Pozwól dziecku być dzieckiem i pokochać czytanie

Materiał partnera 
Pozwól dziecku być dzieckiem i pokochać czytanie

Wydaje ci się, że bycie dzieckiem jest lekkie, łatwe i przyjemne? Sięgnij po książki z serii „Hania Humorek”, przypomnisz sobie jak to jest być dzieckiem, a jednocześnie sprawisz, że twoje dziecko pokocha czytanie.

Kim jest Hania Humorek?

Hania Humorek jest ośmiolatką o zdecydowanych poglądach, silnym charakterze i bywa naprawdę humorzasta. Jednocześnie ma niesamowitą fantazję, jest kwintesencją dziecięcej radości oraz skarbnicą najbardziej nieoczekiwanych pomysłów, które nierzadko wpędzają ją w poważne tarapaty. Ma młodszego brata nazywanego Smrodkiem. Znasz ten typ irytujących młodszych braci, którzy myślą, że wiedzą wszystko? Tak, Smrodek doprowadza swoją siostrę do szału.

Za co dzieci kochają książki o Hani Humorek?

Oczywiście za to, że książki o Hani są pełne humoru. Inteligentne, pisane prostym językiem i dużą czcionką zachęcają dzieci do samodzielnego czytania. Zaletą jest również to, że dzieci bez problemu identyfikują się z bohaterką.

Jak mówi Megan McDonald, autorka serii:

Ona jest bardzo prawdziwa i myślę, że wiele dzieci czytając (…) rozpoznaje siebie lub czuje z nią więź. (…)
Niektóre z jej cech - mam na myśli nawet to, że ma rozczochrane włosy – są bardzo prawdziwe. Nie jest we wszystkim dobra. Jest fatalna z gramatyki i zawsze pakuje się w kłopoty, wyrywając się do odpowiedzi poza kolejnością.

Chociaż na pierwszy rzut oka książki o „Hani Humorek” składają się jedynie z zabawnych historyjek o małej buntowniczce, to okazuje się, że dla dzieci ważne jest to, że Hania oprócz przygód doświadcza różnych nastrojów.

Megan McDonald wspomina, że podczas spotkań z dziećmi zauważyła jak istotny jest dla nich ten aspekt i jaką ulgę im sprawia, kiedy się dowiadują, że nie zawsze muszą być szczęśliwe i zadowolone. Postać Hani pokazuje im, że kiedy rzeczy układają się źle, kiedy przeżywają rozczarowania mają prawo do naprawdę złego humoru i wkurzenia na młodsze rodzeństwo.

Czasami zapominamy, że dzieciństwo nie zawsze wiąże się z przyjemnościami. A kiedy sami jesteśmy zmęczeni i zaganiani tym łatwiej nam zaprzeczyć uczuciom dziecka. Chociaż w dzieciństwie wkurzaliśmy się na zdania typu:

  • Jakie ty masz powody do zmartwienia?
  • Co ty możesz wiedzieć o zmęczeniu?
  • Przestań marudzić.
  •  Przecież nic się nie stało

sami zaczynamy używać takiego języka.

Dlatego znajdźcie czas na wspólne czytanie. Przypomnicie sobie własne perypetie i doświadczenia. Zobaczycie, że również dorośli uwielbiają Hanię. Nie tylko za jej zwariowane pomysły i cięty język, ale również dlatego, że jako jedna z niewielu bohaterek potrafi odciągnąć dzieci od smartfona i tableta.  Jeśli do tej pory nie słyszeliście o Hani Humorek – czas to zmienić. Nadarza się dobra okazja, bo pojawiły się 2 nowości.

Hania Humorek i Przyjaciele. Pogromca asteroid. Czy tym razem Hania pomoże swojemu młodszemu bratu uratować planetę przed katastrofą i zobaczyć na własne oczy kometę Shermana Holma? 

Hania Humorek i Przyjaciele.  Poszukiwanie Smrodkodonta. Tym razem Smrodek jest bardzo zajęty. Jak szalony przekopuje podwórko, żeby odnaleźć kieł tygrysa szablozębnego. Czy uda mu się dokonać wielkiego odkrycia? Jaka rolę odegra Hania?

A jeśli chcecie, żeby Hania i jej brat Smrodek na stale zagościli w waszym domu -weźcie udział w konkursie.Do wygrania zestawy książek o Hani Humorek!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: