Ile wydamy na święta w 2022 roku?

Ile wydamy na święta w 2022 roku?

Wiele osób na nadchodzące święta czeka nie tylko z radością, ale i niepokojem. Nic dziwnego: inflacja szaleje, ceny idą ostro w górę, pensje są utrzymane na dotychczasowym poziomie, a oszczędności topnieją. Ile wydamy na Boże Narodzenie w 2023 roku?

Ile wydamy na nadchodzące święta?

Odpowiedź na pytanie, ile wydamy na święta w 2022 roku, można znaleźć w różnych prognozach, badaniach i raportach. Jednym z nich jest „Świąteczny portfel Polaków. Czy stać nas na święta?” opracowany na zlecenie Związku Banków Polskich. Prognozuje on, że statystyczny Polak wyda na Boże Narodzenie średnio 1427 zł. To wprawdzie wzrost rzędu zaledwie niecałego procenta względem grudnia 2021 r., jednak warto zauważyć, że z uwagi na inflację oznacza to realny spadek wydatków.

Z kolei jak wynika z Barometru Providenta, Polacy na zorganizowanie świąt zamierzają wydać średnio 1259 złotych, to jest o 307 zł więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym i 500 zł więcej niż dwa lata temu.

Według danych Provident Polska 36,6 % Polaków na przygotowania do Bożego Narodzenia przeznaczy od 1000 do 1999 zł. Najmniejszym budżetem na święta, w wysokości 1010 zł, dysponują seniorzy. Największym osoby z grupy wiekowej 18-24 lat,które średnio wydadzą na ten cel 2040 zł.

Na co wydajemy najwięcej?

Ze względu na rosnącą inflację, w tym roku więcej zapłacimy nie tylko za przygotowanie świątecznego stołu, ale i prezenty oraz świąteczne dekoracje.

Jeśli chodzi o przygotowania do Bożego Narodzenia, najbardziej kosztowne są produkty spożywcze, które wykorzystujemy do przygotowania potraw wigilijnych i świątecznych. Zła wiadomość jest taka, że to właśnie w ich przypadku odnotowano największy wzrost cen.

W październiku, w stosunku września, ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 %. Liderami pozostają żywność i napoje (22 %). Największe podwyżki dotyczą produktów tłuszczowych, produktów sypkich, mięsa oraz nabiału.  

- Inflacja w październiku osiągnęła poziom 17,9 %, jednak w przypadku produktów spożywczych ceny podskoczyły nawet o kilkadziesiąt procent. Jak informuje UCE Research, w październiku średni wzrost cen artykułów żywnościowych wyniósł 26,1 %.

Według Związku Banków Polskich najwięcej na tegoroczne święta wydamy na:

 • produkty spożywcze: przeciętnie 585 zł (5–procentowy wzrost w odniesieniu do grudnia 2021), przy czym 49 % respondentów chce się zmieścić w przedziale wydatków do 500 zł, 3 %  wyda więcej niż 1500 zł. Dla 18 % górną granicą wydatków na świąteczny stół będzie 800 zł, a dla kolejnych 12 % - 1 000 zł. W przypadku 11 % respondentów kwota wydatków na artykuły spożywcze nie została jeszcze ustalona,

 • prezenty: 500 zł (3–procentowy spadek w stosunku do grudnia 2021 r.), przy czym 57 % respondentów chce wydać mniej niż 500 zł, a 8 % powyżej 1000 zł. Droższe prezenty - do 800 zł rozważa 12 %, do 1000 zł - kolejne 7 %, a 16 % jeszcze nie wie, ile dokładnie wyniosą ich wydatki w tej kategorii,

Prezentu pod choinka spodziewa się połowa badanych. Co znajdziemy pod choinką? Najczęściej pieniądze lub bony na zakupy, kosmetyki i perfumy, odzież lub obuwie oraz elektronikę. Mikołaj w tym roku jest bardzo… praktyczny.

 • dojazdy i podróże: 342 zł (nie odnotowano zmian w kontekście grudnia 2021.).

Święta z ołówkiem w ręku

Co czwarty badany twierdzi, że w tym roku zabraknie mu środków na wszystkie podstawowe wydatki związane z organizacją świąt. Tylko 3 % respondentów zamierza spędzić bożonarodzeniowy okres bez przejmowania się wydatkami (rok temu odpowiedź tę deklarowało 10 % badanych).

Według raportu Związku Banków Polskich w 2022 roku 73 % ankietowanych uważa, że należy ograniczyć wydatki (rok wcześniej oszczędności zadeklarowało 64 % osób), a co za tym idzie, na organizację świąt przeznaczy mniej funduszy, niż dotychczas.

Jak wynika z raportu:

 • 45 % osób planuje zaoszczędzić na prezentach,
 • 30 % osób planuje ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze,
 • 20 % deklaruje oszczędności w zakresie transportu i podróżowania.

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Badania dowodzą, że w kwestii finansowania świąt Bożego Narodzenia:

 • 84 % ankietowanych zadeklarowało sfinansowanie świątecznych wydatków z bieżących dochodów,
 • 30 % zakłada, że będzie musiała sięgnąć do zgromadzonych oszczędności,
 • 2 % badanych zakłada, że wesprze się kredytem zaciągniętym w banku (w 2021 r. plany zaciągnięcia świątecznego kredytu deklarowało 4 % respondentów).

- Polacy rozważnie podchodzą do swoich finansów. Odpowiedzialnie planują świąteczne wydatki, aby te nie nadwyrężyły domowego budżetu. Dwóch na trzech ankietowanych sfinansuje tegoroczne święta z bieżących dochodów. Jeszcze w 2021 roku niemal 3/4 Polaków finansowało święta w ten sposób - powiedziała Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.

Czy warto wziąć kredyt na święta?

Z pomocą w finansowaniu świąt przychodzą banki i różnego rodzaju firmy pożyczkowe. Wszędzie pełno reklam: mini-ratki, raty 0%, pierwsza pożyczka bez kosztów. Przekaz jest prosty – weź pożyczkę, a te święta będą bogate, wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju.

Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt przed świętami, zastanów się, jakie to przyniesie konsekwencje dla twoich finansów w nieco dłuższej perspektywie. Czy na pewno warto? Pamiętaj, że najważniejsza w tych dniach jest nie wspaniała choinka i ogrom ozdób, prestiżowe prezenty pod nią i obficie zaopatrzony stół. Liczą się bliscy. I to oni sprawiają, że święta są wyjątkowe.

reklama

Jak zorganizować oszczędne święta ?

Autorzy raportu przypominają, że w zaoszczędzeniu pieniędzy pomóc może wcześniejsze planowanie świątecznych wydatków i robienie zakupów z wyprzedzeniem. Prawie 20 % badanych poszukiwania prezentowe rozpoczyna już kilka miesięcy przed świętami Bożego Narodzenia.

Wiele osób deklaruje, że sięgnie po produkty najtańsze lub dostępne w promocji. Podczas przygotowań do tegorocznych świąt priorytetem będzie cena, nie jakość produktu.

Jaki zorganizować święta z głową na karku?

Idąc na zakupy, weź ze sobą listę. To zmniejsza ryzyko, że kupisz niepotrzebne rzeczy (a zapomnisz o koniecznych).

Warto zaplanować dokładnie świąteczne menu wcześniej, co pomoże uniknąć marnowania produktów.

Nie szalej z ilością potraw czy wymyślnymi składnikami świątecznych dań. Pamiętaj, że święta to tylko 3 dni. Nie kupuj jedzenia na miesiąc. Rób oszczędne zakupy spożywcze

Zanim pojedziesz na zakupy do hipermarketu, przejrzyj gazetki reklamowe. Jeśli to możliwe, korzystaj z kuponów promocyjnych, bonów, zniżek.

Markety kuszą ofertami w stylu więcej za mniej, 2 i 1 gratis i tak dalej. Jednak dobrze zastanów się, nim z tego skorzystasz. Jeżeli bardzo rzadko jadacie majonez, kupowanie dużego słoika (choć w przeliczeniu na kg wychodzi taniej), jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.  

Nie ma sensu przygotowywać ogromnej ilości danego dania. Postaraj się zrobić takie ilości, ile jesteście w stanie zjeść. Pamiętajcie też, że czasem lepiej kupić towar nieco droższy, ale dobry, niż tańszy, który nie będzie smakował.

Jeśli to możliwe, podziel przygotowanie świątecznych potraw pomiędzy bliskich, którzy odwiedzą cię w święta.

Zamiast kupować świąteczne dekoracje, zróbcie je sami (na familijnych warsztatach artystycznych z dzieciakami).

Ustalcie z najbliższymi zdroworozsądkowy limit wydatków na prezenty świąteczne.

Nie kupuj gotowych ciast, pierogów, mięs czy wędlin. Wszystko można zrobić samodzielnie, we własnym zakresie, zdrowo i taniej.

Bibliografia

 1. To będą drogie święta. Ile wydamy w tym roku? forsal.pl
 2. Ile wydamy na Święta? Niewiele więcej niż przed rokiem, wgospodarce.pl
 3. Wydatki na święta o ponad 300 zł w górę. Oto nowy "gwiazdkowy" rachunek: 1259 zł, money.pl
 4. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowo drogie. Wydamy o kilkaset złotych więcej niż rok temu, strefabiznesu.pl
 5. Ile wydamy na Święta i jak wesprzeć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia produktami bankowymi? bankier.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: