7 pomysłów na wykorzystanie laktatora

7 pomysłów na wykorzystanie laktatora

O tym, że laktator potrafi być prawdziwym wybawieniem, wie prawdopodobnie każda karmiąca piersią mama. Badania dowodzą, że z jego pomocy i wsparcia korzysta około 80 % kobiet, które karmią dzieci naturalnym pokarmem.

Laktator przydaje się w wielu sytuacjach, na każdym etapie laktacji - zdecydowanie warto mieć go pod ręką.

reklama

Poznaj 7 pomysłów na wykorzystanie laktatora.

1. Kiedy potrzebujesz rozkręcić laktację

Zdarzają się sytuacje, że po porodzie mama nie może karmić dziecka piersią. Niektóre maluszki mieć trudność z chwytaniem piersi lub ssaniem, mają szczególne potrzeby lub zły stan zdrowia, urodziły się przedwcześnie. Wówczas konieczne jest rozkręcenie laktacji. Aby ją rozwinąć do wystarczającego poziomu należy rozpocząć korzystanie z laktatora, koniecznie w ciągu kilku godzin od porodu.

2. Dziecko musi zostać w szpitalu

Czasami noworodek musi zostać dłużej w szpitalu bądź leży w inkubatorze - ze względu na zbyt wczesne narodziny bądź stan zdrowia wymaga opieki lekarskiej. Może się zdarzyć, że maluch ma problemy ze ssaniem i połykaniem lub karmienie przy piersi jest niemożliwe z innego powodu.
W każdej z tych sytuacji pomoże laktator. Dzięki niemu można ściągać pokarm i karmić nim dziecko. To najlepsza opcja i rozwiązanie.

  3.  Pojawił się nawał pokarmu
  Nawał pokarmu pojawia się najczęściej w 3-4 dobie po porodzie. Wówczas piersi stają się obrzmiałe, bolesne, pełne. Są tkliwe i wywołują dyskomfort, a dziecko nie może chwycić brodawki. Karmienie jest utrudnione, a czasem i niemożliwe.

  Wówczas należy ściągnąć nieco mleka, co zmiękczy pierś i umożliwi karmienie. Laktator w tej roli sprawdza się idealnie. Nie należy odciągać dużych ilości pokarmu, gdyż może to wywołać nadprodukcję mleka i prowadzić do zastojów. Należy przy tym przystawiać dziecko do piersi tak często, jak maluch tego potrzebuje

  4. Dokucza zastój pokarmu
  Inną sytuacją kryzysową podczas karmienia piersią jest zastój pokarmu. To sytuacja, kiedy mleko nie może wypłynąć z piersi bądź wypływa z niej, ale w bardzo małych ilościach. Pomimo tego, że mama ma pokarm, nie może nakarmić dziecka. To efekt zatkania przewodu mlecznego.

  Zastój pokarmu jest związany z niedostatecznym opróżnianiem piersi i najczęściej zdarza się kilka dni po porodzie, kiedy gwałtownie zwiększa się produkcja mleka.

  Kiedy dochodzi do zastoju pokarmu piersi stają się przepełnione i twarde, dziecko ma problem z uchwyceniem brodawki. Wówczas należy ułatwić wypływ pokarmu z piersi. Jak to zrobić? Oprócz robienia ciepłych okładów przed karmieniem – ściągnąć nieco pokarmu laktatorem. Podstawową metodą leczenia zastoju piersi jest regularne ich opróżnianie, najlepiej przez karmienie dziecka.

  5. Konieczne jest utrzymanie laktacji
  Podczas karmienia dziecka piersią mogą pojawić się momenty, kiedy karmienie malucha jest utrudnione bądź chwilowo niemożliwe. Wówczas, jeśli mama chce nadal karmić dziecko piersią, musi dołożyć starań, by utrzymać laktację.

  Dzieje się tak, gdy mama ma na przykład poranione brodawki,  zapalenie sutka czy opryszczkę na brodawce. Kiedy konieczne jest utrzymanie laktacji, na ratunek przychodzi laktator.
  Zdarza się również, że mama nie może lub nie chce (ponieważ nie jest na to gotowa) karmić dziecka, ale chciałaby mu podawać swój naturalny pokarm. Wówczas może ściągać pokarm laktatorem i karmić maluszka butelką, swoim mlekiem.

  6. Mama wychodzi z domu
  Czasem mama, która karmi dziecko piersią, chce wyjść z domu na dłużej niż kilkadziesiąt minut. Wówczas wystarczy ściągnąć porcję mleka laktatorem, by móc zrobić coś dla siebie także z dala od domu: pójść do fryzjera, do kina czy kosmetyczki, na kawę z przyjaciółką lub na randkę z mężem.

  Tym samym małe zapasy mleczne pozwolą innemu członkowi rodziny na bezstresową opiekę nad maluchem i budowanie więzi podczas karmienia. Dzięki laktatorowi można śmiało i bez obaw zostawić malucha pod czułą opieką partnera lub dziadków.

  7. Mama wraca do pracy
  Mama, która wraca do pracy, nie musi rezygnować z karmienia piersią. Wystarczy, że będzie utrzymywała laktację, ściągając mleko z piersi laktatorem. Ponieważ niektóre modele są nie tylko ciche, ale i bardzo wydajne, można z nich korzystać także w miejscu pracy. Do odciągania mleka przez dłuższy czas przyda się sprzęt o dużych możliwościach.

  Ocena: z 5. Ocen:

  Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

  Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: