ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta

Jeśli chcesz poznać historię swoich wizyt u lekarza lub dowiedzieć się, ile kosztowało twoje leczenie lub twojego dziecka, sprawdzić zrealizowane recepty oraz jacy lekarze wykazują wasze wizyty, warto pomyśleć o założeniu konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP).    

https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal

Z ZIP może korzystać każdy, kto jest ubezpieczony, zaś za dzieci konto zakłada ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia NFZ.

ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ZIP uzyskasz dostęp do informacji na temat:

  • leczenia i udzielonych świadczeń np. badań,
  • zrefundowanych leków,
  • kosztów leczenia np. porodu,
  • odprowadzonych składek,
  • prawa do świadczeń zdrowotnych,
  • deklaracji w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ),
  • swojego miejsca na liście oczekujących na poradę lekarską czy przyjęcie do szpitala (w zakresie niektórych świadczeń).

W serwisie skorzystasz również z prostej wyszukiwarki placówek, w których otrzymasz pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Dostęp do ZIP jest bezpłatny. Wystarczy przyjść do najbliższej siedziby NFZ i pokazać dowód osobisty lub paszport. Po podpisaniu wniosku na korzystanie z systemu otrzymamy hasło i login, którego potem będziemy mogli użyć, aby zalogować się na portalu ZIP.

reklama

Jak założyć konto w serwisie?

Aby założyć konto w ZIP, złóż wniosek. Możesz to zrobić na 2 sposoby:

  • przez Internet — na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Swoją tożsamość potwierdzisz certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym (eGo) — dzięki temu nie musisz odwiedzać oddziału NFZ.

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

  • osobiście — w swoim oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dobrze jest „trzymać rękę na pulsie”

Twoje konto zostanie założone od razu. Dostęp do danych o swoim leczeniu uzyskasz po minimum 24 godzinach. Potem system będzie aktualizować je raz na dobę.

Trzeba pamiętać, że dane pojawiają się w Informatorze dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od świadczeniodawców (może to potrwać nawet do 2 miesięcy). Przedstawione dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ZIP przygotowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: