reklama
Jak wybrać superfotelik samochodowy dla dziecka
materiał partnera (*)

Jak wybrać superfotelik samochodowy dla dziecka

Kiedy kilka lat temu urodziła się nasza córka, oszaleliśmy ze szczęścia. Chcieliśmy jej podarować nie tylko gwiazdkę z nieba, ale i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną akcję – od przestudiowania podręczników dla rodziców, przez zakup elektronicznej niani, po nabycie najlepszego dla niej fotelika samochodowego.

Wydaje się, że kwestii fotelika samochodowego poświęciliśmy najwięcej uwagi. Mieliśmy tremę (ech, to poczucie odpowiedzialności!) – uznaliśmy, zresztą dokładnie tak, jak większości rodziców, że to najważniejszy element wyprawki dla dziecka.

Wiemy, że dobry fotelik to ważna sprawa. Przecież o ile jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo malucha w domu czy na podwórku, o tyle będąc uczestnikami ruchu drogowego musimy mieć świadomość, że nie wszystko zależy od nas – zagrożeniem są inni kierowcy i wypadki samochodowe.

Ponieważ od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy kupować modelu uniwersalnego, z szerokim zakresem wagowym (np. 9–36 kg), z uwagi na to, że nie są one specjalnie komfortowe i nie gwarantują maksimum bezpieczeństwa w razie zderzenia, stworzyliśmy swoją małą fotelikową historię:

Pierwszy fotelik naszej córki był czerwony, dopracowany w każdym szczególe, montowany tyłem do kierunku jazdy. Doskonale spisywał się tak w mieście, jak i na długich, urlopowych trasach. Nasza mała podróżniczka również wydawała się zadowolona.

Amelia rosła jak na drożdżach, więc niedługo przyszedł czas na nowy fotelik. Miejsce w tym pierwszym zajął młodszy brat, Staś. Córka zaś przesiadła się do niebieskiego fotelika „drugiego”, tj. wariantu dla starszego dziecka (9–18 kg). Ten jest nie mniej genialny, ale i on też lada chwila stanie się własnością braciszka.

Przed nami zatem kolejne fotelikowe wyzwanie. Musimy znaleźć idealny, klasyczny fotelik z wysokim oparciem i zagłówkiem (15–36 kg), w którym dziecko przypina się zwykłym pasem samochodowym. Na szczęście w temacie wyboru najlepszego wariantu jesteśmy na bieżąco.

Jak wybrać superfotelik samochodowy dla dziecka?

Wybierając fotelik dla dziecka kierujemy się kilkoma zasadami:

Fotelik dobiera się do wagi, wzrostu i wieku dziecka

Tylko dobrze dopasowany i przetestowany fotelik jest naprawdę bezpieczny, dlatego trzeba dokładnie zważyć i zmierzyć dziecko, by określić kategorię wagową.

Fotelik trzeba wymienić zawsze wtedy, kiedy zachodzi potrzeba. Nie za wcześnie i nie za późno.

Pamiętajmy, że konstrukcja fotelików uniwersalnych, o dużym zakresie wagowym, nie uwzględnia dynamicznie zmieniających się proporcji ciała dziecka.

Fotelik trzeba zmienić na większy w odpowiednim momencie

Kiedy zatem zmienić fotelik na większy? Gdy dziecko osiąga górną granicę wagi określonej w kategorii fotelika, gdy pasy uprzęży wychodzą z fotelika znacznie poniżej linii ramion dziecka lub gdy główka dziecka zaczyna niebezpiecznie wystawać poza górną granicę fotelika.

Przed zakupem trzeba przymierzyć fotelik do samochodu

Zakupy w internecie, w przypadku fotelików samochodowych, nie mają większego sensu. Powód jest prosty – nawet najlepszy fotelik nie będzie idealny i bezpieczny, jeżeli nie będzie pasował do samochodu. To dlatego najlepiej kupić go w sklepie, w którym możesz liczyć i na doradztwo, i na pomoc w montażu fotelika w aucie.

Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy fotelik mieści się na kanapie auta, czy można go w pełni poprawnie zapiąć, czy jest stabilny (ten w przedziale 0–13 lub 9–18 kg powinien być unieruchomiony) i czy kąt pochylenia względem kanapy jest odpowiedni (nie może być ustawiony zbyt pionowo, by głowa dziecka nie opadała bezwładnie na klatkę piersiową).

Nie kupuje się fotelików używanych

Nie kupujmy fotelików używanych, ponieważ nie wiemy, z jakiego źródła pochodzą, no i w jakim są stanie technicznym. Nie mamy pojęcia, jakie noszą w sobie historie i czy mają pamiątki czy obrażenia po kolizji. Być może uszkodzeń na pierwszy rzut oka nie widać, ale może została naruszona jego bezpieczna konstrukcja?

Ważna też jest data zakupu: foteliki samochodowe z grup 0–13 i 9–18 nie powinny być użytkowane przez okres dłuższy niż 5 lat (w rzadkich przypadkach 7 lat), natomiast foteliki z grupy 15–36 około 8 lat.

Fotelik jest bezpieczniejszy niż podstawka

Naukowcy i specjaliści nie mają wątpliwości: dopóki ciało dziecka nie przybierze dorosłych kształtów, dziecko powinno jeździć w foteliku z wysokim oparciem i zagłówkiem. Dopiero ok. 12. roku życia miednica człowieka staje się w pełni ukształtowana i dopiero wtedy dziecko może bezpiecznie zacząć korzystać jedynie z pasów samochodowych.

Do tego momentu dzieci powinny używać pełnych fotelików, nie podstawek, bo to zapobiega wślizgiwaniu się dziecka pod pas samochodowy, co jest zwyczajnie niebezpieczne.

Kampania Superfotelik

Kwestii fotelika samochodowego poświęcamy dużo uwagi. Na zgłębienie tematu nie szczędzimy czasu, a na fotelik – pieniędzy. W kwestii bezpieczeństwa dziecka nie uznajemy kompromisów.

Wszystko świetnie, myślisz, ale co mają zrobić rodzice, którym na drodze do spełnienia marzenia o bezpiecznym foteliku dla dziecka stoją dwie kwestie: gubią się w gąszczu fotelikowych wiadomości albo brakuje im środków finansowych na zakup tego modelu, który wybrali?

Tych rodziców zachęcamy do wzięcia udział w akcji Superfotelik. To kampania, która ma pomóc rodzicom w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno w podróży, jak i w finansowaniu dobrze wybranych rozwiązań. Jej inicjatorem jest Nest Bank.

Dzięki zaangażowanym w projekt specjalistom posiądziesz wiedzę na temat właściwego doboru fotelika samochodowego, a i weźmiesz bezpłatny kredyt na fotelik w Nest Bank – kredyt bez prowizji i oprocentowania. Po spełnieniu warunków promocji umożliwia on kupienie takiego fotelika, który naprawdę chroni na bank. To rozwiązanie naprawdę ma sens!

Wszystkie informacje i materiały dotyczące kampanii Superfotelik są dostępne na stronie www.superfotelik.pl.

Partnerem merytorycznym kampanii jest Paweł Kurpiewski z fotelik.info – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń.

Kampanię patronatem merytorycznym objął Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

Działania wspierają Karol Zielonka, Zastępca Dyrektora ds. Badań oraz Paweł Posuniak, Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów, uznani praktycy z zakresu bezpieczeństwa pojazdów i biomechaniki, którzy dostarczają specjalistycznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji podczas wypadków.

Ekspertem ze strony Komendy Stołecznej Policji jest podkom. Robert Opas, który na co dzień obserwuje skutki nieodpowiedniego zabezpieczenia dzieci przed wypadkami samochodowymi.

W akcję zaangażowali się również znani rodzice Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel, którym zależy na tym, by wspólnie promować dobre praktyki w podróżowaniu z dziećmi.


„Kredyt oferowany na warunkach określonych w regulaminie promocji „FOTELIK”. Promocja trwa od 13.06.2017 do odwołania na zasadach określonych w regulaminie promocji. Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od pozytywnej oceny zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Szczegóły dot. kredytu, w tym regulamin promocji, są dostępne na http://www.nestbank.pl/www.nestbank.plhttp://www.nestbank.pl/ oraz w placówkach Nest Banku.               

Uczestnikami promocji są konsumenci, którzy zawrą umowę kredytu oraz zaakceptują warunki regulaminu promocji. Uczestnik, który w ciągu 60 dni od dnia zawarcia umowy kredytu zakupi fabrycznie nowy dziecięcy fotelik samochodowy oraz potwierdzi jego zakup spełniając warunki określone w regulaminie promocji, nie zapłaci odsetek umownych od kredytu oraz prowizji za udzielenie kredytu.

Maksymalna kwota kredytu wynosi 2000zł.Wartość zakupionego w ramach promocji fotelika nie może być niższa, niż 80% całkowitej kwoty kredytu oraz nie niższa, niż 500 zł.  Jeżeli uczestnik nie spełni warunków promocji, udzielony kredyt będzie oprocentowany na zasadach określonych w regulaminie promocji wg stałej stawki, nie wyższej niż 9,4% rocznie.

Informacje dla reprezentatywnego przykładu: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600zł, całkowita kwota do zapłaty 600 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 0zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 0 zł, ubezpieczenie 0 zł), 10 miesięcznych równych rat w wysokości 60 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017 na reprezentatywnym przykładzie.

Informacje dla oferty kredytu przy założeniu, że uczestnik nie spełni warunków promocji: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 4,9%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 600 zł, całkowita kwota do zapłaty 613,23 zł, oprocentowanie stałe 9,4%, całkowity koszt kredytu 13,23 zł, (w tym: prowizja bankowa 0 zł, odsetki 13,23 zł, ubezpieczenie 0 zł), raty w kwotach: 3 raty w wys. 60zł oraz 7 rat po podwyższeniu oprocentowania w wys. 61,89zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.06.2017.

Nest Bank SA z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000030330, REGON 010928125, NIP 526-10-21-021, z pokrytym w całości kapitałem zakładowym wynoszącym 314.937.000 zł”


*Badanie opinii dotyczące fotelików samochodowych, zrealizowane metodologią CATI na 900 respondentach, wykonane przez firmę Biostat na potrzeby kampanii Superfotelik.

 

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Rodzinne podróże

Wakacje poza Polską

reklama