Ostatnia modyfikacja: 15/11/2013 , artykuł powstał: 6/12/2010

Bożonarodzeniowy stres – jak go uniknąć?

Boże Narodzenie to piękny, magiczny czas. To chwile pełne uniesień i rodzinnego ciepła.

To także bliskie spotkanie ze wspomnieniami i … oczekiwaniami, dlatego  święta to często także nieprzyjemne doznania, takie jak stres, niepokój i napięcie. Co interesujące, ową przedświąteczną nerwówkę wywołują tematy, które wydają się niezwykle przyjemne i cudownie bezbolesne: prezenty, kulinaria czy wizje idealnych świąt.

Oczekiwania i wysoka poprzeczka, a co za tym idzie - napięty grafik, harmonogram dni, kipiący od powinności natury organizacyjnej, i frustracja: bo czasu brak, i sił, a do tego absorbujące dzieci… Targają też nami niepokojące wizje i czarne scenariusze, takie jak: kłótnie i rodzinne niesnaski przy świątecznym stole czy męczące spotkania z rodziną. Koniec końców święta kojarzą nam się nie z przyjemnościami, a ciężką pracą, nie są już źródłem radości, a … potężnego stresu. Nie pozwólmy na to, by pod naporem codzienności i prozy, ich czar świat prysł, niczym mydlana bańka.

reklama

Nie daj się zwariować! Przed tobą kilka rad, jak nie dać się przedświątecznej gorączce

Prezenty- zmierz się z nim zawczasu. Jeśli nie masz pomysłu, co komu kupić, poproś o sugestie bądź wybierz opcje bezpieczne, nawet, jeśli miałyby to być wyszukane słodycze czy produkty z delikatesów. Jeśli samo myślenie o zakupach mrozi ci krew w żyłach, spróbuj zrobić je on-line, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale czas i nerwy. Jeśli wolisz robić zakupy w sposób klasyczny – wybierz się na nie, zanim sklepy zaczną szturmować dzikie tłum, bądź rób je wtedy, gdy jest duże prawdopodobieństwo, że unikniesz tłoku.

W kwestii zakupów spożywczych: staraj się je robić albo sukcesywnie, przy tak zwanej okazji, na przykład w drodze z pracy do domu, albo rób je w pobliskich sklepach. Nie przemierzaj kilometrów w poszukiwaniu prawdziwych okazji – śnieg, mróz, korki, twoje nerwy i czas – to nie zrekompensuje ci tych kilku zaoszczędzonych złotówek.

Świąteczne menu– nie przesadzaj z ilością dań i kulinarnym rozmachem. Realizuj kulinarny plan i listy zakupowe. Jeśli organizujesz dużą imprezę - co powiesz na święta składkowe? Ty przyniesiesz sałatkę, ty śledzie… Zerknij, może uda ci się przygotować jakieś dania z wyprzedzeniem - niektóre potrawy mogą zamrożone na długo przed świętami. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. To jednak tylko jedzenie!

Dzieci, czyli w tej sytuacji słodkie kule u nogi. Wiadomo, że pieczenie ciastek z maluchami oplecionymi wokół bioder czy sprzątanie w towarzystwie rozentuzjazmowanej asysty jest bardzo wyczerpujące. Musisz jakoś sobie poradzić. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc w opiece nad dziećmi (choćby niania), postaraj się – w ramach możliwości – zaangażować maluchy w przygotowania do Bożego Narodzenia. Zadaj im jakiś ciekawy temat. Co powiesz na przygotowanie ozdób choinkowych albo … ścieranie kurzu?

Marzenia o perfekcyjnych świętach– czyli porządki i oprawa. Po pierwsze – odpuść sobie tyle, ile możesz. Bądź dla siebie łaskawa i wyrozumiała. Naprawdę nie warto, byś myła okna, szorowała podłogę pod dywanem czy robiła świąteczny rekonesans we wszystkich zapomnianych szufladach. Z wyprzedzeniem stwórz sensowny, optymalny plan. Unikaj robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Uwaga - uwzględnij w nim także domowników!

Podczas przedświątecznego maratonu, postaraj się odprężyć. Zirytowała cię ta uwaga? Niepotrzebnie. W chwili z herbatą, spacerze bądź – ale perwersja, co? – wyjściu do kosmetyczki, nie dopatruj się fanaberii czy straty czasu. To czysta inwestycja! Nade wszystko w twą wyśmienitą formę i dobry nastrój, który przekłada się i na efektywność, i na samopoczucie twoich bliskich! Krzątając się po domu słuchaj muzyki, rób sobie przerwy na gorącą czekoladą i – za wszelką cenę – staraj się nie wprowadzać napiętej atmosfery, wynikającej ze zmęczenia i pośpiechu.

Pamiętaj, że Boże Narodzenie to nie wyszukane dekoracje, drogie prezenty czy wystawne przyjęcie z rozmachem. To tylko otoczka i tło tego, co najważniejsze! Nie daj się wpędzić w tę komercyjną pułapkę. Sprawa druga – idealizujemy święta, tymczasem warto zaakceptować niedoskonałości, wziąć poprawkę na krzywą choinkę, przypaloną górę od sernika i ubrudzoną kapę na sofie.Pamiętaj – idealne święta zdarzają się tylko w filmach.

Czujesz się sfrustrowana, buntujesz się przeciwko presji otoczenia, bowiem idea radosnego wyczekiwania i kontemplowania aury świąt szczerze cię irytuje. Nie naginaj się i nie stresuj, że brak ci entuzjazmu - każdy wszystko przeżywa na swój sposób. Jeśli zaś znalazłaś się na biegunie skrajnym, bowiem odczuwasz przygnębienie – spokojnie, to naturalna reakcja na koniec roku, nostalgię świąt, Nowy Rok. Ten okres sprzyja zadumie, wspomnieniom i refleksjom.

Trudny temat: goście. Unikaj zapraszania osób, których nie lubisz bądź tych, które - najzwyczajniej w świecie - są niemiłe czy konfliktowe. Przy świątecznym stole unikajcie drażliwych i niewygodnych tematów. Skupcie się raczej na celebrowaniu bliskości – cudownie wesprą to luźne konwersacje, oglądanie familijnych komedii („W krzywym zwierciadle. Witaj święty Mikołaju”, jest według mnie jeszcze lepsze, niż Kevin), gry w Scrabble, Monopol, bądź Warcaby. Pójdźcie na spacer, na sanki bądź łyżwy. Poleniuchujcie, nie biegajcie nerwowo od stołu do stołu – ten czas ma służyć odpoczynkowi, ładowaniu akumulatorów rodzinnym ciepłem. Pamiętaj, że nie musisz też przyjmować wszystkich zaproszeń, którymi cię obdarowano. Kieruj się zasadą, że Boże Narodzenie to czas dla ciebie, dla rodziny, bliskich, i znajdź sposoby na wyeliminowanie doświadczeń, które uważasz za niezbyt fajne.

Podczas świąt znajdź czas dla siebie. Bądź asertywna, mów "nie", postaraj się … nic nie robić, zwyczajnie leniuchować. Odpuść sobie bycie perfekcyjną gospodynią – naczynia ze zlewozmywaka zdecydowanie nie uciekną. Proś o wsparcie i nie krępuj się korzystać z pomocy – dzieci świetnie się zajmą gośćmi, a mąż znakomicie sprawdzi się jako cateringowe wsparcie. Tobie też należą się święta!

Podsumowując – czujesz niezdrowe, przedświąteczne podniecenie? Wyluzuj, zwolnij, odpuść, nabierz dystansu, przyjmij zdrowe proporcje. Jednym słowem,zapoczątkuj nową Bożonarodzeniową tradycję.
mzb

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Po co nam Święta Bożego Narodzenia?

Po co nam Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są najważniejszym rytuałem w roku. A w Polsce wypadają w czasie, kiedy jesteśmy...   Więcej

Apokalipsa, czyli pierniczków pieczenie...

Apokalipsa, czyli pierniczków pieczenie...

I tak oto nadeszła chwila ścinająca krew w żyłach - dzień pieczenia pierniczków. Licząc na maksymalne...   Więcej

Jak wybrać dobry prezent

Jak wybrać dobry prezent

Co roku zastanawiam się, co ucieszyłoby moich bliskich? Jakie prezenty sprawiłyby im radość? I z moich...   Więcej

Wytrawnie na świątecznym stole

Wytrawnie na świątecznym stole

Mam nadzieję, że wybaczycie mi brak faszerowanego karpia, śledzi w śmietanie, kutii, klusek z kapustą,...   Więcej

Świąteczne bakaliowce

Świąteczne bakaliowce

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało kilka tygodni. To niewiele zważywszy na to, jak szybko biegnie czas....   Więcej

Wigilijna kolacja - pomocnik

Wigilijna kolacja - pomocnik

Wigilia to najbardziej nastrojowy, najpiękniejszy wieczór roku. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, Mikołaj...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Kalendarz adwentowy

Świąteczne przepisy