Domowa nauka z wykorzystaniem gier planszowych

Materiał partnera 
Domowa nauka z wykorzystaniem gier planszowych

2020 rok przyniósł nam mnóstwo nowych wyzwań – domowa edukacja dzieci jest jednym z nich. W dobie lekcji online nasze pociechy często potrzebują dodatkowych powtórek lub innej okazji do przećwiczenia wiedzy, którą zdobywają na zajęciach. Jak je zorganizować, by nie zrazić malucha i nie sprawić, że nauka już zawsze będzie mu się kojarzyła ze żmudnym wkuwaniem?

Z pomocą przychodzą nowoczesne gry planszowe ! Zaprojektowane tak, by bawić nasze pociechy pozwalają nie tylko ćwiczyć umiejętności kluczowe dla rozwoju, ale też utrwalać materiał równolegle do procesu nauki. Poza tym stanowią doskonałą rozrywkę dla całej rodziny, która wszystkim da chwilę wytchnienia i pozwoli miło spędzić czas.

Ekspresowe powtórki

Wszyscy wiemy, że nauka połączona z zabawą jest nie tylko przyjemniejsza, ale też znacznie bardziej efektywna. Zwłaszcza w przypadku tzw. “pamięciówki” dobrze jest wykorzystać elementy rozrywkowe, które sprawią, że wiedza utrwali się bardziej mimowolnie, a powtórki materiału zamiast żmudne, będą całkiem przyjemne.

Właśnie w tym celu powstały gry z serii BrainBox – edukacyjne narzędzia wspierające rozwój dzieci na każdym etapie nauki. Wykorzystując dynamiczną i angażującą zabawę, tytuły te pozwalają poszerzać wiedzę, a także wspierają trening pamięci i spostrzegawczości, czyli umiejętności kluczowych dla rozwoju. Sprawny umysł, wyćwiczony w zwracaniu uwagę na detale i zapamiętywaniu ich, z pewnością ułatwi dziecku naukę w każdej szkolnej dziedzinie.

Każde pudełko to zestaw kart, które po jednej stronie mają obrazek, a z drugiej pytania, sprawdzające nie tylko naszą pamięć, ale też wiedzę z zakresu danego przedmiotu. Obrazkowi należy przyjrzeć się przez 10 sekund (czas odlicza dołączona do zestawu klepsydra), zapamiętując jednocześnie jak najwięcej szczegółów. Następnie odwracamy kartę na drugą stronę i za pomocą kostki losujemy pytanie, na które będziemy odpowiadać. Ot i cała filozofia, w której tkwi niezaprzeczalny urok BrainBoxów: nie musimy uczyć się żadnych zasad, a rozgrywka potrwa dokładnie tyle, ile będziemy chcieli.

W tym momencie na rynku dostępnych jest 6 pudełek z serii: skierowane dla maluchów Obrazki  wspierające poznawanie nowych słów, Przyroda, która uczy nas o systematyce świata roślin i zwierząt, Świat, w którym znajdziemy informacje o 55 najważniejszych krajach świata oraz trzy tytuły z serii matematycznej: Matematyka  dla najmłodszych, Matematyka oraz Matematyka Plus.

Matematyczne wyzwania

Skoro już jesteśmy w temacie matematyki, warto wspomnieć kilka słów o grach, które zostały stworzone do ćwiczenia płynnego liczenia w pamięci. To wyjątkowe narzędzia edukacyjne, w których wykonywanie obliczeń nie jest głównym celem zabawy, a mimo to pełni rolę na tyle ważną, że musimy się nim posiłkować. Dzięki temu dziecko działa mimochodem, zupełnie nieświadomie rozwiązując kolejne zadania, a z każdą rozegraną partią robi to płynniej i czuje się pewniej.

Oczywiście gry matematyczne koniecznie musimy dobierać do wieku i możliwości naszego dziecka. Pierwszym krokiem będzie karcianka Pora liczyć, przy której możemy bawić się już z pięciolatkiem. Polega ona na jak najszybszym liczeniu owoców i warzyw znajdujących się na kartach.

Z kolei jeśli nasza pociecha potrafi już dodawać i odejmować, na scenę wchodzą Śpiące Królewny. Ta urocza gra wyposażona jest w sprytny mechanizm, w którym aby pozbyć się kart z ręki będziemy układali równania dodawania. Przykładowo, odrzucić możemy dwójkę, trójkę i piątkę, ponieważ 2+3=5. Co ważne, odrzucanie kart nie stanowi najważniejszego punktu rozgrywki, a jedynie dodatek do niej, dzięki czemu wykonywanie obliczeń dzieje się jeszcze bardziej mimochodem.

Na podobnej zasadzie działa trzecia z gier matematycznych, czyli Eliksir mnożenia. Podczas zabawy każdy z graczy ma na ręce komplet dwustronnych kart: na górze każdej z nich znajduje się potwór oznaczony liczbą, a na dole eliksir z numerem. Zadaniem graczy jest wykładać karty w taki sposób, aby w ich części stołu znalazła się kombinacja cyfr-eliksirów, których iloczyn będzie równy numerowi jednego z potworów przeciwnika. Oznacza to, że każda wykładana przez nas karta ma dwie funkcje – dla nas narzędziem jest strona z eliksirem, natomiast dla przeciwnika ważne są potwory, które stanowią jego cel.

Mistrz słowa

Jedną z kluczowych umiejętności, które dzieci nabywają i ćwiczą w czasie swojej szkolnej kariery, są kompetencje językowe. Coraz płynniejsze czytanie, nauka pisania oraz tworzenie własnych opowieści to wyzwania, które chyba wszyscy kojarzymy z pierwszymi tygodniami w szkole, jednak w różnej formie (jak chociażby nauka języków obcych) przewijają się one przez cały okres edukacji.

Nie ma chyba lepszego narzędzia do zabawy w tym obszarze niż Story Cubes. Te niepozorne kostki to niewielka inwestycja, która w toku nauki zwróci się nam wielokrotnie. Gdy zachęcamy dziecko do opowiadania własnych historii, nie tylko wspieramy rozwój jego wyobraźni, ale mamy też okazję do sprawdzenia, jak bogaty jest zasób słownictwa naszej pociechy oraz na ile poprawnie się ona wypowiada.

Kości opowieści przydadzą się dziecku również na kolejnych etapach. Trzeba napisać krótkie opowiadanie, a pomysłów brak? Rzucamy kostkami i łączymy obrazki w całość. Mamy problem z płynnym mówieniem po angielsku? Budujemy proste zdania na zasadzie skojarzeń. To tylko przykłady możliwego wykorzystania kostek, jednak są one pomocne wszędzie tam, gdzie do głosu dochodzi słowo.

Wiedza ogólna

Nauka w szkole to również ciągłe poszerzanie wiedzy i odkrywanie ciekawostek z różnorodnych dziedzin: geografii, fizyki, biologii. Oczywiście na początku są to proste informacje, jednak z każdym kolejnym dniem nasza pociecha poznaje ich coraz więcej. Okres wczesnoszkolny jest zatem czasem, gdy dzieci uczą się uogólniania i kategoryzowania, co pomaga im na bieżąco systematyzować zdobywaną wiedzę.

Świetnym przykładem gry opartej na kategoriach jest Koncept Kids – Zwierzaki. To kalambury dostosowane do możliwości młodszych dzieci, w których informacje przekazujemy wyłącznie za pomocą obrazków. Gdy “opowiadamy” o wylosowanym zwierzęciu, musimy przyporządkować je do wielu kategorii: począwszy od tych związanych z wyglądem, poprzez miejsce występowania, aż do cech specyficznych. To pozwala nauczyć dziecko, że jeden element może przynależeć do wielu różnych kategorii jednocześnie.

Z kolei systematyzowanie wiedzy możemy ćwiczyć przy grze Cardline: Zwierzęta. Tutaj naszym zadaniem jest układanie osi z różnorodnych zwierzaków. Dostępne karty szeregujemy na podstawie jednej z trzech wartości: długości życia, wielkości lub wagi. Musimy zatem trafnie oceniać, czy dane zwierzę jest przykładowo większe lub mniejsze od tych, które już znajdują się na stole.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: