Jak skutecznie porozumiewać się w związku

Jak skutecznie porozumiewać się w związku

Kobiety i mężczyźni to dwa różne światy i… dwa style komunikowania się. Według naukowców, o ile mężczyzn interesuje działanie, konkrety i fakty, o tyle kobiety skupiają się na emocjach, barwach, niuansach, odcieniach, kontekstach, perspektywie... To – podobno - kwestia konstrukcji mózgu i wychowania, przekładającego się na wzorce kulturowe (a może odwrotnie). Czy to znaczy, że efektywna komunikacja i porozumienie między kobietą a mężczyzną są niemożliwe? Absolutnie nie! Wystarczy dostrzec, zrozumieć i zaakceptować te odmienności, a potem pamiętać o nich na co dzień.

Rozmowa nie spełnia wyłącznie funkcji informacyjnej czy organizacyjnej. To okazja do zaprezentowania swego stanowiska i szansa na wyrażenie siebie. Efektywna komunikacja ma jeszcze inny cel - okazanie i otrzymanie zrozumienia, zainteresowania i wsparcia. To także - co może jest najważniejsze - budowanie bliskości i intymnych relacji.

Zasady efektywnej komunikacji:

 • Szanuj rozmówcę – jego odczucia, kąt widzenia i sposób przeżywania świata. Każdy niesie swój bagaż doświadczeń, przekonań i wzorców.

 • Pamiętaj, że partnerstwo to kompromisy. Zaakceptuj różnice, inne zdanie – inne nie znaczy gorsze. Nie forsuj na siłę swojego stanowiska. Nie jesteś wyrocznią, a twoje zdanie nie jest wykładnią - możesz się mylić. Bądź zatem gotowa na zrewidowanie, a nawet zrewolucjonizowanie swojego stanowiska.

 • Bądź otwarta i na partnera, i na dialog. Nie obrażaj się, nie zacinaj – dąż do porozumienia. Czasem nieznany sobie punkt widzenia potrafi być inspirujący.

 • Jeśli czujesz, że krew zaczyna ci niebezpiecznie wrzeć – ochłoń. Emocje zazwyczaj nie są twoim sprzymierzeńcem w dialogu.

 • Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie jesteś pewna, bądź coś jest dla ciebie niejasne - pytaj. Wszelkie niejasności należy od razu wyjaśniać - lepiej wiedzieć, niż skusić się na autorską (nad)interpretację i popaść w pułapkę „kręcenia sobie scenariuszy”. Pamiętaj, że patrzysz na wszystko przez pryzmat siebie.

 • Wyrażaj siebie, bądź szczera, ale nie przesadzaj. Nie mów garbatemu, że jest garbaty. Nie pal za sobą mostów i nie daj się ponieść słowom, których możesz żałować. Korzystaj z „narzędzi” właściwym dorosłym: inteligencji, dyplomacji, empatii. Warto.

 • Mów o uczuciach, ale odróżniaj oceny (własne spostrzeżenia) od faktów. Nie staraj się wiedzieć wszystkiego o wszystkim i wszystkich, nie bądź „Ciocią Dobra Rada”. Miej dystans do własnej niewiedzy.

 • Wyrażaj ciekawość tego, co rozmówca chce ci powiedzieć. Nie rozglądaj się na boki, nie manipuluj przy skórkach od paznokci. Bądź zainteresowana – naprawdę słuchaj, czasem pokiwaj głową, no i utrzymuj kontakt wzrokowy.

 • Czasem wystarczy, że wysłuchasz, co rozmówca chce ci powiedzieć. Jeśli czujesz, że partner dialogu chce się po prostu wygadać, zrezygnuj z własnych hipotez i osądów.

 • Pamiętaj, że komunikacja odbywa się na dwóch poziomach: werbalnym i niewerbalnym. Owe obszary są ze sobą ściśle powiązane, a ich spójność wpływa na skuteczną komunikację i atmosferę rozmowy. Poziom werbalny tworzą słowa. Poziom niewerbalny to ton głosu, gesty, mimika. Możesz kontrolować zarówno to, co mówisz, jak i to, jak się wtedy zachowujesz. Jeśli jednak o irytującej cię rzeczy będziesz prawić lekko i z uśmiechem, nie zawsze to będzie oznaczało (a i wręcz przeciwnie), że masz do tegoż dystans. Częściej (zawsze, gdy owe dwa poziomy nie będą ze sobą spójne).. staniesz się niewiarygodna.

 • Psychika kobiety i mężczyzny różnią się od siebie, więc nie mierz partnera swoją miarą. Nie licz na to, że twój inteligentny i zakochany po uczy towarzysz życia domyśli się, o co ci chodzi w życiu. Mężczyźni są tak skonstruowani, że rzadko domyślają się, co chcesz im przekazać pod zgrabną aluzją. Mów więc także rzeczy oczywiste – nie każ się domyślać i nie żyj nadzieją, że on sam się domyśli. Rozmawiajcie o tym, co cię/was boli, czego oczekujesz. Mów prosto, nie owijaj bez sensu w bawełnę. Jasno i precyzyjnie formułuj myśli. Triki oratorskie może i są efektowne, ale często nie sprzyjają konstruktywnej, rzeczowej rozmowie. Zobaczysz, o ile prostsze i przyjemniejsze bedzie wasze życie. 

reklama

Monika Zalewska-Biełło

Ocena: 5 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

O masturbacji - kilka faktów

O masturbacji - kilka faktów

Masturbacja – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn – to forma rozładowania napięcia seksualnego, substytut...   Więcej

Jak skutecznie odstraszyć od siebie mężczyznę

Jak skutecznie odstraszyć od siebie mężczyznę

Wydaje ci się, że znalazłaś swoja drugą połówkę, mężczyznę dla ciebie idealnego.Dobrze wam razem,...   Więcej

Partner idealny?

Partner idealny?

Miłość może nas spotkać wszędzie, w sklepie, w pracy, na basenie, na przystanku autobusowym, na imprezie....   Więcej

Modele związków

Modele związków

Na przysłowiowej kawie u koleżanki dowiadujemy się czasami zaskakujących rzeczy. Podobno Heniek gotuje...   Więcej

Kiedy on bije

Kiedy on bije

Nie ma reguły. Brak też czegoś takiego, jak typowy portret czy osobowość ofiary - osoby, która przyciąga...   Więcej

Jak rozpalić namiętność w związku

Jak rozpalić namiętność w związku

Jesteście razem dłuższy czas – motyle w brzuchu uspokoiły się, ogień przygasł, a namiętność oprószyła...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina