Jak chronić się przed komarami, kleszczami, strzyżakami, meszkami i innymi owadami?

Jak chronić się przed komarami, kleszczami, strzyżakami, meszkami i innymi owadami?

Wyjazdy nad wodę, spacery, wypady do lasu dla wielu z nas są przyjemnością, którą niestey mogą zakłócić komary, kleszcze, strzyzyki i inne owady rządne naszej krwi. Jak się chronić przed krwiopijcami, czyje ugryzienia są niebezpieczne i co możesz zrobić - przeczytaj w naszym poradniku

Co musisz wiedzieć o ugryzieniach komarów?

Komary swoją aktywność rozpoczynają zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, zaś kończą jesienią. Najczęściej atakują o świcie lub zmierzchu, w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Zatem na największe inwazje komarów, a właściwie komarzyc, bo tylko one wysysają krew ludzką, natrafimy nad wodami stojącymi, przy rowach, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach. Do prawdziwych ataków dochodzi często też przed burzą.

W naszym klimacie, na szczęście, komary nie stanowią poważnego zagrożenia dla naszego życia, choć niewątpliwie jednoczesne ukłucie w kilku miejscach - szczególnie u dzieci, a także alergików na ugryzienia komarów - może być przyczyną wysypki, świądu, pogorszenia samopoczucia, rozdrażnienia oraz stanu podgorączkowego.

Jak skutecznie bronić się przed komarami?

  • Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w miejsca, w których ,,królują komary”, powinniśmy ubrać się w bluzę bądź koszulę na długi rękaw oraz spodnie do kostek. Dzieci powinny mieć czapeczkę z daszkiem.
  • Używajcie sprejów, maści, dezodorantów, kremów, żeli odstraszających komary (w tej chwili mamy spory wybór tych preparatów zarówno w drogeriach, jak i aptekach). W przypadku dzieci można używać tylko preparatów z dedykowanych maluchom.
  • Dorośli mogą przyjmować witaminę B1, bowiem komary nie znoszą jej zapachu.
  • W oknach, na drzwiach stosujmy siatki przeciw owadom.
  • Na wózki, a także łóżeczka, kojce dziecięce możemy nakładać specjalne moskitiery. (pamietaj, że dziecko musi byc w cieniu, bo moskitiera zmniejsza ilość powietrza , które przedostaje się do maluszka i podwyższa temperaturę w wózku)

Co zrobić, gdy ugryzie komar?

Najlepiej miejsce ukąszenia zdezynfekować wodą utlenioną, a następnie zasmarować bąbel żelem łagodzącym podrażnienie.  W przypadku, gdy dziecko ma podwyższoną gorączkę, a bąble są czerwone i twarde, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie odczynu zapalnego ma na celu złagodzenia obrzęku i świądu. W związku z tym stosuje się miejscowe leki przeciwhistaminowe I generacji, czasami zaś doustne  leki przeciwhistaminowe II generacji. Jeśli średnica odczynu wynosi 10 cm i towarzyszy jej intensywny świąd , wtedy lekarz może zastosować preparaty miejscowe o silnym działaniu z glikokortykosteroidem.

Co musisz wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to drobne, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki. Niektóre z nich zawierają groźne dla ludzi wirusy i bakterie, które mogą wywołać zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Kleszcze żyją w lasach liściastych, na łąkach, są obecne w parkach, a także w zaroślach. Wysokość, na której najczęściej występują, to 1,5m, często na swoją ofiarę czekają na gałęziach drzew, w trawach i niskich krzewach. Największą aktywność wykazują wiosną i jesienią, atakom sprzyjają ciepło oraz duża wilgotność powietrza.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, bowiem jego ślina zawiera enzymy znieczulające miejscowo. Kleszcz,  po przebiciu skóry, wpuszcza do naszego ciała swoją ślinę. Jest ona o tyle niebezpieczna, iż może zawierać wirusy i bakterie niebezpieczne dla człowieka. Kleszcz do ciała  przyczepia się za pomocą malutkiego aparatu gębowego z licznymi haczykami, zadziorami, po czym zaczyna odżywiać się krwią i może to trwać nawet kilka dni.

Najlepiej byłoby, zaraz po spacerze w lesie czy parku, bardzo dokładnie obejrzeć skórę dziecka. Kleszcze najczęściej pasożytują na głowie (włosy tworzą dla niego doskonałą kryjówkę), pod pachami, za uszami, w zgięciach kończyn oraz w pachwinach.

Co zrobić, gdy zauważysz kleszcza na skórze?

Ponieważ intruz w trakcie ukłucia do organizmu żywiciela wprowadza wydzielinę, która zawiera substancje znieczulające, sam moment wkłucia ciężko jest zaobserwować. „Atakowi” nie towarzyszy ból, dlatego zanim nastąpi reakcja i odwet, mija trochę czasu.

Po wbiciu się w skórę dorosła samica kleszcza może żerować na niej nawet 11 dni. Odpada dopiero wtedy, kiedy się nasyci. Ale nie wolno kleszcza tak zostawić. Kiedy tylko zauważysz jego obecność, usuń go. Jak to zrobić?

Uchwyć kleszcza tuż przy skórze. Przyda się dobra pęseta lub specjalne urządzenie (kleszczołapki lub pompki ssące, do kupienia w aptece). Następnie zdecydowanie, lekko obrotowym ruchem (nie ma znaczenia w prawo czy w lewo) pociągnij go do góry.

Rankę zdezynfekuj – najlepiej wodą utlenioną. Sprawdź, czy kleszcz wyszedł w całości. Jeżeli nie lub gdy nie możesz sobie z nim poradzić, udaj się do lekarza.

Nie wolno kleszcza zgniatać ani smarować masłem (lub innym tłuszczem, spirytusem), gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Kleszcz, dusząc się, wymiotuje - wypuszcza wówczas jeszcze więcej wydzieliny, która może zawierać drobnoustroje. Takie wymioty mogą zawierać bakterie lub wirusy, zwiększając prawdopodobieństwo zakażenia.

Pamiętaj!

Jeśli doszło do oderwania głowy lub kleszcz długo tkwił w skórze, a miejsce po nim zrobiło się obrzęknięte, zaczerwienione i gorące, jedź do lekarza!

Choroby przenoszone przez kleszcze:

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych KZM.

Do zakażenia dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza zarażonego wirusem wywołującym tę chorobę.

Po tygodniu dwóch od ukąszenia, pojawiają się pierwsze objawy podobne do grypy: wysoka gorączka, ból mięśni, głowy. Po kilku dniach objawy mijają i najczęściej na tym etapie choroba się kończy. Jednak po kilku dniach. poprawy pojawiają się kolejne niepokojące objawy tzn. wysoka gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku. Zachodzą również zmiany zapalne w płynie mózgowo-rdzeniowym. Po zaobserwowaniu takich niebezpiecznych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Borelioza jest to choroba bakteryjna, której objawy przebiegają w kilku fazach.

W pierwszej fazie po ukąszeniu przez kleszcza zawierającego bakterię wywołującą tą chorobę, na skórze człowieka w miejscu ukąszenia pojawia się czerwona plamka (rumień), która ma tendencję do powiększania się.

Czasami chory skarży się na złe samopoczucie lub ma stan podgorączkowy. W kolejnej fazie choroby rumień  może zniknąć i pojawić się w innym miejscu lub pojawia się w kilku miejscach jednocześnie.. Ostatnia faza choroby to zmiany w układzie nerwowym, stawach oraz innych narządach. Te zmiany chorobowe mogą utrzymywać się nawet kilka lat. Niestety na boreliozę jak dotąd nie wynaleziono jeszcze szczepionki.

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

  • Przede wszystkim unikajmy miejsc, gdzie występują kleszcze,
  • Gdy wybieracie się na spacer do lasu, parku zawsze ubierajcie koszulki z długim rękawem i spodnie za kostki, najlepiej ze ściągaczami, obowiązkowe są skarpetki i wysokie buty , na głowę nakładamy czapki lub kapelusiki,
  • Na wózek nakładajcie siatkę ochronną przeciw owadom,
  • Unikajcie przechodzenia przez zarośla i chaszcze, przedzierania się przez krzaki, tam gdzie ciemno, a zarazem wilgotno to idealne warunki dla kleszczy,
  • Stosujcie kremy oraz inne preparaty odstraszające kleszcze, szczególnie na nieosłonięte partie skóry,
  • Zaszczepcie się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, niestety na boreliozę nie ma jeszcze szczepionki,
  • Po powrocie ze spaceru od razu dokładnie przeglądajcie skórę dziecka, szybkie usunięcie kleszcza minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez kleszcze.

"Latające kleszcz", czyli czy strzyżak jeleni jest groźny?

 Strzyżak jeleni potocznie nazywany latającym kleszczem też jest owadem, którego ugryzienia mogą być bardzo nieprzyjemne.  Pomimo skrzydeł, z powodu swojego wyglądu jest mylony z kleszczem. Niestety, podobnie jak ten drugi żywi się krwią.

Strzyżaki są obecne właściwie w każdym lesie w naszym kraju. Mierzą ok. 5-6 mm i mają brunatne zabarwienie. Chociaż głównie atakują sarny i jelenie, może się zdarzyć, że ugryzą również człowieka. Początkowo ich ugryzienie może być niezauważalne, ale po jakimś czasie może pojawić się ból, świąd i ć reakcje alergiczne.

Często po 3 dniach w miejscu ugryzienia powstaje twardy, zaczerwieniony, obrzęknięty „guz”, a swędzenie możemy odczuwać jeszcze przez 2-3 tygodnie. U częsci osób może pojawić się rumień, który będzie utrzymywał się nawet do 3 miesięcy po ugryzieniu.

Jak się chronić przed "latającym kleszczem?

Strzyżak atakuje zwierzęta o ciemnym ubarwieniu sierści, dlatego idąc do lasu lepiej załóż ubranie w jasnych kolorach. Tak jak w przypadku pozostałych owadów pamiętaj o zakrywaniu ciała i głowy. Niestety “latający kleszcz” jest na tyle sprytny, że potrafi przebyć długą drogę, żeby znaleźć dla siebie najwygodniejszy punkt.

Jeśli chodzi o preparaty, to część źródeł podaje, że ochronę zapewnią nam preparaty z dużym stężeniem DEET, inne mówią, że na razie nie ma na to dowodów. Najważniejsze, że strzyżaki nie przenoszą boreliozy, niestety mogą być nosicielami bakterii powodujących choroby i zmiany skórne.

reklama

Niebezpieczne ugryzienie meszek dla niemowląt

Meszki. Spotkasz je na terenach wilgotnych oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Tak jak w przypadku komarów, tu też groźne samice meszek. Głównie atakują w dzień, w godzinach popołudniowych i wieczorem.

Ich ugryzienia są bardziej odczuwalne niż komarów. I chociaż nie przenoszą one chorób, to wydzielają silnie toksyczną ślinę, która może powodować obrzęki, zaczerwienienia i być przyczyną wysokiej gorączki.

Odczyn skórny po ugryzieniu najczęściej utrzymuje się od pięciu do siedmiu dni. Ponieważ meszka gryząc narusza skórę, to zdarzają się zakażenia, dlatego warto miejsce przemyć i posmarować preparatem przeciwświądowym. Rzadko potrzebne jest użycie miejscowo antybiotyku.

Ugryzienia meszek są niebezpieczne dla niemowląt, bo są narażone na chorobę zwaną hararą, (zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi ze śliną meszek). Ochrona przeciw meszkom jest podobna do tej przeciw komarom.

Środki odstraszające owady i coś łagodzącego po ugryzieniu

Nie da się ukryć, że niestety komarów, kleszczy i innych gryzących owadów, mamy w tym roku prawdziwy wysyp. Dlatego nie zapomnij o repelentach. Występują w postaci żeli, sprayów, plasterków, kremów. Zanim jednak je kupisz zapoznaj się z ich składem.
 
EPA (*) zarejestrowała 4 substancje czynne, które się skuteczniejsze od naturalnych środków: DEET, IR3535, ikarydyna oraz olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE) (nie zaleca się stosowania czystego olejku eterycznego, ponieważ nie przebadano jego bezpieczeństwa).

Przypominam, że preparaty zwierające DEET nie są rekomendowane dla dzieci poniżej 12 roku życia i bezwzględnie zakazane w przypadku ciężarnych i noworodków. Jeśli dziecko ma skłonność do odczynów i reakcji uczuleniowych warto mieć ze sobą preparaty przeciwhistaminowe.

Oprocz repelentóq możesz zaopatrzyć się w:

  • elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami,
  • spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał  nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
  • lampę owadobójczą – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo,
  • środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania –  do użytku na zewnątrz. źródło GIS

Oprócz preparatów przeciw ugryzieniom, wpakuj takie, które likwidują swędzenie i pieczenie skóry, a jednocześnie zmniejszają obrzęk. I na wszelki wypadek zabierz również coś do usuwania kleszczy!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: