Jak wybierać gry dla dzieci i bliskich na prezenty

Treść powstała we współpracy z Rebel 
Jak wybierać gry dla dzieci i bliskich na prezenty

Najlepszy prezent świąteczny to taki, który nie jest przypadkowy. Oznacza to, że każdy warto kupować z myślą o konkretnej osobie. Dobrze, by brać pod uwagę jej zainteresowania i preferencje, a w przypadku dzieci także wiek oraz umiejętności. Nie mniej ważne są różne kwestie techniczne, takie jak jakość czy estetyka wybranego przedmiotu. Fantastycznie, gdy prezent daje nie tylko radość, ale i okazję do spędzenia czasu w wartościowy sposób. W roli idealnego rozwiązania na każdą okazję, dla osoby w każdym wieku, sprawdzają się gry planszowe i karciane.

Jak wybierać gry dla bliskich?

Aby planszówka czy gra karciana (np. memory, Dobble) sprawiła radość, a i zainteresowała na dłużej, warto ją wybrać, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. To przede wszystkim wiek osoby obdarowywanej (a co za tym idzie także umiejętności w przypadku dzieci). Inne gry ucieszą najmłodszych graczy, a inne fanów planszówek w bardziej zaawansowanym wieku.

Bardzo ważne są także zainteresowania i preferencje – zwłaszcza dla dzieci duże znaczenie ma nie tylko formuła gry, ale i szata graficzna. Szczególnym uznaniem cieszą się te, które zdobią bohaterowie bajek czy ulubione motywy nawiązujące do hobby (np. kotki, dinozaury, auta).

Dobrze jest także zastanowić się, z kim obdarowany będzie w otrzymaną planszówkę grać. Do wyboru są gry rodzinne, ale i przeznaczone dla dwóch czy trzech graczy. Swoich zwolenników mają także gry typ samotnik (dla jednego gracza).

Na rynku można znaleźć mnóstwo gier. Na prezent dobrym wyborem są:

  • gry zręcznościowe, w które może grać kilka osób, a rozgrywkom towarzyszy zwykle mnóstwo śmiechu i emocji. Takie planszówki szczególnie uczą, jak radzić sobie z porażką i kształtują umiejętności społeczne,
  • proste gry dla maluchów z bohaterami ulubionych bajek,
  • gry oparte na współpracy, przy których trzeba pogłówkować i rozważyć różne strategie. Są doskonałym wyborem dla starszych graczy,
  • klasyki, takie jak choćby grzybobranie, chińczyk czy memory,
  • gry przygodowe, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność, pomagają wypracowywać twórcze rozwiązania i myśleć nieszablonowo,
  • gry pogłębiające wiedzę o otaczającym świecie,
  • gry doskonalące różne umiejętności, takie jak spostrzegawczość, pamięć, refleks czy logiczne myślenie, przewidywanie bądź czytanie ze zrozumieniem.

Wybierając grę warto także przyjrzeć się jej pod kątem jakości i bezpieczeństwa wykonania. Kiepskie materiały, byle jaka szata graficzna to nie jest dobre rozwiązanie. Warto stawiać na gry pięknie i starannie wykonane, z interesującą fabułą i pomysłowymi rozwiązaniami. Tylko takie dają radość, budzą zainteresowanie, cieszą oko, bawiąc uczą, a i przyciągają na długie godziny.

Jakie gry polecają się na święta?

Poszukując prezentów dla bliskich warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Świątecznej uwadze poleca się kilka fantastycznych tytułów gier, takich jak:

Żółwik Plusk

Upał doskwiera wszystkim, również zwierzętom, więc nic dziwnego, że mieszkańcy dżungli zebrali się przy jeziorze, aby zagrać razem w chowanego. Żółwica postanawia popłynąć wzdłuż brzegu rzeki, ochlapując przy tym wszystko dookoła i w ten sposób wywabić zwierzęta z ich kryjówek.

W zręcznościowej zabawie Żółwik Pluskpstrykamy żetonem żółwicy na torze, aby mogła ochlapać swoich przyjaciół. Im bliżej środka jeziora się znajdzie, tym większa szansa na wywabienie ich z kryjówek!

Pluszowych snów

Pluszowych snówto urocza gra planszowa skierowana do najmłodszych, opowiadająca o pluszakach pomagającym dzieciom walczyć z koszmarami.

Opiera się o szacowanie wielkości – zadaniem uczestników jest wybranie odpowiedniego kafelka pluszaka, który całkowicie przykryje znajdujący się na środku koszmar. Co ważne, nie chodzi o to, by po prostu wskazać największy z dostępnych kafelków.

Im mniejszego pluszaka użyjemy do pozbycia się koszmaru, tym więcej punktów uzyskamy.

Księga cudów

Księga cudów to gra przygodowa oparta na współpracy, która rozgrywa się na przestrzennej planszy w formie książki pełnej niezwykłości. W jej wnętrzu czekają przygody pełne istotnych decyzji, a wybory, których dokonają gracze, będą miały ogromne znaczenie dla tego, co zdarzy się w kolejnych rozdziałach.

Podczas zabawy wcielamy się w 4 bohaterów o różnych umiejętnościach, a przez rozgrywkę prowadzą nas talie kolejnych rozdziałów. Gracze będą rozgrywali swoje akcje, eksplorowali kolejne plansze i walczyli z pojawiającymi się przeciwnikami, by zrealizować postawione przed nimi zadania i dotrzeć do końca tej fantastycznej opowieści!

Harry Potter: Mistrz Pojedynków

Harry Potter: Mistrz Pojedynków to zwariowana, imprezowa gra blefu, w której wcielamy się w uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie rywalizujących, by zdobyć jak najwięcej punktów dla swojego domu.

Podczas każdej rundy będziemy przygotowywać czary i mierzyć różdżkami w swoich przeciwników. Następnie wszyscy równocześnie rzucają zaklęcia... albo się przed nimi bronią!

 

Tylko najmądrzejsi czarodzieje i czarownice otrzymają nagrody, a ci którzy zostali oszołomieni, mogą stracić część zdobytych punktów!
 

Dobble

Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojego kartonika. Teraz następny! Tylko nie zwątp, każda karta łączy się z inną zawsze tylko jednym symbolem!

Dobble to niezwykle prosta gra karciana łącząca ćwiczenie spostrzegawczości i szybkości reakcji. 55 kolorowych kart zamkniętych jest w solidnej, metalowej puszce, dzięki czemu łatwo zabrać grę ze sobą i bawić się absolutnie wszędzie: w poczekalni u lekarza, w pociągu, na wycieczce.

 

Detektyw Bombel

Detektyw Bombel to prosta, a jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca gra skierowana do najmłodszych: dzieci od 4. roku życia. Podczas zabawy rozgrywamy jedną z trzech dostępnych przygód: „Zabawa w chowanego”, „Wesołe Miasteczko” albo „Wyspa skarbów”.

Każda z nich polega na odkrywaniu kolejnych kart z miejscami w taki sposób, by znaleźć wszystkie karty oznaczone gwiazdką. Sami decydujemy, w którym kierunku się udać i które karty odkryć. Taki mechanizm wspiera budowanie u dzieci poczucia sprawczości poprzez aktywne decydowanie o kolejnych ruchach oraz obserwowanie ich konsekwencji.
 

 

Cortex

Cortex to szybka gra rozwijająca rozmaite funkcje mózgu: spostrzegawczość, pamięć, refleks i logiczne myślenie. Tu nie ma miejsca na nudę, przestoje i czekanie na swoją kolej! Gdy na stole ląduje karta z zadaniem, gracz, który pierwszy je rozwiąże, zakrywa kartę ręką i podaje odpowiedź.

Łamigłówki mogą być różne: labirynty, puzzle, zapamiętywanki, poszukiwanie par itp. Czasem nawet trafi się karta, którą trzeba będzie rozpoznać wyłącznie poprzez dotyk, z zamkniętymi oczami, analizując jej fakturę.
 

 

BrainBox - Poznaję domy zwierząt

Szukasz gry, która pozwoli Ci spędzić z dzieckiem wartościowy czas, a jednocześnie będzie wspierać jego rozwój już w okresie przedszkolnym? BrainBox - Poznaję domy zwierząt to coś dla Ciebie!

Ta rodzinna gra zabierze młodsze i starsze umysły w ekscytującą podróż pełną ciekawych odkryć rozwijających spostrzegawczość i pamięć. Na 24 kartach znajdziesz zwierzęta zamieszkujące rozmaite części świata wraz z ich naturalnymi siedliskami.
 

 

Architekci 7 Cudów Świata

Wciel się w jednego z największych architektów w dziejach i pozostaw ślad na kartach historii, wznosząc cud, który przyćmi dokonania innych! Mądrze wybieraj sojuszników, inwestuj i obserwuj z dumą, jak Twoja budowla nabiera kształtów. Architekci 7 Cudów Świata to dynamiczna gra rodzinna, doskonała na początek przygody z planszówkami. Podczas rozgrywki staramy się wznieść własną budowlę, jak najlepiej wykorzystując efekty dostępnych kart.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: