reklama
Jak zorganizować pobyt w hotelu z maluszkiem?
materiał partnera (*)

Jak zorganizować pobyt w hotelu z maluszkiem?

Wakacje z małym dzieckiem to zazwyczaj wyzwanie logistyczne. W domu rodzice mają do dyspozycji wszystkie niezbędne sprzęty, kosmetyki do pielęgnacji, zabawki i akcesoria.

W podróży mogą czuć się niekomfortowo z myślą, że nie mają pod ręką czegoś, co będzie im potrzebne. Podróżowanie z maluchem warto rozpocząć od krótkich wypadów weekendowych do innych miast, a dopiero później postawić na dłuższe wakacje.

W jaki sposób zaplanować wyjazd z malcem, aby wszystko mieć pod kontrolą i na co zwrócić uwagę? Jeśli rodzice podróżują autem, mogą bez problemu zabrać potrzebne przedmioty. Do najważniejszych rzeczy, które rodzice powinni sprawdzić i o które warto szczególnie zadbać, możemy zaliczyć:

 • komfort podróży samochodem (rozplanowanie czasu jazdy, trasy);
 • zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w czasie jazdy (zakup odpowiedniego fotelika);
 • posiadanie niezbędnych akcesoriów do pielęgnacji malucha oraz wystarczająca ilość ubrań;
 • plan wycieczki dostosowany do cyklu dnia malca;
 • wybór hotelu, w którym rodzice i dziecko będą czuli się komfortowo.

Większość opiekunów skupia się na samej podróży, na dalszy plan spychając wybór hotelu, który powinien być – co oczywiste – miejscem odpoczynku, bezpieczną przestrzenią dla dzieci i rodziców oraz miejscem zabawy.

W jaki sposób zorganizować pobyt w hotelu i o co zadbać?

Aby opiekunowie i dzieci czuli się w hotelu komfortowo, niezależnie od tego, czy spędzą w nim weekend, czy kilkunastodniowe wakacje, należy krok po kroku sprawdzić oferty hoteli i wybrać najlepszą opcję dla rodziny.

Międzynarodowa sieć hoteli AccorHotels posiada specjalną ofertę dla rodziców podróżujących z dziećmi do 12. lub 16. roku życia. Rodzice mogą liczyć na:

 • darmowy nocleg dla dziecka;
 • atrakcyjne śniadania i menu dla swoich pociech;
 • Kids Corner;
 • udogodnienia dla dzieci;
 • pakiet atrakcyjnych zniżek (nawet 50% ceny za kolejny pokój).

Oto 10 najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać.

 Hotel przyjazny rodzinom

Niezależnie od tego, jak długo potrwa nasza wycieczka, warto sprawdzić, czy hotel, który wybraliśmy, to hotel akceptujący obecność maluchów wśród swoich gości. Rezerwując miejsca, lepiej zaznaczyć, że planujemy wizytę z dzieckiem, co pozwoli obsłudze przygotować odpowiednio pokój i wybrać najlepiej zlokalizowaną przestrzeń.

Poproś obsługę o kilka udogodnień

Obsługa hotelu dba o komfort swoich gości, dlatego przed wizytą warto poprosić o kilka udogodnień, dzięki którym opiekunowie i dzieci będą się czuć wyjątkowo dobrze:

 • poproś obsługę o udostępnienie pokoju, którego okna wychodzą na cichą stronę okolicy;
 • sprawdź  dostępność pokoju z dala od hotelowego baru czy restauracji;
 • jeśli się da, poproś o pokój na parterze lub możliwie najniższym piętrze (pozwoli to uniknąć męczących manewrów z wózkiem);
 • jeśli nie chcesz, aby obsługa hotelu zaglądała do pokoju w ciągu dnia, poinformuj o tym wcześniej i umieszczaj odpowiednią zawieszkę na drzwiach;
 •  jeśli to możliwe, poproś obsługę o pokój w najcichszej części hotelu, gdzie zameldowanych jest niewielu gości.

Sprawdź menu

Sprawdzenie opcji menu dziecięcego przyda się rodzicom z kilkuletnimi pociechami. Specjalnie przygotowane śniadania i kolejne posiłki tworzone z myślą o dzieciach będą zdrowe i zachęcające dla pociech. Korzystanie z menu dla najmłodszych ułatwi rodzicom zadbanie o pełnowartościowe wyżywienie w ciągu dnia. Nie będą oni musieli szukać miejsca, w którym danie okaże się na tyle atrakcyjne, aby chciały je zjeść maluchy.

Łóżeczko, wanienka, przewijak, czyli niezbędniki rodzica

Łóżeczko, wanienka i przewijak to akcesoria ułatwiające opiekę nad najmłodszymi. Rodzice, korzystając z tradycyjnego łóżeczka, będą mieć pewność, że ich pociecha jest całkowicie bezpieczna w nocy. W ofercie możemy znaleźć informacje, czy hotel dysponuje potrzebnymi sprzętami i uprzedzić obsługę, że będziemy ich potrzebować. Wstawienie dziecięcego łóżeczka do pokoju zagwarantuje również opiekunom, że ich dziecko będzie się cieszyło dobrym snem. Wraz z łóżeczkiem hotel powinien udostępnić pościel dziecięcą.

Rodzice mają obowiązek poinformować obsługę o wieku dziecka, aby na miejscu uniknąć zamieszania. Dlaczego? Łóżeczko z materacem na najwyższym poziomie przeznaczone jest dla najmniejszych gości, zaś dla tych, którzy ukończyli już rok, poziom należy nieco obniżyć.

Wielkość pokoju ma ogromne znaczenie

Łóżeczko, akcesoria dla dzieci, zabawki – to wszystko zabiera sporo miejsca. Przed rezerwacją pokoju sprawdźmy jego metraż, aby po przyjeździe nie okazało się, że pokój jest dla rodziny zdecydowanie za mały.

Toaleta malucha – o co zadbać?

Osoby, które zawsze kąpią swoją pociechę w wanience, powinny zapytać obsługę hotelu o możliwość umieszczenia jej w pokoju. Wanienka niemowlęca nie jest szczególnie często dostępna w hotelach, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy dany obiekt dysponuje takimi akcesoriami. Jeśli nie, zastanówmy się, czy chcemy wybrać pokój z wanną, czy z prysznicem.

Hotel powinien zadbać o dostarczenie do pokoju ręcznika także dla malucha. Niektóre hotele praktykują również pozostawienie w pokoju pakietu kosmetyków dla najmłodszych, w skład którego wchodzą: szampon, mydełko lub myjka. To miły gest, a rodzice z pewnością go zapamiętają.

Przewijak – konieczny czy zbędny?

Niektóre hotele, które często odwiedzają mali goście, dysponują przewijakami, chociaż większość rodziców radzi sobie doskonale i bez nich. To bowiem dodatkowe ograniczenie przestrzeni w pokoju. Jak zatem przewinąć dziecko? Pomocne okazuje się po prostu łóżko.

Wyposażenie pokoju na najwyższym poziomie

Najlepsze hotele dbają o wyposażenie pokoju w taki sposób, aby rodzice i dzieci czuli się w nim bezpiecznie. W hotelowych wnętrzach pojawiają się zabezpieczenia do kontaktów, podgrzewacze do butelek, nawilżacze powietrza czy zabezpieczenie szuflad. Ważne, aby w pokoju znajdował się czajnik elektryczny, który pomoże rodzicom w opiece nad maluchem (podgrzejemy w nim pokarm w słoiczku lub przygotujemy mleko modyfikowane).

Wygoda w restauracji

Czy istnieje szansa, żeby w hotelowej restauracji rodzice zjedli posiłek bez pośpiechu? W niektórych lokalach opiekunowie mają do dyspozycji krzesełko do karmienia dzieci, które zdecydowanie ułatwia wspólny posiłek. Przed umieszczeniem malucha w krzesełku sprawdzamy wytrzymałość pasów bezpieczeństwa i stabilność stolika.

Zameldowanie, czyli poprośmy o wyrozumiałość

Poprośmy obsługę hotelu o wyrozumiałość w kwestii godziny zameldowania i wymeldowania. Istnieje prawdopodobieństwo, że hotel podejdzie do tego mniej restrykcyjnie, co pozwoli dziecku dokończyć drzemkę, a rodzicom spokojnie spakować walizki.

Artykuł powstał dzięki współpracy z siecią AccorHotels i jej współpracownikami.

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Rodzinne podróże

Wakacje poza Polską