Czy lekcje śpiewu mają sens? Zobacz co mogą ci dać zajęcia indywidualne

Materiał partnera 
Czy lekcje śpiewu mają sens? Zobacz co mogą ci dać zajęcia indywidualne

Praca nad wokalem jest zazwyczaj kojarzona z uczeniem najmłodszych – to właśnie na początku drogi życiowej najłatwiej jest zapracować na „świetny głos”. Jednak ci, którzy skreślają dorosłych z tego typu lekcji, popełniają ogromny błąd. Zajęcia mogą być przeznaczone zarówno dla przedszkolaków, dzieci w podstawówce, nastolatków, jak i osób w dowolnym, dorosłym wieku. Liczą się indywidualne potrzeby, chęci, zapał do pracy, talent i otwarty umysł. Jak również coś jeszcze…

Porady z forum, lekcje na YouTube, a praca z profesjonalistą

Tym „czymś”, a raczej „kimś”, jest dobry przewodnik, który będzie umiał wydobyć najlepsze możliwości wokalne, prezentowane teraz i w przyszłości przez daną osobę. Jako że czasy mamy mocno internetowe, bardzo często tam szukamy inspiracji.

Do dyspozycji są między innymi:

  • Fora i grupy w mediach społecznościowych. Poświęcone muzyce, tworzone przez pasjonatów – można tam znaleźć równie dużo cennej wiedzy, co tej utrudniającej rozwój. Dostępność? Świetna!
  • Blogi internetowe. To nadal genialne miejsca, w których chętni mogą odnaleźć kopalnię wiedzy. Niestety one również bardzo często są tworzone przez osoby, które niewiele mają wspólnego z pedagogiką i mogą popełnić wiele błędów.
  • Kanały na YouTube. Idealna społeczność, świetna forma przekazu, dostępna „tu, teraz, zawsze”. Można tam spotkać wszystkich – od osób chcących pochwalić się swoimi talentami muzycznymi, po profesjonalnych nauczycieli. Są też różnej maści pasjonaci, którzy pragną zbudować wokół swojej osoby grono fanów.

Szczególnie na YT warto zaglądać – nierzadko swoje portfolio tutoriali prezentują tam zawodowi nauczyciele śpiewu. Jednak dobrze jest pamiętać, że to tylko „wizytówka”, której najczęstszym celem jest pozyskanie klientów indywidualnych lub chętnych na zakup pełnego kursu. I tu przechodzimy do pracy nad wokalem pod okiem kogoś doświadczonego. Czy to ma sens?

W opozycji do samodzielnej nauki śpiewu

Tempo rozwoju zależy w wielu przypadkach od kilku czynników:

  • poziomu zrozumienia materiału,
  • liczby ćwiczeń,
  • jakości, która implementowana jest w sposób świadomy do zajęć,
  • umiejętności rozpoznawania i omijania typowych błędów,
  • wstępnej diagnozy głosu.

Pracę nad wokalem trzeba traktować trochę tak, jak zajęcia z trenerem personalnym na siłowni. Lekcje śpiewu są dzięki osobie profesjonalisty prowadzone z odpowiednią intensywnością i na właściwym dla zaawansowania poziomie trudności. Dobry nauczyciel odpowiednio zmieni też sposób komunikacji i treść zajęć adekwatnie do wieku adepta sztuk wokalnych.

Bez wątpienia warto zdecydować się na takie wsparcie. Dzięki niemu uzyskamy prawdziwy rozwój w odpowiednim czasie, zadowolenie z postępów, dobrą znajomość teorii i pomoc przy wdrażaniu jej w praktyce.

Gdzie szukać dobrego nauczyciela śpiewu?

Wiemy już, że świetnym pomysłem jest poszukanie inspiracji na zajęciach indywidualnych ze śpiewu. Potrzebny będzie zatem nasz guru, przewodnik, korepetytor i osoba będąca skarbnicą wiedzy, po którą w trakcie zajęć swobodnie będziemy mogli sięgać.

Zamiast szukać szkoły stacjonarnej, ponownie możemy zajrzeć do internetu, korzystając z tych samych miejsc, w których ogłaszają się osoby pomagające w nauce matematyki czy chemii. Tak, nauka śpiewania również ma swoją „półkę” w doskonale znanych serwisach, takich jak niezastąpiony BUKI. Co istotne, bardzo łatwo tam spotkać osobę z naszego miasta, z którą będzie można spotkać się na żywo. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby sięgnąć do modnych ostatnio zajęć online – trzeba mieć tylko odpowiednio dobry sprzęt audio-wideo oraz sprawne łącze internetowe.

Pobieranie nauki w sposób samodzielny, poprzez czytanie artykułów na blogach, udzielanie się w sieciach społecznościowych i subskrybowanie interesujących – polskich i zagranicznych – kanałów na YouTube, to tylko jedna z dróg. Ta zdecydowanie godna uwagi w kontekście rozwoju wokalnego, nadal skrywa się wśród klasycznych rozwiązań. Sięgajmy po wsparcie nauczyciela i profesjonalisty zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Na szczęście dzięki odpowiednim serwisom internetowym, znalezienie takich osób jest stosunkowo łatwe, a umówienie się na lekcje nie zajmuje dużo czasu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: