Nawilżacz powietrza dla dziecka – czym powinien się charakteryzować?

Materiał partnera 
Nawilżacz powietrza dla dziecka – czym powinien się charakteryzować?

W każdym mieszkaniu, w którym w sezonie grzewczym wilgotność powietrza jest zbyt niska, powinien znaleźć się nawilżacz. Powinniśmy o to zadbać szczególnie w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Dlaczego nawilżanie powietrza w dziecięcym pokoju jest takie ważne? O tym poniżej.

Odpowiedni poziom wilgoci w miejscu, w którym spędza się dużo czasu, czyli mieszkaniu/domu, jest niezwykle istotny przede wszystkim z punktu widzenia naszego zdrowia. W okresie grzewczym w mieszkaniach trudno jest utrzymać prawidłową wilgotność. Jesienią i zimą kaloryfery często grzeją cały czas, okna są otwierane rzadko, by nie wyziębić mieszkania - dlatego powietrze staje się suche.

Długotrwałe przebywanie w zbyt mało wilgotnych pomieszczeniach może powodować problemy z górnymi drogami oddechowymi (suchość, kaszel, chrypka, ból gardła), błonami śluzowymi (wysuszone oczy, nos) oraz wysuszać skórę.  Jest to także czynnik, który przyczynia się do większej podatności na sezonowe infekcje.

Taka niska wilgotność nie służy także alergikom. Skutki przebywania w nadmiernie suchych pomieszczeniach mogą odczuwać zwłaszcza małe dzieci, dlatego nawilżanie powietrza w ich pokojach jest bardzo ważne. Nadmiernie wysuszone powietrze powoduje u noworodków tzw. sapkę, która może prowadzić nawet do zapalenia krtani czy oskrzeli. W związku z tym warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza dla niemowląt, ale także dla starszego dziecka.

Jaki wilgotność powietrza jest najlepsza?

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w domu to 40-60%. Gdy przyjmie on niższe wartości, wysycha błona śluzowa nosa, która przecież stanowi barierę dla gardła i dróg oddechowych przed drobnoustrojami, kurzem i pleśnią. Rzęski obecne w nosie przestają się poruszać i nie usuwają zanieczyszczeń, które bez przeszkód przedostają się do dróg oddechowych. To prowadzi do infekcji oraz alergii, zwłaszcza u małych dzieci.

Zbyt suche powietrze w domu ma także zły wpływ na zwierzęta domowe i rośliny. Jak je nawilżyć w pokoju dziecka? Specjalnym urządzeniem. Zresztą takie urządzenie warto mieć w każdej sypialni i pokoju dziennym.

Jeśli okaże się, że powietrze jest zbyt suche i nie da się go nawilżyć naturalnymi metodami (dużo roślin, pojemniki z wodą na kaloryferach itp.), wtedy czas najwyższy zainwestować w nawilżacz powietrza dla dziecka i dla całej rodziny. Poziom wilgotności powietrza można zbadać za pomocą higrometru lub obserwacją następujących objawów ze strony organizmu:

 • drapanie w gardle lub suchość w ustach,
 • sucha skóra,
 • suche włosy,
 • trudności z oddychaniem,
 • wysuszenie śluzówki nosa lub spojówek,
 • częste infekcje.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne.

Najpopularniejszy jest ten pierwszy – nawilżacze ultradźwiękowe są bardzo ciche, więc  nie budzą dziecka w nocy. Są także bardzo wydajne i szybko poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Ich największą zaletą jest duża energooszczędność, dlatego można je zostawić włączone na całą noc.

Jedynym potencjalnym minusem jest nie do końca jeszcze zbadany wpływ ultradźwięków na ludzki organizm. Dodatkowo, część zwierząt domowych źle reaguje na ten typ urządzenia – słyszy emitowane przez nie niskie dźwięki i staje się rozdrażniona.

Dlatego bezpieczniejsze wydają się nawilżacze parowe, które wytwarzają czystą parę wodną. Są jednak głośniejsze i też mogą stwarzać zagrożenia – wrząca woda może poparzyć dziecko. Nie są też tak energooszczędne jak ultradźwiękowe.

Nawilżacze ewaporacyjne wypadają chyba najlepiej. Para wodna wytwarzana przez urządzenie jest praktycznie sterylna, gdyż wbudowane akcesoria mają w sobie nanocząsteczki srebra. Są bardzo energooszczędne i bezpieczne, jednak pracują trochę głośniej niż ultradźwiękowe, a wybór modeli jest najmniejszy.

Jaki zatem rodzaj nawilżacza powietrza dla dziecka wybrać? Najistotniejsze jest bezpieczeństwo naszej pociechy, dlatego specjaliści radzą kupić nawilżacz ewaporacyjny. A jeśli dziecko jest alergikiem, to na pewno warto wybrać urządzenie z oczyszczaczem, który oczyszcza powietrze z kurzu, pyłków i bakterii.

Czym kierować się przy wyborze modelu nawilżacza powietrza dla dziecka?

Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mają wpływ na wybór konkretnego rodzaju i modelu nawilżacza powietrza dla niemowląt czy starszych dzieci, czyli:

 • wydajność parowania,
 • zbiornik na wodę,
 • energooszczędność,
 • filtr,
 • wbudowany higrometr,
 • wskaźnik braku wody,
 • automatyczna i cicha praca,
 • funkcje dodatkowe (jonizacja, inhalacja, aromaterapia, nawilżacz z oczyszczaczem).

Kluczowy jest metraż pomieszczenia, gdyż producenci podają wydajność urządzenia w przeliczeniu na metry kwadratowe. By nawilżacz powietrza dla dziecka działał prawidłowo, musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować.

Szeroki wybór nawilżaczy powietrza dla dziecka, w tym także nawilżaczy z oczyszczaczem, można znaleźć na stronie: www.emag.pl/nawilzacze-powietrza-dla-dzieci/c.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: