Dlaczego warto grać z dziećmi w planszówki?

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Dlaczego warto grać z dziećmi w planszówki?

Ponieważ dzieci uczą się przez zabawę, a i uwielbiają być blisko z rodzicami, warto sięgać po gry planszowe, które nie tylko świetnie wypełniają wspólny czas, ale i niosą ze sobą coś więcej – wspierają rozwój dziecka, na każdym z możliwych poziomów.

Planszówki to atrakcyjna rozrywka, która ma wiele walorów, zarówno edukacyjnych, jak i rozwojowych.

Gry planszowe są szalenie atrakcyjne, zarówno z punktu widzenia dziecka, jak i rodzica. Bawią, uczą, wspierają rozwój najmłodszych: intelektualny, emocjonalny, fizyczny (a jakże!), również społeczny. Dają wiele możliwości. Ich niewątpliwą zaletą jest współpraca i integracja w grupie, ale i oswajanie własnych emocji. To doskonała okazja do treningu małej motoryki, ale i trudnej sztuki przegrywania.

Warto dzieciom zaszczepiać miłość do planszówek. Na to nigdy nie jest za późno.

Wydaje się, że do wspólnej zabawy i „rozgrywek planszówkowych” można zaprosić dziecko wówczas, gdy jest ono w stanie zrozumieć proste zasady. Z pierwszymi grami powinien sobie poradzić już 3-latek.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Wspólne granie w planszówki pielęgnuje więzi rodzinne, umacnia pozytywne relacje nie tylko rodziców z dzieckiem, ale i te łączące pozostałych członków rodziny.

Gry planszowe wspierają socjalizację dziecka. Pomagają się integrować, nabywać umiejętności, oswajać różne – także niewygodne – sytuacje. To doskonała okazja, by przyswajać zasady, także społeczne. Dzieci mają okazję do komunikowania się, ale i uczą się tego, czym są zasady. Trenują cierpliwość, muszą z pokorą dostosowywać się do reguł gry, które narzuca instrukcja. Te ćwiczenia charakteru z pewnością zaowocują w przyszłości.

Gra planszowa pozwala na poznanie smaku zwycięstwa, ale i porażki. Pomaga oswoić trudne emocje, takie jak frustracja czy irytacja, a i pomaga uczyć się przegrywać (i jak sobie z tym radzić). To kształtuje charakter i przygotowuje do życia.

Nie powinno się zawsze dawać dzieciom wygrać. One muszą poczuć smak przegranej. Ona też jest ważna, bo pozwala wyciągać wnioski i motywuje do starań, skupienia czy lepszego obmyślenia strategii.

Wspólne granie – przeżywanie radości, smutku, ale i napięcia – daje rodzicom możliwość obserwacji reakcji dziecka na różne sytuacje. Jak maluch zachowuje się w obliczu wyzwania? Jak reaguje na przegarną? Jak sobie z nią radzi? Czy przestrzega zasad? Jak się zachowuje w drodze do celu? Czy gra uczciwie, a może „kreatywnie”?

Wspólne granie w planszówki stwarza okazje do stawiania różnorakich pytań i prowadzenia rozmów na trudne tematy, takie jak choćby uczciwość, przestrzeganie zasad, współpraca czy gra fair play.

Gry planszowe są pełne emocji – dziecko uczy się je rozpoznawać, ale i sobie z nimi radzić. Mało tego! Nie tylko ich doświadcza, ale i dzieli z innymi. To naprawdę ważne doświadczenie, które zaowocuje w życiu, na innych płaszczyznach.

Gry planszowe to ocean możliwości poznawczych. W zależności od profilu gry dziecko uczy się wielu pojęć, na każdym poziomie – od liter czy kolorów, przez nazwy państw i miast, po zawiłości finansowe czy matematyczne.

Dziecko, niezależnie od wieku, zdobywa i uzupełnia wiedzę, poszerza horyzonty, odkrywa świat, ale i swoje pasje.

Czas spędzony nad planszówką to doskonała okazja, by trenować myślenie logiczne i odkrywać, czym są związki przyczynowo – skutkowe, budzić w sobie zdolności przewidywania, planowania i główkowania. Z kolei gry losowe uświadamiają małym graczom, że czasem decydujący jest los – nie mamy wpływu na bieg wydarzeń.

Gry planszowe, dostosowane nie tylko do wieku, ale i zainteresowań dziecka, pozwalają odkrywać pasje. Są prawdziwą przygodą, atrakcyjna kreacją, podróżą do krainy fantazji. Ile to daje radości! I tak w oka mgnieniu każde dziecko może stać się piratem, wikingiem czy stylistą znanej celebrytki, który może sprawić, by gwiazda modelingu wyglądała bajecznie i błyszczała na czerwonym dywanie.

 

 

Jednak na planszy gry nie mniej fascynujące mogą się także okazać zwyczajne sytuacje, znane z codziennego życia. Okazuje się, że droga do przedszkola może być wspaniałą przygodą, a znajomość koligacji rodzinnych świetną okazją, by zbudować drzewo wesołej rodziny.

Kraina planszówek zaskakuje różnorodnością - możliwości wyboru jest naprawdę wiele. Jedno jest pewne: czas spędzony rodzinnie, podczas rozgrywek w gry planszowe, jest nie do przecenienia. Warto o tym pamiętać.

Wiecej fantatystycznych gier dla przedszkolaków i starszych dzieci znajdziesz na www.gwfoksal.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: