawych dla podróżnych, dla dzieci zwłaszcza. Nie dość, że są unieruchomione w jednym miejscu i bez entuzjazmu śledzą mijane, senne krajobrazy, to i atrakcje postojowe są zazwyczaj ograniczone do minimum. Nuda, nuda, nuda!

Najlepszym środkiem transportu na zimowe wojaże wydaje się być samochód. Jest komfortowy, pakowny (a wiadomo, zimą zabieramy więcej bagażu) i gwarantuje niezależność, co w przypadku dzieci jest dość istotne (umożliwia „elastyczne postoje” na posiłki czy za potrzebą). Co zimą ważne, podróżując jedynie w familijnym gronie, unikamy zagrożeń, czyhających na nas w pociągach czy autokarach. Mam tu na myśli kontakt z masą zarazków, przeciągi i gwałtowne zmiany temperatur (co grozi infekcją, jak nic).

Jeśli zdecydujecie się na podróżowanie autem, pamiętajcie o kilku rzeczach:

Sprawdź, czy zapakowaliście zimowe akcesoria, takie jak skrobaczki i płyn do odmrażania szyb oraz numer telefonu do ubezpieczyciela (zwłaszcza, jeśli macie wykupione assistance). Bliżej przyjrzyj się akumulatorowi i innym częściom, które mogą sprawiać kłopoty przy niższych temperaturach.

Jeśli samochód, to fotelik samochodowy bądź podkładka – w zależności od wzrostu i wagi. Pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby dziecko jechało z tyłu – na środku bądź za fotelem kierowcy. Fotelik przymocuj do siedzenia auta nieruchomo, a dziecko bezwzględnie zapnij pasami. Gdy fotelik jest na przednim siedzeniu (wyłącznie tyłem do kierunku jazdy), wyłącz poduszkę powietrzną.

Jadąc autem, dokładnie przemyślcie drogę i zaplanujcie trasę. Pamiętaj, że zima to trudniejsze warunki pogodowe. To także zasadzki - czasami lepiej nadrobić kilka kilometrów, niż ryzykować, że śnieżne zaspy, zawieje i zamiecie zaskoczą nawet najbardziej znajome i oswojone „skróty”. Poszperajcie w sieci, przejrzyjcie fora, przed wyjazdem wysłuchajcie wiadomości – w ten sposób nie dość, ze wybierzecie optymalną trasę, to i unikniecie przykrych niespodzianek, takich jak korki czy remonty dróg. Jeśli nie znasz drogi, zabierz ze sobą atlas samochodowy, nawigację lub mapkę wydrukowaną z Internetu.

Jeśli jedziecie z małym dzieckiem, a na zewnątrz jest ujemna temperatura, przed wyjściem z auta okryj jego buzię pieluszką tetrową, żeby „nie nałykało się” zimnego powietrza.

Zanim wsiądziecie do auta, nagrzej jego wnętrze. Chwilę przed planowym postojem, stopniowo zmniejszaj ogrzewanie w samochodzie, by zminimalizować różnice temperatur.

Dziecko ubierz „na cebulkę", by móc zdejmować lub nakładać kolejne warstwy, w zależności od potrzeb. Pamiętaj, że podczas podróży dziecko powinno być ubrane podobnie, jak ty. Jeśli siedzisz w polarze, twoje dziecko nie może grzać się w kurtce!

reklama

Niezależnie od środka transportu, jaki wybierzesz, pamiętajcie, że:

Bardzo ważne jest, byś nie szarpała się za każdym razem, kiedy dziecko będzie chciało jeść/pić/opcjonalnie musisz je przebrać. Dlatego warto dobrze skompletować bagaż podręczny, który niewiele różni od tego z sezonu letniego. Dołóż może do niego termos z gorącą herbatą, kocyki oraz swetry.

Przygotuj się do podróży także pod kątem „czasoumilaczy”. Spakuj – jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką – przenośny odtwarzacz DVD, mp3 – które bajką umilą podróż nie tylko najmłodszym. Książki, pacynki, grzechotki czy zeszyt z zagadkami – tak. A może warto także wydrukować sobie ściągę „W co się bawić z dzieckiem w podróży”? 

Szerokiej drogi!

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Latanie samolotem z dzieckiem

Latanie samolotem z dzieckiem

Masz zamiar podróżować samolotem z dzieckiem? Zobacz, jak przygotować się do wyprawy. Jeżeli dziecko...   Więcej

Pakowanie bagażu. Lista rzeczy niezbędnych w krótkiej podróży

Pakowanie bagażu. Lista rzeczy niezbędnych w krótkiej podróży

Pakowanie bagażu to nie bułka z masłem, przynajmniej dla większości z nas. Zazwyczaj bierzemy ze sobą...   Więcej

Wakacyjne artykuły niepierwszej potrzeby

Wakacyjne artykuły niepierwszej potrzeby

Już niedługo wakacje. Kwatery wynajęte, pogoda zamówiona! Pozostaje nam tylko skompletowanie bagażu i...   Więcej

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

Dla wielu z nas wakacyjna podróż z dzieckiem to ogromny stres, duży wysiłek i zwykły koszmar. Upał,...   Więcej

Gdzie na ferie?

Gdzie na ferie?

Ferie zimowe to doskonała okazja, by zmienić klimat i odpocząć od szarej codzienności. Wypad w góry,...   Więcej

Buntownik na pokładzie auta

Buntownik na pokładzie auta

Wiecie, że podróż z małym buntownikiem nie należy do najłatwiejszych. Taki dwu, dwu i pół latek nie śpi...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Rodzinne podróże

Wakacje poza Polską