reklama
Antykoncepcja po porodzie dla kobiet karmiących piersią

Antykoncepcja po porodzie dla kobiet karmiących piersią

Aktywność seksualną po porodzie możesz rozpocząć po okresie połogu, to jest mniej więcej po sześciu tygodniach od dnia, kiedy zostałaś mamą. Do tego czasu zalecana jest wstrzemięźliwość – zbyt wcześnie porzucony okresowy celibat może skutkować infekcjami dróg rodnych i powikłaniami gojących się ran poporodowych.

Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie ciąży, powinnaś pomyśleć o zabezpieczeniu się przed nią – nawet wówczas, gdy karmisz dziecko piersią. Nie jest bowiem prawdą, jakoby laktacja była skuteczną metodą antykoncepcji (to tylko okres obniżonej płodności, jednak brak miesiączki - wskutek wysokiego poziomu prolaktyny - nie oznacza braku owulacji).

Wybór metody antykoncepcyjnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników – od stanu twojego zdrowia, od tego, jak tolerujesz środki, a i jaki masz stosunek do antykoncepcji hormonalnej, mechanicznej, chemicznej i metod naturalnych. Istotne jest także, czy i kiedy planujesz ponownie zostać mamą. Najważniejszym jednak kryterium stanowi to, czy karmisz swoje dziecko piersią. Pamiętaj, że wybór metody trzeba skonsultować ze swoim ginekologiem.

Jakich metod nie możesz stosować, gdy karmisz piersią

Jeśli karmisz dziecko naturalnie, z pewnością nie możesz przyjmować hormonalnych preparatów dwuskładnikowych – hormonalnych pigułek dwuskładnikowych, hormonalnego krążka dopochwowego czy plastrów hormonalnych, ponieważ zawarty w nich estrogen może szkodzić dziecku (przenika do mleka, a i niekorzystnie wpływa na laktację, zmniejszając ilość pokarmu).

Jakie metody antykoncepcyjne są zalecane kobietom karmiącym piersią?  

1)    Antykoncepcja hormonalna

2)    Mechaniczne metody antykoncepcji. Należą do nich prezerwatywa i wkładki wewnątrzmaciczne, zarówno hormonalne jak i te bez hormonów. Zasada ich działania sprowadza się do blokowania możliwości wniknięcia plemników do macicy.

3)    Chemiczne metody antykoncepcji

4)    Metody naturalne

Jeśli nie karmisz dziecka piersią

Jeśli nie karmisz piersią, to po połogu, mniej więcej po 6. tygodniu po porodzie, możesz - oprócz metod, które są dopuszczalne w przypadku mam karmiących - wybrać inny środek antykoncepcji hormonalnej. Masz do wyboru:

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina