reklama

5 powodów, dlaczego warto umieścić laktator na liście wyprawkowej

Przed porodem przyszłe mamy kupują mnóstwo rzeczy dla maluszka: małe ubranka, kosmetyki, pieluszki i kocyki oraz wiele innych niezbędnych akcesoriów. Czy laktator na tejliście jest potrzebny? Wyboru dokonasz sama, ale poznaj 5 powodów, dlaczego warto umieścić laktator na liście wyprawkowej

1. Poczucie bezpieczeństwa

Jak pokazują badania aż 80% mam karmiących piersią korzysta z wsparcia laktatora – w różnych sytuacjach i życiowych okolicznościach, tak stale, jak i sporadycznie, zarówno na początku laktacji, jak i w jej trakcie.

To dlatego warto mieć pod ręką laktator już na starcie, by w pierwszych chwilach macierzyństwa, na początku mlecznej drogi, mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, możliwość wyboru i realne wsparcie podczas karmienia piersią. To pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję psychiczną mamy, która musi mierzyć się z wieloma nowymi obowiązkami i wyzwaniami.

Laktator dobra rzecz. Przy obu dzieciach stosowalam dluuuuugo*.

2. Uniknięcie nerwowych poszukiwań i przypadkowych wyborów

Wiele mam wstrzymuje się z wyborem laktatora do chwili, gdy wyklaruje się sytuacja z karmieniem. Tymczasem może on być potrzebny chwilę po porodzie – tak w szpitalu, jak i w domu.

Jeśli okaże się, że laktator potrzebny jest natychmiast, będziesz musiała zdać się na przypadkowy wybór lub rzucić się w wir nerwowych poszukiwań. Czy warto ryzykować? Zdecydowanie lepiej dużo wcześniej, na spokojnie, zapoznać się z różnymi modelami i cechami laktatorów, a potem spokojnie wybrać dla siebie najlepszy – bez presji czasu i okoliczności.

3. Wsparcie w szpitalu

Może okazać się, że laktator będzie potrzeby już na starcie, po porodzie, jeszcze w szpitalu. Dzieje się tak, gdy maluszek jest głodny, a piersi potrzebują czasu, by laktacja ruszyła pełną parą, w przypadku przedwczesnego porodu, przy trudnościach z chwytaniem piersi lub ssaniem, gdy maluch słabo przybiera na wadze.

Laktator przydaje się także wówczas, gdy mama ma zainfekowaną brodawkę czy kiedy dziecko ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe i słabe napięcie mięśni twarzy. W takich sytuacjach wspomaga produkcję mleka do czasu rozwiązania problemu.

Oczywiście w wielu szpitalach są dostępne laktatory, ale często jest więcej chętnych niż wolnego sprzętu. Możliwość skorzystania z własnego laktatora, będzie dla ciebie dużo bardziej komfortowe i da ci dodatkowo poczucie wolności i niezależności. Naprawdę dodatkowy stres, że do laktatora, którego używasz czeka już kolejka chętnych, jest ci absolutnie niepotrzebny.

Używałam laktatora elektrycznego i ręcznego. Elektryczny pomagał mi opróżniać piersi do końca, bo maluch miał problem. I byłam zadowolona, że mam takie wsparcie. Dla odmiany ręczny przydawał mi się na zajęciach, bo studiowałam zaocznie. Mogłam cicho ściągnąć pokarm, a nie warczeć jak traktor. *

4. Komfort w domu

Laktator przydaje się także nieco później, już po wyjściu ze szpitala do domu. Wówczas na mamę czeka wiele pięknych chwil podczas karmienia piersią, ale i kilka wybojów, takich jak poranione brodawki, nawał mleka czy zastój pokarmu.

Wówczas znów z pomocą przyjdzie laktator. Można nim odciągać pokarm i karmić maluszka, dopóki ten nie nauczy się prawidłowo ssać. Z kolei kiedy piersi będą pełne i twarde, przez co dziecko będzie miało trudności z ich uchwyceniem, odciągnięcie mleka laktatorem pomoże zmiękczyć pierś i rozwiązać problem.

Ja kupiłam laktator Medela Swing, w zestawie jest smoczek calma. Zamierzam odciągać i dawać z butli i ewentualnie mrozić, żeby tatuś też się wykazał.*

5. Chwila dla siebie

Nawet jeśli nie będziesz musiała korzystać z laktatora w pierwszych chwilach po porodzie – i tak warto go mieć pod ręką na później. Przyda się on zawsze wtedy, gdy będziesz chciała wyjść z domu - do fryzjera, z przyjaciółką do kina czy na randkę z mężem. Wystarczy odciągnąć laktatorem porcję mleka, by mieć spokojną głowę i kilka godzin dla siebie.

Jesli pracujesz, czy studiujesz, a wciąż pragniesz karmić dziecko piersią laktatot wydaje się być koniecznością i fantastycznym rozwiązaniem.

Czy te 5 punktów sprawi, że laktator znajdzie się na twojej liście wyprawkowej?

*Cytaty pochodzą z forum babyboom.pl

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: