Jaka najlepsza polisa dla dziecka?

Materiał partnera 
Jaka najlepsza polisa dla dziecka?

Polisa dla dziecka to zabezpieczenie jego przyszłości na różne okoliczności. Można ubezpieczyć je na wypadek utraty zdrowia, ale także zabezpieczyć finansowo na przyszłość. Oczywiście dziecko samo nie przystępuje do ubezpieczenia - robi to za niego rodzic lub opiekun prawny. Na rynku jest wiele ofert ubezpieczycieli i ciężko jest połapać się w tym, która będzie najodpowiedniejsza dla malucha. Poznaj rodzaje polis i zobacz, czym się kierować podczas wyboru.

Polisa dla dziecka – rodzaje

Wybierając polisę dla dziecka warto dokładnie zapoznać się z różnymi jej rodzajami, gdyż różnią się one sytuacjami, w których może być wypłacone świadczenie i oczywiście ceną. Do wyboru są następujące typy:

  • polisa NNW – zabezpiecza przed następstwem nieszczęśliwych wypadków,
  • polisa posagowa – to sposób na oszczędzanie na przyszłość dziecka,
  • polisa rodzinna – dzięki tej polisie ubezpiecza się całą rodzinę,
  • polisa grupowa rodzica – taką polisa może ubezpieczyć rodzic swoje dziecko w pracy.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie można kupić dziecku od razu po narodzinach. Szczególnie dotyczy to polisy posagowej – wtedy, już od najwcześniejszych miesięcy, odkłada się pieniądze na jego przyszłość. Ubezpieczenie NNW poleca się kupować dzieciom, które wchodzą w wiek szkolny – to wtedy ryzyko wypadku czy uszczerbku na zdrowiu znacznie się zwiększa.

Kto może wykupić polisę dziecku?

Większość polis można wykupić samodzielnie dopiero po skończeniu 18. roku życia. Ubezpieczenie młodszego dziecka spada więc na rodziców albo opiekunów prawnych. W przypadku polisy NNW czy posagowej może to być jednak ktoś z dalszej rodziny, a nawet osoba zupełnie niespokrewniona z dzieckiem. Często chrzestni rodzice albo dziadkowie decydują się na wykupienie dziecku polisy posagowej, np. jako prezent.

Kiedy dziecko nie otrzyma świadczeń z polisy?

Mimo że polisa na życie obejmuje szereg sytuacji, które gwarantują otrzymanie wypłaty, są okoliczności, które powodują, że pieniądze nie zostaną wypłacone. Należą do nich między innymi samobójstwo, bójka (poza obroną konieczną), akt terrorystyczny, brak uprawnień (np. jeśli dziecko spowoduje wypadek jadąc autem bez prawa jazdy). Ubezpieczyciele nie wypłacają świadczeń również wtedy, gdy do zdarzenia doszło po spożyciu przez dziecko alkoholu albo środków odurzających.

Polisa ma gwarantować ochronę w sytuacji nieszczęśliwego wypadku, ale podstawą do wypłacenia świadczenia jest to, że dziecko było nieświadome zagrożenia albo nie mogło przewidzieć konsekwencji swojego zachowania. W przypadkach opisanych wyżej uznaje się, że były celowe i świadome.

Polisa – jak wybrać?

Znając rodzaje ubezpieczeń i zakresy ich ochrony, należy zastanowić się, która będzie najkorzystniejsza dla dziecka, ale i dla rodziny. Może okazać się, że polisa rodzinna będzie najtańszą formą ubezpieczenia wszystkich dzieci, a nawet rodziców czy dziadków. Warto porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i dopiero na tej podstawie zdecydować się na jedną. Można to zrobić na przykład tutaj: https://rankomat.pl/zycie/polisa-dla-dziecka-co-wybrac.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: