10 powodów, dla których dobrze być mamą pracującą

10 powodów, dla których dobrze być mamą pracującą

Badania dowodzą, że pracujące mamy znacznie więcej czasu poświęcają na życie rodzinne i aktywne zajęcia z dzieckiem*. Dlatego jeśli powrót do pracy wpędzał cię w poczucie winy, zmień myślenie.

Nie jesteś wyrodną matką, a mamą pracującą. Poznaj 10 powodów, dla których warto nią być:

1.    Zarabiasz. Praca to źródło dodatkowego dochodu. Twoja pensja to bardziej zasobny budżet domowy, co oznacza lepszy poziom życia, a także poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dla 87% przebadanych kobiet dodatkowa pensja to najpoważniejszy argument.

2.    Zaspokajasz swoje potrzeby wyższe – przynależności, uznania, a także samorealizacji. Zaspokajasz ambicje i potrzebę rozwoju osobistego. To wpływa na twoją samoocenę, pewność siebie. Wzrasta poczucie własnej wartości. Masz poczucie sprawstwa i niezależności, to daje powody do dumy. Jesteś szczęśliwsza, spełniona, kompletna.

Ponad połowa pracujących mam jest zdania, że inaczej postrzegane są mamy pracujące i te, które zajmują się wyłącznie dzieckiem i domem.Większym szacunkiem obdarza się kobiety aktywne zawodowo.

3.    Realizujesz się na płaszczyźnie społecznej. Tworzysz relacje, wchodzisz w interakcje, współdziałasz. Przyjmujesz inne społeczne role – jesteś szefem, podwładną, współpracownikiem, koleżanką, znajomą, członkiem teamu. To cię ubogaca. Dodatkowy profit - rozmowy i relacje czysto towarzyskie, nowe kontakty czy wiedza, ale i silniejsze więzi.

Psychologowie podkreślają, że po 2-3 latach przerwy w pracy zawodowej zaczyna pojawiać się poczucie izolacji, brak pewności siebie i swoich umiejętności.

reklama

4.    Rozwijasz umiejętności komunikacji, negocjacji, asertywności. Doskonalisz się w takich dziedzinach jak zarządzanie i organizacja. Dzięki temu lepiej sobie radzisz na co dzień, także poza pracą, również w domu.

Specjaliści zajmujący się zatrudnieniem przekonują, że młode mamy są świetnymi pracownikami - specjalistkami ds. logistyki, organizacji, negocjacji.

5.    Doskonalisz się zawodowo. Jesteś silniejsza merytorycznie, nabywasz umiejętności i doświadczenia. Inwestujesz w swój rozwój, dbasz o ciągłość pracy, nie wypadasz z rynku. Dbasz o karierę zawodową.

Kobiety częściej niż mężczyźni są zagrożone bezrobociem długotrwałym. W 2013 roku zgodnie z danymi urzędów pracy 41,6% zarejestrowanych bezro­botnych kobiet i 34,9% zarejestrowanych bezrobotnych mężczyzn pozostawało bez pracy dłużej niż rok (dane GUS).

Organizacja Gender Equality Project podaje, że w Polsce co dziesiąte stanowisko kierownicze obejmuje kobieta. To niewiele, lecz socjologowie zauważają zmianę owej tendencji. Okazuje się, że rośnie rola kobiet na rynku pracy - coraz więcej obejmuje stanowiska kierownicze, zakłada firmy, specjalizuje się (także w branżach zdominowanych przez mężczyzn) i decyduje się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli chodzi o wykształcenie i zawodowe ambicje... Cóż, bijemy mężczyzn na głowę.

6.    Dajesz dziecku pozytywne wzorce. Dziecko, patrząc na mamę, która pracuje, wiele się uczy. Tego, że w życiu można pełnić wiele ról i je na co dzień godzić. Że warto być niezależnym i aktywnym, realizować siebie i swoje marzenia. W dziecku kształtuje się szacunek do pracy, obowiązków, wiedzy i kwalifikacji (co wpływa także na stosunek do nauki). Rodzi się potrzeba bycia odpowiedzialnym i ambitnym.

Ponad 90 procent pracujących matek twierdzi, że jest dobrym przykładem dla swych dzieci.

Córki matek pracujących zarabiają o co najmniej 5% więcej niż córki mam, które nie były aktywne zawodowo.

reklama

7.    Praca zawodowa to odskocznia, która – naprawdę! – może pozytywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie psychiczne, a także atmosferę w domu. To zupełnie inny rytm dnia i życia. Kiedy wracasz z pracy, zupełnie inaczej odgrywasz rolę mamy czy żony niż wówczas, gdybyś pełniła ją 24 godziny na dobę, bez przerwy. Z badań wynika, że matki nie pracujące zarobkowo, w porównaniu z mamami pracującymi, są bardziej nerwowe i surowe w odniesieniu do swoich dzieci, zwłaszcza tych, które sprawiają trudności wychowawcze. Z kolei inne badania dowodzą, że mamy pracujące są dla swoich dzieci bardziej czułe, ciepłe i cierpliwe niż te, które nie podjęły pracy.

W badaniach (CBOS) nad oceną wpływu pracy zawodowej kobiet na jakość ich życia rodzinnego 39% ankietowanych uznało, że korzyści przeważają nad stratami. Przeciwnego zdania było 12% ankietowanych.

8.    Dzieci pracujących mam z reguły mają  lepszy kontakt z ojcem, ponieważ bierze on czynny udział w życiu domu, dzieli obowiązki z żoną. Partnerzy aktywnych zawodowo kobiet bardziej angażują się w opiekę nad dziećmi i sprawy domowe, częściej tworzą związki autentyczne partnerskie.

Czy wiesz, że mężczyźni, których matki pracowały, są bardziej skłonni do pomocy w domu i opieki nad dziećmi (wyliczono, że owa różnica wynosi mniej więcej godzinę tygodniowo).

9.    Dzieci pracujących mam są bardziej odpowiedzialne, samodzielne, lepiej zorganizowane. Szybciej przejmują obowiązki domowe, a wypełnianie ich jest dla nich czymś oczywistym. Praca, także nad sobą, staje się czymś naturalnym – dzieci pracujących mam rzadziej są roszczeniowe czy bierne. Badania wykazały, że mają większe szanse na podjęcie i znalezienie pracy w przyszłości.

Badania wykazały, że 69% pracujących kobiet pochodzi z domów, w których kobieta była aktywna zawodowo.

10.    Praca zawodowa kobiety ma pozytywny wpływ na jakość życia rodzinnego i trwałość małżeństw. Jak dowodzą naukowcy aktywność zawodowa partnerów pozytywnie wpływa na życie rodzinne i stabilizację małżeństw. Jest to konsekwencją wymienionych, powyższych profitów - od zarobków, po samopoczucie kobiety.

reklama

Badania wskazują również, iż pracujące kobiety,  w porównaniu z paniami niepracującymi zawodowo, znacznie więcej czasu poświęcają na życie rodzinne i aktywne zajęcia z dzieckiem, takie jak czytanie książek, rozmowa czy spacer, czyli zajęcia, które wymagają zaangażowania i bezpośredniego kontaktu.

mzb

* A. Hsin, "Mother's time with children and the social reproduction of cognitive skills";

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: