50 lat kreatywności, czyli wszystko co o niej warto wiedzieć

50 lat kreatywności, czyli wszystko co o niej warto wiedzieć

Dzieci są mistrzami kreatywności, stąd ich twórcza postawa daje o sobie znać na każdym kroku. Czym jest kreatywność i jak ją wspierać? To proste i niezwykle przyjemne. Dowiedz się wszystkiego, co warto o niej wiedzieć. Kto dba o kreatywność naszą i naszych dzieci już od 50 lat?

Czym jest kreatywność?

Czym jest kreatywność? Według definicji to proces umysłowy, owocem którego są narodziny nowych idei, oryginalnych rozwiązań, odkrywczych koncepcji lub niecodziennych skojarzeń. Tym samym kreatywność to zdolność tworzenia czegoś nowego i optyka, która wychodzi poza schemat.

Dzieci są mistrzami kreatywności

Każdy młody człowiek ma wrodzoną umiejętność bycia kreatywnym geniuszem. Do takiego wniosku doszli amerykańscy badacze, George Land oraz Beth Jarman, którzy analizowali zdolność dostrzegania różnych rozwiązań danego problemu w zależności od wieku.

Podczas badań, które objęły 1600 osób okazało się, że 98% dzieci w wieku od trzech do pięciu lat potrafiło wymyślić ponad 200 alternatywnych zastosowań wskazywanego przedmiotu. Wśród tej samej grupy dzieci, w miarę upływu czasu, odsetek geniuszy sukcesywnie spadał (badanie objęło dzieci w wieku 10 i 15 lat). Jednocześnie przebadano 200 000 dorosłych. Wynik na poziomie geniuszu osiągnęło zaledwie 2% z nich. Oznacza to, że dzieci swą kreatywnością dorosłych biją na głowę.

Dlaczego dorośli nie są tak kreatywni jak dzieci? W przypadku większości kreatywność została sparaliżowana zasadami, procedurami, przepisami i schematami już w szkole. Nasz system edukacyjny został stworzony podczas rewolucji przemysłowej ponad 200 lat temu, aby szkolić nas, jak być dobrymi pracownikami i postępować zgodnie z instrukcjami. źródło. Ma to swoje konsekwencje.

Jaki z tego wniosek? Kreatywność u dzieci należy nie tylko pielęgnować, ale i wspierać jej rozwój. Jak to zrobić? Stwarzając dziecku przestrzeń do wyrażania siebie i dając mu odpowiednie narzędzia.

Daj dziecku przestrzeń do wyrażania siebie

Daj dziecku przestrzeń do wyrażania siebie – co to właściwie znaczy? Nie ograniczaj tam, gdzie nie jest to konieczne. Postaw na swobodę. Pozwól dziecku na podejmowanie prostych decyzji (zjesz jabłko czy winogrona? Wolisz bluzkę czerwoną czy niebieską?). Niezależne myślenie to ważny aspekt kreatywności. Dzieci nie narzekają na brak pomysłów, znajdują własne rozwiązania, patrzą na wiele rzeczy doprawdy oryginalnie - nie zmieniajmy tego.

Doceniaj inicjatywę, nieszablonowe myślenie, niesztampowe rozwiązania – dostrzegaj i chwal te przebłyski twórczego geniuszu. Interesuj się tym, co myśli dziecko, jak postrzega świat. Zadawaj mu pytania, zwłaszcza szczegółowe, wymagające innej odpowiedzi niż "tak" lub "nie". Zastanawiajcie się razem nad różnymi opcjami i rozwiązaniami nie tylko problemów jak najbardziej realnych, ale i abstrakcyjnych (co by było, gdyby…?).

Pozwól dziecku puszczać wodze fantazji, zachęcaj do twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, ale i kreowania własnych scenariuszy. Kiedy przedszkolak wraca z podwórka w przemoczonych butach i opowiada nieprawdopodobną historię o tym, jak ledwo uszedł z życiem, uciekając przed zielonym smokiem, który mieszka na sąsiednim podwórku – nie karć go za bajanie. To jest właśnie kreatywność.

Nie krytykuj i nie wyśmiewaj dziecka, a wręcz przeciwnie: zachęcaj do odkrywania, eksperymentowania, otwartości, odwagi, wychodzenia poza schemat.

Wspieraj kreatywność poprzez zabawę

Dla maluchów zabawa jest naturalnym sposobem, by poznać i zrozumieć świat. Warto to wykorzystać, a o stymulowaniu kreatywności myśleć także w kontekście najmłodszych. To ważne, ponieważ rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od tego, jak wyglądają pierwsze lata jego życia.

Myśląc o wspieraniu kreatywności najczęściej koncentrujemy się na przedszkolakach i dzieciach w wieku szkolnym. To błąd. Ponieważ maluchy od urodzenia do czwartego roku życia przechodzą intensywną transformację neurologiczną, jest to okres najszybszego uczenia się i rozwoju. To, czego doświadczą maluchy, ma wpływ na to, jakimi dorosłymi się staną. Nie wolno o tym zapominać. Jak zatem wspierać kreatywność maluszków i starszaków?

Postaw na zabawę. Kreatywność lubi radość, swobodę i beztroskę, dlatego warto zachęcać maluchy do wszelkich spontanicznych aktywności. Aby dzieci mogły kreować własne scenariusze zabaw i puszczać wodze fantazji, od najmłodszych lat należy je do tego zachęcać. Ważne, by wokół dziecka znajdowały się przedmioty pobudzające wyobraźnię i zachęcające do twórczego spędzania wolnego czasu. Koniecznie chwal dziecko za przejawy kreatywności.

Warto czytać dziecku książki, opowiadać bajki, zachęcać do tworzenia własnych historii. Dobrym pomysłem jest zabawa razem z dzieckiem. Malowanie, rysowanie, lepienie figurek z plasteliny oraz inne twórcze zabawy również są nie do przecenienia. Nie bójcie się przy tym bałaganu bądź zabrudzenia się. Stwórz miejsce w domu, gdzie dziecko będzie mogło swobodnie rozwijać kreatywną wyobraźnię. Pamiętaj też, by dać mu czas na nudę, a i być dla niego twórczą inspiracją.

Jak jeszcze wspierać kreatywność dzieci w zabawie? Podsuwaj różne pomysły. Pokazuj, jak z pomocą wyobraźni zmienić kawałek tektury w… teleskop. Pokaż, że pokrywki od garnków świetnie sprawdzają się w zupełnie innej roli, dokładnie jak kartonowe pudełka, z których starszaki mogą wyczarować domki dla małych maskotek. A maluszki? One z pewnością też znajdą dla nich jakieś nieszablonowe zastosowanie.

Pielęgnuj kreatywność kupując wartościowe zabawki

Myśląc o kreatywności, nie wolno zapominać o zabawkach. Warto zaopatrywać dziecko w takie, które będą wszechstronnie rozwijały i dostarczały przyjemności. W tej dziedzinie królują klocki. To najlepszy i najbardziej naturalny sposób, aby mały budowniczy nabywał nowe umiejętności.

Klocki, jak żadna inna zabawka, wspierają rozwój dzieci na wszelkich poziomach. Są gimnastyką dla rączek i głowy. Zarówno proste klocki, jak i zestawy, poprzez kreatywną i radosną zabawę inspirują oraz pomagają uwolnić potencjał, który będzie procentować w przyszłości.

Budowanie z klocków to trening koncentracji uwagi, bodziec do rozwoju mowy oraz sytuacja, która pobudza wyobraźnię i kreatywność. Dołączone do zestawów minifigurki ludzi i zwierząt dają możliwość wcielania się w role. Starszaki docenią możliwość odgrywania scenariuszy, które bawią, uczą, pomagają w opowiadaniu historii.

A jak się bawić klockami z maluszkiem? Warto kupić im duże klocki, które są bezpieczne w zabawie i łatwe do manipulowania w nieporadnych jeszcze rączkach. Dzięki dużym, kolorowym elementom już półtoraroczne maluchy mogą rozwijać swoje zdolności motoryczne, przestrzenne, koordynację wzrokowo-ruchową czy proste zależności przyczynowo-skutkowe (to na przykład LEGO DUPLO).

Zabawa klockami (odpowiednimi do wieku) jest fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu, pomaga w rozwoju mowy i podstawowych pojęć matematycznych, takich jak mały czy duży. Dodatkowo stymuluje zdolności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję działania i koncentrację uwagi. To  uniwersalna zabawka, która świetnie się sprawdza w grupie dzieci, wspierając rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych. Dołączone do zestawów minifigurki ludzi i zwierząt dają możliwość wcielania się w role, co wspaniale pobudza wyobraźnię i kreatywność. - podkreśla Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Ponieważ maluszki nie potrafią jeszcze tworzyć imponujących konstrukcji, warto je zachęcać do zbudowania tego, co potrafią (początkowo będą to mini wieże zbudowane z zaledwie kilku klocków). Następnie można zadawać pytania: co to jest? Z jakich kolorów to zbudowałeś? Do czego to służy?

Do zabawy zachęcają różne klocki. Zarówno te stworzone z myślą o najmłodszych konsumentach („Moje pierwsze klocki”), jak i zestawy tematyczne. Uznaniem dzieci cieszą się na klocki ze zwierzątkami. Zabawa w farmę jest aktywnością wszechstronnie rozwijającą, ponieważ pokazuje życie na wsi, rozwija zachowania opiekuńcze, pobudza kreatywność i wyobraźnię oraz zaspokaja ciekawość poznawczą. Dobrym pomysłem są klocki z cyferkami.  Nawet jeśli dziecko nie umie dobrze mówić albo liczyć, a zabawa opiera się na powtarzaniu po rodzicach nazw cyfr, i tak daje wiele radości. Poza tym dzięki takiej aktywności niej rozwija się nie tylko mowa czy mała motoryka, ale i podstawowe zdolności matematyczne.

Nie strońcie od kultury i sztuki

Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie ze sztuką i kulturą. Wspólne wyprawy do teatru, na wystawy czy do muzeum, kształtują gust i wrażliwość na piękno. Maluch chłonie atmosferę jak gąbka, a taki sposób spędzania czasu staje się naturalną częścią jego życia. W domu otaczajcie się ładnymi przedmiotami, dobrą muzyką, książką i filmem. Korzystajcie z zajęć przygotowanych z myślą o dzieciach w galeriach, domach kultury czy teatrach. Pielęgnuj zmysł estetyczny dziecka, jego poczucie piękna, ale i twórcze podejście do życia.

Opowiedz nam o tym, jak wspierasz rozwój kreatywności swojego dziecka. Weź udział w konkursie i wygraj fantastyczne zestawy klocków LEGO DUPLO.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: