Niepełny alfabet komunikowania

Niepełny alfabet komunikowania

To straszne komunikowanie.  Nie można go uniknąć. W dodatku czasem wysyłamy sygnały do odbiorcy nie zdając sobie z tego sprawy.

Wyraz twarzy, spojrzenie, intonacja głosu, gestykulacja wszystko to rozmówcy daje mnóstwo informacji. Dlatego warto się zastanowić, co chcemy przekazać i mieć świadomość, że nasze ciało czasem mówi więcej niż byśmy sobie tego życzyli.

Asertywność
- jest umiejętnością ogromnie przydatną w kontaktach z innymi. Pozwala wyrażać przekonania w sposób otwarty. Daje poczucie, że nasze poglądy i uczucia są równie ważne, jak innych osób. Uczy odmawiać. Mówić słowo-nie. Zdarzają się osoby, którym udało się przerobić jedynie pierwszą lekcję o asertywności. Jak je rozpoznać? Posłuchaj, kiedy ktoś mówi: Nie zrobię tego, bo jestem... asertywny, nie pójdę, bo...., nie wzbudzisz we mnie poczucia winy, bo... i wtedy bierz nogi zapas i uciekaj.

Biadolenie - fantastyczna forma komunikacji często wyśmiewana i niedoceniana, a przecież bardzo potrzebna.
Spotykasz sąsiadkę. Pyta:- Co słychać?
Mówisz: -Wszystko w porządku.- Koniec rozmowy.
Wersja druga: Spotykasz sąsiadkę. Pyta :-Co słychać?
Odpowiadasz: -Fatalnie. Mam ogromny problem. Chyba koty mi sikają do piwnicy.
Ona na to -A wiesz, ja też tak myślałam, a potem się okazało, że to gaz się ulatniał. Sprawdź to . Dam Ci telefon do fachowca.

W ten sposób sąsiadka poczuła się potrzebna, a ty dostałaś nową możliwość spojrzenia na problem. W dodatku, kiedy okazało się, że to był jednak gaz, zaczynasz być wdzięczna za to spotkanie, które być może uratowało ci życie. 

Czytanie w myślach-  to niezwykłe, jak często wydaje nam się, że posiadamy tę umiejętność lub obdarzamy ją innych. Podręcznikowym przykładem jest zdanie: "Gdybyś zobaczył, jak cierpię inaczej byś się zachowywał." To piękne założenie, że inni zgadną czego potrzebujesz. Może warto czasem im dać szansę i wyartykułować listę swoich potrzeb:-)  

reklama

Doradzanie - Uwielbiałam doradzać. Teraz czasem też nie potrafię się oprzeć. Jaka to przyjemność mieć receptę na każdy problem. Powiedzieć- zrób tak i tak, a wieczorem zasiąść z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Niestety pewnego dnia przeczytałam coś, co zburzyło we mnie całą radość. "Doradzanie może wydawać się pomocne. Jednak stawia cię w pozycji  wyższości i nie pozwalasz innym brać odpowiedzialności za ich działania." 

Etykietowanie- Zauważyłam, że kiedy poznaję kogoś nowego z zasady dostrzegam pewne cechy i tworzę obraz tej osoby. Potem otwieram szufladkę z etykietkami i naklejam: miła, wesoły, egoista itp. W ten sposób zakładam, że ludzie są niezmienni. Bywa, że kończy się to rozczarowaniem: Nie mogę uwierzyć, że ona mogła to zrobić... No właśnie. Porządek ma wiele zalet, ale czasem wywalenie etykietek daje lepsze rezultaty i pozwala na prawdziwe zainteresowanie się drugą osobą.

 Kanapka- uważaj, bo czasem można się nią udławić i to w najmniej oczekiwanym momencie. " Bardzo ładnie dzisiaj wyglądasz, chyba wreszcie schudłaś - mówi z uśmiechem "koleżanka" . "Świetnie to pani zorganizowała, szkoda, że nie wcześniej.-stwierdza szef. Itd. Itp. Z wierzchu kanapka wygląda apetycznie, w środku może być bardzo trująca. Najgorsze, że trudno nam się zdystansować do takich wypowiedzi. A one niestety wpływają na to w jaki sposób postrzegamy siebie:-(
 
Mucha na ścianie- Niekiedy warto na chwilę wyobrazić sobie, że jesteś takim owadem. Zwłaszcza w sytuacji konfliktu lub podejmowania trudnych decyzji. W swoim umyśle możesz stać się bezstronnym obserwatorem. Słyszysz wypowiedzi swoje i innych, widzisz rozmówców, ale nie uczestniczysz w rozmowie. Dzięki temu przyglądasz się sytuacji na "chłodno", nie kierując się emocjami. To bardzo użyteczna technika.

Nieporozumienie- stoisz przed lustrem i mówisz, " Kochanie, chyba utyłam ostatnio". Twój mężczyzna mówi:" Kupię ci karnet na siłownię."
Awantura gotowa. On nie rozumie, o co się wściekasz. Tobie jest cholernie przykro.
Wszystko przez to, że kobiety oczekują zrozumienie, a ich partnerzy myślą, że rady. Stąd się bierze mnóstwo nieporozumień. Mówiąc krótko- faceci chcą się problemu pozbyć szybko i raz na zawsze, a kobiety często potrzebują po prostu wysłuchania, a nie porad.

Odwracanie uwagi- sposób na przeniesienie tematu rozmowy na swoje własne sprawy. Doskonale się do tego nadaje komunikat: "A jeśli o tym już mówimy, to... Przypomina, mi to moją... "itd. Bardzo wygodne dla osób mających potrzebę bycia główną atrakcją towarzyską. Jedyny mankament- można stracić przyjaciół, którzy też potrzebują trochę atencji.

Samo spełniająca się przepowiednia.
Gdy w coś bardzo wierzymy zaczynamy postępować tak jakby była to prawda.  Nasze przekonania budują naszą rzeczywistość. Łatwo to sprawdzić. Kiedyś przeprowadzano eksperyment. Poproszono kilkanaście studentek, żeby zaczęły się umawiać na randki z bardzo nieśmiałym, przeciętnie wyglądającym chłopakiem. W trakcie spotkań miały mu mówić komplementy i okazywać zainteresowanie. Po kilku tygodniach okazało się, że mężczyzna nie tylko zaczął w siebie wierzyć, ale na spotkania umawiał się już tylko z dziewczynami, które jemu samemu wydawały się atrakcyjne. Prosty eksperyment zbudował w nim przekonanie, że jest fantastycznym facetem, a on nie tylko w to uwierzył, ale postanowił się tez do takiej sytuacji dopasować.
Podobnie, jeśli założymy, że ktoś jest dla nas niemiły, to podświadomie będziemy nastawieni na potwierdzenie naszego stwierdzenia.

Życzę wszystkim przyjemnego, efektywnego i łatwego porozumiewania się. Ze złych wiadomości: Nie można się nie komunikować. Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią. Z dobrych wiadomości: Nie można się nie komunikować. Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią.
ania ślusarczyk

na podstawie "Mosty zamiast murów" pod redakcją Johna Stewarta
"Przygoda z komunikacja" Wofganga Walkera i obserwacji własnych:-)

Ocena: 4.2 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Niezastąpiony ojciec - o roli ojca w życiu dziecka

Niezastąpiony ojciec - o roli ojca w życiu dziecka

W psychice pierwotnego mężczyzny (i jak pokazuje doświadczenie - współczesnego również) fakt, iż tylko...   Więcej

Rodzina po rozwodzie. Opieka naprzemienna

Rodzina po rozwodzie. Opieka naprzemienna

Dziecko rozwiedzionych rodziców. Poniedziałki i co drugi weekend u taty, do tego lekcje tenisa pod okiem...   Więcej

Style wychowania

Style wychowania

Niezależnie od tego, czy rodzic w ogóle zastanawia się nad tym, jak wychowawczo chce poprowadzić swoje...   Więcej

Sekrety szczęśliwych domów

Sekrety szczęśliwych domów

Mówi się, że szczęśliwa rodzina to ta, która jest pełna, nie ma w niej chorób i poważnych trosk. Ale czy...   Więcej

Zaplątani w poradach wychowawczych

Zaplątani w poradach wychowawczych

Nie karm dziecka, pozwól mu jeść rękami. Przytul, kiedy kogoś uderzyło, żeby rozładować napięcie. Kiedy...   Więcej

Jak pomóc dziecku przeżyć rozwód?

Jak pomóc dziecku przeżyć rozwód?

Proszę rozmawiaj ze mną, dzwoń i zadawaj pytania. Muszę czuć obecność mamy i taty  w moim życiu! Jeśli...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina