7 najczęstszych dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi mnóstwo zmian. Jest to naturalny proces polegający na dostosowaniu się organizmu i stworzeniu warunków dla prawidłowego rozwoju płodu. Niestety wiele z nich przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości, które są w stanie skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jak się z nimi uporać?
Jak zmienia się organizm przyszłej mamy?
Ciąża bez wątpienia jest okresem wielu zmian w ciele kobiety. Dotyczą one zarówno fizjonomii i, metabolizmu, jak i anatomii. Niektóre z nich można zaobserwować gołym okiem, inne zaś znajdują swoje odzwierciedlenie np. w samopoczuciu ciężarnej. Przede wszystkim ogromna rewolucja zachodzi wówczas w układzie wewnątrzwydzielniczym.
Oznacza to nic innego, jak wahania hormonów takich jak prolaktyna, relaksyna czy progesteron, które zmieniają swoje stężenie, aby umożliwić utrzymanie zarodka i rozwój płodu. Ma to niebagatelny wpływ na nastrój, emocjonalność i psychikę kobiety.
Ponadto zwiększa się masa macicy, dochodzi od uelastycznienia jej szyjki, zahamowania owulacji oraz przekrwienia pochwy i sromu. Zmiany są widoczne również w piersiach, które stają się większe i nabrzmiałe. Zwiększa się masa ciała kobiety, a skóra w okolicach brzucha ulega rozciągnięciu, przez co bardzo często powstają rozstępy.
Najczęstsze problemy w ciąży
Zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu organizmu kobiet w ciąży często przyczyniają się do powstawania szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Zawsze warto skonsultować je ze specjalistą, który doradzi, jak uporać się z nimi w sposób bezpieczny dla kobiety i płodu.
Zgaga w ciąży
Powszechnym problemem kobiet w trakcie całej ciąży jest zgaga. Można rozpoznać ją po uczuciu pieczenia w gardle oraz dolegliwościach bólowych w okolicach mostka. Często pojawia się po posiłkach i może towarzyszyć jej także ból brzucha.
Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, należy zrezygnować ze spożywania takich produktów jak m.in. cytrusy, słodycze i napoje gazowane. Sposobem na zmniejszenie uczucia pieczenia jest picie ciepłego mleka z miodem oraz spożywanie małych porcji jedzenia. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zastosowaniu farmakoterapii.
Zaparcia
Powszechne problemy ciężarnych związane z układem pokarmowym dotyczą zaparć. Również w tym przypadku pomocna może okazać się dieta bogata w płyny (najlepiej wodę), produkty zawierające błonnik (np. suszone śliwki) oraz poszczególne owoce i warzywa, czyli naturalne źródło probiotyków.
Bóle pleców
Wiele kobiet skarży się także na ból pleców najczęściej występujący w II i III trymestrze ciąży (nie jest to jednak zasada). Sposobem na złagodzenie tej dolegliwości są: rezygnacja z noszenia szpilek oraz przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas siedzenia, snu i chodzenia.
Najlepiej spać na boku i unikać długotrwałego siedzenia w jednym miejscu. Przyjmując pozycję na krześle, warto podkładać pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa poduszkę.
Zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza w ciąży to dolegliwość, którą zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ infekcja może przyczynić się do bardzo groźnych dla płodu powikłań. Po rozmowie ze specjalistą leczenie środkami farmaceutycznymi można łączyć z domowymi sposobami na łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Pomagają one również zapobiegać infekcjom w przyszłości. Wśród nich wymienia się m.in. picie dużych ilości wody, noszenie przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów oraz picie soku z żurawiny.
Problemy ze snem
Zmiany hormonalne mają również niebagatelny wpływ na fazy snu, wobec czego ciężarne często skarżą się na związane z tym obszarem dolegliwości. Jak poradzić sobie z bezsennością? Warto powstrzymywać się od drzemek w trakcie dnia, a przed zaśnięciem zadbać o sprzyjający relaksowi nastój. Pomocne mogą okazać się również relaksacyjne ćwiczenia oddechowe.
Obrzęki
Ciążowe obrzęki najczęściej dotyczą stóp oraz nóg i powstają w wyniku zatrzymywania się wody w organizmie. Kobiety, których dotyczy ten problem, mogą stosować na stopy specjalne okłady i moczyć je w chłodnej wodzie. Przydatny okazuje się także odpoczynek z nogami uniesionymi do góry, umiarkowana aktywność fizyczna oraz noszenie specjalnych rajstop kompresyjnych.
Nudności i biegunki
Domowym remedium na problemy z biegunką i nudnościami może być odpowiednia dieta. Sposób żywienia powinien uwzględniać spożycie lekkostrawnych produktów, picie dużej ilości wody oraz ograniczenie spożycia błonnika. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, pomocne może okazać się także picie umiarkowanych ilości naparów z mięty.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wszelkie narastające dolegliwości, które nie ustępują pomimo zastosowania odpowiednich środków, powinny wzbudzić u ciężarnej niepokój. Przykładem są obrzęki nieustające po odpoczynku, pojawiające się nie tylko na nogach, ale i na rękach czy twarzy. Zawsze należy udać się do specjalisty, jeśli występują krwawienia z dróg rodnych.
Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie wszelkich dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. Nawet jeśli można poradzić sobie z nimi domowymi sposobami, po konsultacji ze specjalistą kobieta ma pewność, że takie rozwiązanie jest bezpieczne dla niej i dla płodu.
BIBLIOGRAFIA
1. K. Kościelecka, Zgaga w ciąży ‒ co oznacza, jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a809-Zgaga_w_ciazy__co_oznacza_jakie_sa_jej_przyczyny_i_jak_z_nia_walczyc [dostęp: 05.02.23]
2. Richter JE. Gastroesophageal reflux disease during pregnancy. Gastroenterol Clin North Am 2003; 32: 235–61.