Dekoracje świąteczne i zabawki choinkowe

Dekoracje świąteczne i zabawki choinkowe

Święta - nie wyobrażamy sobie ich bez całej dekoracyjnej otoczki, która cieszy zmysły. Przedstawiamy Wam kilka prostych, ale zdecydowanie niebanalnych pomysłów na świąteczne dekoracje i zabawki, które w prosty sposób- wraz z dziećmi - możecie wykonać w domu.

Sztuczny śnieg

Rozpuść płatki mydlane w ciepłej wodzie i ubijaj je trzepaczką, aż woda nabierze konsystencji ciasta bezowego. Posmaruj nią gałązki, a kiedy zastygnie, będzie wyglądać jak śnieg.

Ozdoby z ....

Wytnijcie z tektury dzwonki, choinki, aniołki itp. Posmarujcie tekturę klejem i przyklejcie różne gatunki makaronu, ryżu, płatków owsianych, groszku, piórka, kasze. Potem możecie wasze cudeńka pomalować farbkami lub użyć kolorowych sprejów

Świąteczne świeczniki

To propozycja dla trochę starszych dzieci (od 4lat). Potrzebne będą albo kupione w sklepie świeczniki z przezroczystego szkła, albo przezroczyste szklane butelki oraz farby do malowania po szkle. Rodzice malują krawędzie obrazka a dzieci wypełniają je kolorami. Pyszna zabawa i dodatkowo, oprócz dekoracji świątecznej pomysł na prezent dla najbliższych.

Szopka

Ze starego pudełka po butach, kolorowego papieru i masy solnej może dziecko przy pomocy Rodziców wyczarować fantastyczną Szopkę Bożonarodzeniową. Przepis na masę solną znajdziecie w tekście Ani Dmitruk tutaj . Masa solna jest świetnym tworzywem do robienia ozdób świątecznych.

reklama

Święty Mikołaj z wydmuszki

Potrzebujemy wydmuszkę. Żeby móc ją zawiesić odłam łepek zapałce w połowie długości patyczka zawiąż supełek i zabezpiecz go klejem. Po wyschnięciu kleju delikatnie wsuń drewienko do środka skorupki. Pociągnij lekko za nitkę to spowoduje, że drewienko ustawi się w poprzek i zawieszenie gotowe. Teraz przystępujemy do zdobienia. Czapkę wytnij z kawałka czerwonej bibułki. Oczy nos i usta namaluj flamastrami, przyklej brodę z waty i ... Zawieś na choince. Wydmuszka może być materiałem "wyjściowym" do stworzenia różnorodnych zabawek choinkowych.

Stroik

Parę gałązek choinki ułóż w zgrabny wachlarz lub koło. Za pomocą drucików przymocujcie bombki, jabłka, pomalowane szyszki. Warto też kawałek drutu skręcić w spiralę, do której włożymy świeczkę. Z kolorowego papieru zróbcie mały łańcuszek, obwiedźcie nim gałązki i pomalujcie je mydlaną masą.

Smakowity łańcuch

A dlaczego nie? Kolorowe cukiereczki, rodzynki, lukrowane pierniczki ponawlekajcie na nitki i zawieście na choince. Lukrowane pierniczki same w sobie będą stanowić świetną choinkową ozdobę.

Łańcuch z pasków

To najprostszy i chyba najczęściej robiony przez maluchy łańcuch. Wystarczy papier kolorowy, nożyczki i klej. Papier tniemy w równe paseczki grubości 1cm (bardzo interesująco wygląda też łańcuch z cieńszych pasków) i sklejamy kółeczka kolejne ogniwa zaczepiając o siebie. Żeby ten łańcuch był ciekawszy można go ozdobić "pawimi oczkami"

Łańcuch ze słomy i bibułki

reklama

Z niekarbowanej bibułki wycinamy dużo różnokolorowych kwadratów (o boku 5 lub więcej centymetrów). Słomę (wybieramy taką bez "kolanek") tniemy na równe kilkucentymetrowe kawałki (jeśli ktoś ma kłopoty ze zdobyciem słomy, to może użyć kolorowych słomek do picia napojów). Na końcu długiej nici przywiązujemy zapałkę (żeby rurki nie spadały, można też zacząć łańcuch od kokardki i kilkakrotnie ją owinąć). Nawlekamy na igłę na zmianę: kawałek słomki i harmonijkę zrobioną z bibułki.

Składanka z bibuły

Z rulonu zwiniętej bibułki karbowanej odcinamy (ostrymi nożycami) 2 paski o szerokości 2 lub więcej centymetrów. Oba paski mogą być jednego koloru, ale znacznie lepiej wygląda łańcuch dwukolorowy. Im paski cieńsze, tym łańcuch ładniejszy i... trudniejszy do zrobienia. Jeden koniec pasków sklejamy ze sobą pod kątem prostym. Następnie przekładamy ten pasek, który był pod spodem na górę (cały czas pamiętąjąc o tym, że paski mają się krzyżować) i przytrzymujemy go między kciukiem a palcem wskazującym. I znowu przekładamy pasek biegnący dołem na górę i tak postępujemy do momentu aż się paski skończą. Wtedy końce pasków sklejamy ze sobą i rozwijamy przytrzymywaną do tej pory składankę.

Łańcuch z gwiazdek

Z kolorowych kartonów wycinamy jak najwięcej różnokolorowych gwiazdek.
Powinny być różnej wielkości, ale nie większe niż 10cm. Gwiazdki można łączyć różnymi sposobami - nawlekać przez środek na nitkę i oddzielać np. koralikami; każdą gwiazdkę umocować na niedługiej nitce i tą nitkę uwiązać do jednej długiej - "głównej". Można też przewlekać nitkę przez ramiona 2 gwiazdek, związać na solidny supełek, nitkę odciąć itd.

Pawie oczka

Z papieru kolorowego (najlepiej dwustronnego) wycinamy 5 pasków różnego koloru, tej samej szerokości (około 1cm). 4 paski skracamy: o 1cm, kolejny o 2 itd. Paski zwijamy w kółeczka i sklejamy. Bierzemy
najmniejsze kółeczko i doklejamy do niego (smarując klejem w jednym miejscu) to większe i tak doklejamy coraz to kolejne. W miejscu sklejenia mocujemy jeszcze jeden pasek - uszko lub przeciągamy nitkę - zawieszkę.

Smakowity Mikołaj

Czerwone jabłko umyte i wypolerowane do połysku to brzuch, a orzech włoski to głowa - należy je połączyć przy pomocy wykałaczki. Na orzechu namalować nos, usta i oczy, u dołu dolepić brodę z waty, a u góry czapeczkę ze stożka papieru. Taki Mikołaj może zawisnąć na choince, a można go też postawić na stole.

reklama

podały do wiadomości

Joasia G. i ania ś.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: