reklama

Szukasz laktatora? Zwróć uwagę na te 7 cech

Laktator to urządzenie, które nie tylko wspomaga karmienie piersią, ale daje też poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jest wiele sytuacji, w których laktator może się przydać, jednak jak wybrać taki, który zda egzamin? Poznaj 7 cech laktatora i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Laktatory różnią się między sobą… wszystkim. Sposobem pracy, budową, możliwością doboru akcesoriów, zastosowaną technologią, ceną czy kolorystyką. Wybór jest ogromny.

1. Laktator ręczny czy elektryczny?
Laktator może być zarówno ręczny, jak i elektryczny. Obydwa rozwiązania różnią się między sobą zarówno sposobem pracy, jak i ceną. Wybór między nimi zależy od wielu czynników – kluczowe kryterium to częstość korzystania z laktatora.

Laktator ręczny jest tańszy, zwykle też pracuje ciszej, ale wymaga nakładów pracy (pompowanie dłonią) i więcej czasu, by ściągnąć mleko.  Zdaje egzamin, gdy służy do sporadycznego odciągania pokarmu.
Do częstego ściągania mleka przyda się laktator elektryczny. Jest droższy, ale łatwiejszy, przyjemniejszy i wygodniejszy w użyciu oraz bardziej efektywny dzięki temu, że za utrzymanie próżni odpowiada silniczek.

2. Laktator pojedynczy czy podwójny?
Laktator pojedynczy wydaje się standardem – świetnie sprawdza się w różnych sytuacjach. Jeśli jednak mama chce odciągać mleko stale i efektywnie, lepszym rozwiązaniem jest laktator podwójny, czyli taki, który ściąga mleko z obu piersi jednocześnie.

Laktator podwójny dzięki swojej konstrukcji skraca o połowę czas odciągania pokarmu, poza tym pozwala zyskać więcej mleka niż podczas naprzemiennego odciągania go z każdej piersi.

3. Umiejętność naśladowania procesów naturalnych
Laktatory różnią się między sobą budową poszczególnych elementów oraz zastosowaną w nich technologią. Istnieją modele doskonałe, czyli takie, które naśladują procesy naturalne. Jest to możliwe dzięki badaniom i odkryciom naukowym.

Zdecydowanie warto więc wybierać te, które pozwalają osiągać najlepsze rezultaty i są najlepsze zarówno dla mamy, jak i dziecka. To laktatory, w których zastosowano np. program inicjacji naśladujący sposób ssania noworodka czy technologię pozwalającą odwzorować naturalny rytm ssania dziecka (tzw. dwufazowość).

4. Laktator jednofazowy czy dwufazowy?
Ze względu na mechanizm ssania laktatory dzieli się na jednofazowe i dwufazowe. Laktator dwufazowym jest optymalnym wyborem, ponieważ odwzorowuje naturalny rytm ssania dziecka. Dwufazowość opiera się na fazie wywołania wypływu pokarmu (ssanie szybkie i płytkie) oraz fazie odciągania efektywnego (ssanie wolne i głębokie).

5.Wielkość lejka laktatora
Właściwie dobrany lejek laktatora jest kluczowy dla właściwego przepływu mleka podczas odciągania, wydajności odciągania pokarmu oraz komfortu mamy. Odciąganiu pokarmu nie powinien towarzyszyć ból.
Rozmiar lejka zależy od ilości tkanki w piersi oraz elastyczności skóry. Niektóre laktatory dają możliwość dobrania rozmiaru lejka do brodawki oraz wymiany go na każdym etapie karmienia piersią (np. laktatory elektryczne Medela).

Warto z tej opcji skorzystać, ponieważ nieodpowiednio dobrany lejek wywołuje dyskomfort oraz uczucie, że po ściągnięciu pokarmu w piersi pozostało jeszcze mleko.

6. Dostępność akcesoriów do odciągania i przechowywania mleka
Niektóre marki oprócz laktatorów oferują akcesoria wspomagające karmienie piersią, które są kompatybilne z laktatorem. Są to butelki, pojemniki i woreczki służące do przechowywania pokarmu (warto zwrócić uwagę, by były wolne od BPA), lejki czy bielizna do karmienia, a także torebki do dezynfekcji w kuchence mikrofalowej, chodziarki czy torby służące do przenoszenia całego zestawu. Pomocny może okazać się także smoczek ułatwiający przejście z karmienia piersią na karmienie butelką i odwrotnie.

Mnogość akcesoriów oraz ich zgodność w obrębie marki jest sporym ułatwieniem - podsuwa wiele wygodnych rozwiązań w zakresie karmienia piersią i mlekiem mamy.

7. Renoma i wiarygodność marki
Oferta laktatorów jest bogata, jednak dobrze by było, gdyby wybrana marka mogła poszczycić się dużym doświadczeniem, szeroką ofertą, zaawansowanymi technologiami, kompleksowymi rozwiązaniami, a co za tym idzie - uznaniem ekspertów i zaufaniem mam. Szukaj produktów, które są polecane przez położne i konsultantki laktacyjne.

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: