Ostatnia modyfikacja: 15/11/2013 , artykuł powstał: 28/11/2007

Świąteczna filcowa pocztówka

Niektórym Święta kojarzą się z czerwienią gwiazd betlejemskich, innym ze złotem czy sapaniem kolejek elektrycznych, które...

starsi chłopcy (tatusiowie) kupują młodszym (synkom), a tak naprawdę sobie, aby razem, leżąc na brzuchu na dywanie, pod pachnącymi gałązkami, oddawać się błogiej rozkoszy obserwowania toczącego się po torach malutkiego pociągu....

Mnie kojarzą się z filcem i wełną ( choć te pociągi też mi się podobają...). Po pierwsze, zimno jest, marzną mi nogi, więc noszę wełniane skarpety. W paski, naturalnie.

Po drugie, mam filcowe skarpety do zawieszenia na kominku.
Kominek obwieszony girlandą ze skarpet to raczej zwyczaj anglosaski, ale u mnie w domku obowiązkowy. Filcowe skarpety w czerwieni i zieleni wiszą więc u nas i kuszą Mikołaja.

Zestaw czerwień- zieleń tylko na Święta ma taką magię, urok i siłę.
Dlatego proponuję wam zrobienie świątecznej pocztówki scrapbookowej w czerwieni, zieleni i z filcu.

Ba! Ale skąd wziąć filc? Odpowiedź prosta- z internetu. Bo nasz scrapbook będzie tak zwanym digi-scrapem, czyli w całości zrobimy go na ekranie komputera, a potem ewentualnie wydrukujemy, albo w postaci pliku jpg roześlemy znajomym i krewnym Królika. Co prawda nie poprzytulamy się do komputerowego filcu, ale efekt, zapewniam was, bardzo filcowy będzie.

Zaczynamy?

Jedzie nasz świąteczny pociąg

Po pierwsze, potrzebny nam program do edycji grafiki. Osobiście używam darmowego Gimpa, ale może być każdy inny. Po drugie, ponieważ scrapbooking w Polsce zaledwie raczkuje, niewiele stron jest w języku polskim. Potrzebujemy znajomości kilku słów, bez których ani rusz. Oto Kalinowy Słownik Scrapbookowy.

Christmas - no jasne, Święta.

Embellishments - drobne elementy na scrapka

Ribbons - wstążki

Backgrounds - tła.

Kit - zestaw

Freebies - darmowy

Ornaments - ozdoby, głównie bombki

Alpha, Word Art- napisy, alfabet


Tak zaznajomieni ze slangiem digi-scrapbookinistów, wyruszamy na łowy.

Nie martwcie się prowadzi was wytrawny łowczy Filcowa Skarpeta. :-) Nie zabłądzimy!

Wpadamy sobie najpierw do mekki digiscrapów, na stronę Damy o wdzięcznym pseudonimie Shabby Princess. Shabby to mniej więcej nasza Bałaganiara, Princess- Księżniczka. Co nam proponuje Księżniczka? Cudowny zestaw filcowy, a nawet, ho ho ho, trzy zestawy w jednym- zimowy, świąteczny i na zapas na Walentynki. Zobaczcie Załadowane? To ruszamy na poszukiwanie wstążek. Wstążki znajdujemy tutaj albotutaj albo prześliczne, w zestawie, tutaj- klikamy na napis download one, z prawej strony obrazka.

Mamy wstążki, mamy wstążki! No to jeszcze napisy. Coś o Świętach?

Tutaj mamy składzik z napisami, a oprócz tego  całkiem ładne kity, czyli zestawy. Ściągamy co chcemy!Propozycja1 oraz Propozycja2 oraz Propozycja3

Napisy niestety po "angielskiemu"... Po polsku trzeba sobie samemu napisać, co jest możliwe, naturalnie.

A więc ściągnęliśmy nieco dobra, zaczynamy składać pocztówkę. Otwieramy sobie Gimp. Kto go nie ma, może ściągnąć stąd. Wersja 2.4.1 A tu jest instrukcja i  tutajtrochę.

Otwieramy Gimp i przez ikonkę lub polecenie otwórz otwieramy wcześniej rozpakowany pakiet od Shabby Princess, np. plik Seasonal Sampler Holiday_Paper_Green.jpg.

Otwieramy też następne dwa pliki: papier niebieski i papier w kropki. Każdy otwarty plik ma zabójczą rozdzielczość 3600/3600. Jeśli komuś komputer się zacina, trzeba zmniejszyć rozdzielczość.

Wchodzimy w  polecenie Obraz nad zielonym papierem ( Boże broń nie wyłączać głównego okna Gimpa, niech sobie w tle siedzi), wybieramy opcję Skaluj obraz i na skalowniku wpisujemy sobie np: 1000/1000, choć do przesyłania najlepsze są 500.Ale zawsze możemy potem jeszcze sobie zmniejszyć, nie ma problemu. Jak zmniejszymy tło, pamiętajmy, że wszystkie elementy będą dla nas za duże, więc ostrożnie.

Zeskalowany papier zapisujemy pod DRUGĄ nazwą, np. Zielonypapier1000 i ponownie otwieramy w Gimpie. Pokaże się porządne, duże okno i wcale nie będzie widać, że coś zmniejszyliśmy.

To samo robimy z pozostałymi dwoma papierami. Potrzebne są nam trzy kolory, ja wybrałam zielony, niebieski i czerwony. Jako bazowy wybieram zieleń. Klikam na niebieski, otwiera mi sie okno niebieskiego, uaktywniam główne okno Gimpa ( to z narzędziami), wybieram zaznaczenie prostokątne i ślicznie odkrawamy pasek niebieskiego ( pionowy) z boku. Szerokość do uznania. Klikam skopiuj i teraz wchodzę na papier zielony, klikam wklej. Jest niebieski pasek na zielonym.

Pamiętajmy, że Gimp pokazuje nam obrazeczkami, co robi akurat- jak jest kotwica, to znaczy, że chce przykleić, zakotwiczyć element, takiego już nie przesuniemy. Jak niechcący klikniemy na zakotwiczony kawałek, robimy cofnij i klikamy na znaczek przesuwania, taki iksik, plusik strzałkowany. Przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszki przesuwamy sobie, gdzie chcemy, nasze paski, potem  puszczamy myszkę, przesuwamy w bok byle gdzie, pojawia się kotwica i zakotwiczamy.

Wesołych Świąt! I kilka stron w prezencie:
1 Digiscrapdepot
2 Digiscrapdepot
3.Digiscrapdepot


Kalina

Instrukcja zrobienia kartki filcowej

reklama

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Dwustronna choinka z filcu

Dwustronna choinka z filcu

Święta Bożego Narodzenia bez względu na to kto i w co wierzy bądź nie, są chyba jedynym okresem w roku,...   Więcej

Bałwanek i Mikołaj z rolek

Bałwanek i Mikołaj z rolek

Święta to także czas dekorowania mieszkań i domów. Wykorzystajmy puste rolki po papierze toaletowym do...   Więcej

Świąteczne kartki zróbmy

Świąteczne kartki zróbmy

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń i wysyłania kartek. Najbardziej cieszy wszystkich,...   Więcej

Papierowa choinka

Papierowa choinka

Jest to pomysł na trójwymiarową ozdobę w kształcie choinki. Z zielonego kartonu wycinamy dwie choinki....   Więcej

Bałwanek z waty

Bałwanek z waty

Tego uroczego bałwanka możecie wykonać z miękkiej waty. Dodatkowo potrzebne będą: nitka z igłą, biały...   Więcej

Bałwanki z guzików

Bałwanki z guzików

 Przedstawiam ciekawy pomysł na zimowe bałwanki z guzików. Potrzebne będą: białe guziki w różnym...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Kalendarz adwentowy

Świąteczne przepisy