Jak się chronić przed zanieczyszczonym powietrzem

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Jak się chronić przed zanieczyszczonym powietrzem

Jakość powietrza, którym oddychamy, przekłada się na jakość naszego życia. Niestety zewsząd atakują zanieczyszczenia – w domu roztocza, pleśń, grzyby, sierść zwierząt i inne alergeny, ale także wiusy i bakterie. Z kolei na zewnątrz w powietrzu obecne są szkodliwe gazy, metale ciężkie czy smog. Nie pozostaje to bez konsekwencji. Im gorsze powietrze, im mniej w nim tlenu, tym słabsze samopoczucie, a i szwankuje zdrowie – zwłaszcza dzieci.

Dlaczego na skutki zanieczyszczenia  powietrza narażone są głównie dzieci?

Na dolegliwości i choroby układu oddechowego narażone są głównie dzieci – i to już na etapie życia płodowego. Kiedy szkodliwe substancje wnikają do krwi matki, maluchy często rodzą się przedwcześnie lub z mniejszą masą urodzeniową. To z kolei determinuje ich stan zdrowia w późniejszych latach.

Dzieci są w grupie wysokiego ryzyka z wielu powodów: ponieważ mają krótsze i węższe drogi oddechowe, niedojrzały układ immunologiczny oraz system detoksykacji, gdyż częściej biorą oddech i oddychają przez usta, a i są bardzo aktywne fizycznie, przez co także wchłaniają więcej toksycznych substancji.

Im młodsze dziecko, tym szkodliwe zanieczyszczenia mają większy wpływ na jego organizm.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie?

Specjaliści donoszą, że zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mają ogromny wpływ na zdrowie – nie tylko dzieci. W wyniku oddychania nim może pojawić się wiele dolegliwości oraz schorzeń.

Przede wszystkim może dojść do upośledzenia funkcji obronnych organizmu i utrudnionej wymiany gazowej w płucach. To dlatego pojawia się kaszel, alergie, astma, zapalenie błony śluzowej drzewa oskrzelowego, a także POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U małych dzieci to także niekorzystny wpływ na rozwój tkanki płucnej.

Ale to nie wszystko. Konsekwencjami oddychania skażonym powietrzem są schorzenia układu krwionośnego i centralnego układu nerwowego, obniżenie odporności, ryzyko pojawienia się nowotworu, a także SBS (Syndrom Chorego Budynku), który objawia się zmęczeniem, problemami z koncentracją i bólami głowy.

W przypadku dzieci kontakt z zanieczyszczonym powietrzem negatywnie wpływa na inteligencję, możliwości poznawcze i wyniki w nauce.

Jak się chronić przed skutkami zanieczyszczenia powietrza na dworze i w domu?

Znając zagrożenia – czy możemy w jakiś sposób się przed nimi chronić?

Na co dzień koncentrujemy się głównie na jego jakości na zewnątrz – upominamy dzieci, by nie oddychały buzią, dbamy o drożność nosów, unikamy spacerów w dni, kiedy ogłoszono alarm smogowy. Jednak to za mało.

Badania dowodzą, że wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach jest nie mniej szkodliwy. Nie bez znaczenia jest, że większość czasu, jesienią i zimą zwłaszcza, przebywamy w zamkniętych przestrzeniach. I właśnie dlatego, w trosce o zdrowie nasze i naszych dzieci, powinniśmy zadbać o jakość powietrza w domach.

Na poprawę jakości powietrza na zewnętrz nie mamy dużego wpływu - ogranicza się on do działań proekologicznych i próby zmiany nawyków. A w mieszkaniach? Co robić, gdy wietrzenie pomieszczeń nie jest rozwiązaniem problemu?

Najlepszym pomysłem jest zakupienie oczyszczacza powietrza, który zadba, byśmy oddychali pełną piersią – bez mikroorganizmów, alergenów i zanieczyszczeń z zewnątrz. Czy wiesz, że niektóre z nich, jak na przykład urządzenia Haus & Luft, oczyszczają je aż w 99,98% i sprawiają, że można cieszyć się czystym, świeżym powietrzem, podobnym do tego, jakie występuje w lesie lub nad morzem? To nie magia, a technologia OxyFrish, czyli 5-stopniowy system filtracji powietrza.

Brzmi to bardzo dobrze i obiecująco, prawda? Zdecydowanie! Dlatego warto zakupić dobry oczyszczacz powietrza. To inwestycja, która się opłaca, bo procentuje dobrym samopoczuciem i zdrowiem wszystkich domowników.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: