Jak się przygotować do podróży zimą

Każda podróż z dzieckiem jest dla rodziców nie lada wyzwaniem.

Kiedy jednak, w kontekście czekającej na nas wyprawy zimową porą, myślimy o wakacyjnych wypadach, te jawią się nam jako bułka z masłem. Tak, miesiące zimowe nie należą do najłatwiejszych i szczególnie łaskawych dla podróżnych, dla dzieci zwłaszcza. Nie dość, że są unieruchomione w jednym miejscu i bez entuzjazmu śledzą mijane, senne krajobrazy, to i atrakcje postojowe są zazwyczaj ograniczone do minimum. Nuda, nuda, nuda!

Najlepszym środkiem transportu na zimowe wojaże wydaje się być samochód. Jest komfortowy, pakowny (a wiadomo, zimą zabieramy więcej bagażu) i gwarantuje niezależność, co w przypadku dzieci jest dość istotne (umożliwia „elastyczne postoje” na posiłki czy za potrzebą). Co zimą ważne, podróżując jedynie w familijnym gronie, unikamy zagrożeń, czyhających na nas w pociągach czy autokarach. Mam tu na myśli kontakt z masą zarazków, przeciągi i gwałtowne zmiany temperatur (co grozi infekcją, jak nic).

Jeśli zdecydujecie się na podróżowanie autem, pamiętajcie o kilku rzeczach:

Sprawdź, czy zapakowaliście zimowe akcesoria, takie jak skrobaczki i płyn do odmrażania szyb oraz numer telefonu do ubezpieczyciela (zwłaszcza, jeśli macie wykupione assistance). Bliżej przyjrzyj się akumulatorowi i innym częściom, które mogą sprawiać kłopoty przy niższych temperaturach.

Jeśli samochód, to fotelik samochodowy bądź podkładka – w zależności od wzrostu i wagi. Pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby dziecko jechało z tyłu – na środku bądź za fotelem kierowcy. Fotelik przymocuj do siedzenia auta nieruchomo, a dziecko bezwzględnie zapnij pasami. Gdy fotelik jest na przednim siedzeniu (wyłącznie tyłem do kierunku jazdy), wyłącz poduszkę powietrzną.

Jadąc autem, dokładnie przemyślcie drogę i zaplanujcie trasę. Pamiętaj, że zima to trudniejsze warunki pogodowe. To także zasadzki - czasami lepiej nadrobić kilka kilometrów, niż ryzykować, że śnieżne zaspy, zawieje i zamiecie zaskoczą nawet najbardziej znajome i oswojone „skróty”. Poszperajcie w sieci, przejrzyjcie fora, przed wyjazdem wysłuchajcie wiadomości – w ten sposób nie dość, ze wybierzecie optymalną trasę, to i unikniecie przykrych niespodzianek, takich jak korki czy remonty dróg. Jeśli nie znasz drogi, zabierz ze sobą atlas samochodowy, nawigację lub mapkę wydrukowaną z Internetu.

Jeśli jedziecie z małym dzieckiem, a na zewnątrz jest ujemna temperatura, przed wyjściem z auta okryj jego buzię pieluszką tetrową, żeby „nie nałykało się” zimnego powietrza.

Zanim wsiądziecie do auta, nagrzej jego wnętrze. Chwilę przed planowym postojem, stopniowo zmniejszaj ogrzewanie w samochodzie, by zminimalizować różnice temperatur.

Dziecko ubierz „na cebulkę", by móc zdejmować lub nakładać kolejne warstwy, w zależności od potrzeb. Pamiętaj, że podczas podróży dziecko powinno być ubrane podobnie, jak ty. Jeśli siedzisz w polarze, twoje dziecko nie może grzać się w kurtce!

reklama

Niezależnie od środka transportu, jaki wybierzesz, pamiętajcie, że:

Bardzo ważne jest, byś nie szarpała się za każdym razem, kiedy dziecko będzie chciało jeść/pić/opcjonalnie musisz je przebrać. Dlatego warto dobrze skompletować bagaż podręczny, który niewiele różni od tego z sezonu letniego. Dołóż może do niego termos z gorącą herbatą, kocyki oraz swetry.

Przygotuj się do podróży także pod kątem „czasoumilaczy”. Spakuj – jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką – przenośny odtwarzacz DVD, mp3 – które bajką umilą podróż nie tylko najmłodszym. Książki, pacynki, grzechotki czy zeszyt z zagadkami – tak. A może warto także wydrukować sobie ściągę „W co się bawić z dzieckiem w podróży”? 

Szerokiej drogi!

Monika Zalewska-Biełło

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Moje dziecko na kolonie?

Moje dziecko na kolonie?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a rodzice i dzieci planują, gdzie wyjechać, żeby naprawdę...   Więcej

Latanie samolotem z dzieckiem

Latanie samolotem z dzieckiem

Masz zamiar podróżować samolotem z dzieckiem? Zobacz, jak przygotować się do wyprawy. Jeżeli dziecko...   Więcej

Pakowanie bagażu. Lista rzeczy niezbędnych w krótkiej podróży

Pakowanie bagażu. Lista rzeczy niezbędnych w krótkiej podróży

Pakowanie bagażu to nie bułka z masłem, przynajmniej dla większości z nas. Zazwyczaj bierzemy ze sobą...   Więcej

Wakacyjne artykuły niepierwszej potrzeby

Wakacyjne artykuły niepierwszej potrzeby

Już niedługo wakacje. Kwatery wynajęte, pogoda zamówiona! Pozostaje nam tylko skompletowanie bagażu i...   Więcej

Paszport dla dziecka 2013

Paszport dla dziecka 2013

Kto wydaje paszport dla dziecka? Niezależnie od tego, czy dokument ma być wydany osobie pełnoletniej,...   Więcej

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

Dla wielu z nas wakacyjna podróż z dzieckiem to ogromny stres, duży wysiłek i zwykły koszmar. Upał,...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Rodzinne podróże

Wakacje poza Polską