Jak gry mogą pomóc dziecku, które ma problemy z matematyką

Jak gry mogą pomóc dziecku, które ma problemy z matematyką

Konieczność siedzenia nad kolejną kartką z zadaniami matematycznymi może zniechęcić każde dziecko, a szczególnie takie, które boryka się z trudnościami. Dzieci z ryzykiem dysleksji łatwo zniechęcić do wszelkich działań związanych z matematyką. Najtrudniej zaś jest dzieciom, których specyficzne trudności w w rozwiązywaniu najprostszych nawet zadań matematycznych wskazują na to, że mają dyskalkulię. Tymczasem granie w gry może być dobrym sposobem na naukę umiejętności matematycznych dla dzieci, które mają problem z matematyką.

Gry w nauce matematyki

Istnieje różnica między grą a ćwiczeniami matematyki używanymi przez nauczyciela w klasie. Przede wszystkim grze towarzyszy aktywność, dzięki której dziecko nawet nie wie, że czegoś się uczy. Skupia się nad tym, aby opracować strategię i wygrać. W przeciwieństwie do typowych zadań matematycznych, gry są tym, co może wspierać indywidualne potrzeby Twojego dziecka w dziedzinie matematyki.

Gry mają różną postać: są gry planszowe, karciane, komputerowe, gry wideo, a nawet aplikacje na smartfony, które zapewniają sporą dawkę ćwiczeń z matematyki. Niezależnie od rodzaju gry, jaki wybierzemy, powinna ona być dobra, to znaczy, że wymaga od dzieci rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji matematycznych (niekoniecznie samego liczenia). W grach, które mają co najmniej dwóch graczy, decyzje te muszą wziąć pod uwagę ruch i działanie innych graczy. Najbardziej skuteczne gry matematyczne:

 • stanowią wyzwanie – nie są dla dziecka zbyt łatwe i nudne,
 • mają jasne i zrozumiałe zasady,
 • pozwalają osiągnąć jakiś cel,
 • rozwijają konkretne umiejętności matematyczne.

reklama

Rodzaje gier matematycznych  

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielu umiejętności matematycznych używamy każdego dnia, także podczas grania w te gry, które stoją na półkach w niemal każdym dziecięcym pokoju. To oznacza, że nie musimy kupować jakichś drogich zabawek, najczęściej wystarczy wykorzystać te, które dziecko już posiada, aby rozwinąć te umiejętności, których najbardziej potrzebuje Twoje dziecko.

 • Gry planszowe to nieprzebrane bogactwo. Pomagają dzieciom ćwiczyć liczenie i odliczanie, gdy muszą dopasować liczbę oczek na kostce do liczby pól na planszy. Można korzystać z gotowych gier lub konstruować je samodzielnie (wówczas można dostosować temat gry do aktualnych zainteresowań dziecka – wystarczy na dużym arkuszu papieru narysować pasek – trasę, podzielić ją na pola i wymyślić historię – na przykład o małym dinozaurze, który się zgubił i żeby dotrzeć do rodzinnej polany musi pokonać szereg przeszkód). Grę można utrudnić – wystarczy rzucać 2 kostkami, a wynik mnożyć zamiast dodawać.
 • Gry w dopasowywanie – te gry polegają na tym, że dziecko musi dopasować elementy do pewnego wzoru. Najprościej jest ułożyć wzór z klocków, a dziecko go odtwarza, jest jednak mnóstwo gier, w których dochodzi konieczność uwzględnienia kształtów klocków czy innych zasad, jak w domino czy grach tetris, tangram.
 • Gry w sortowanie i klasyfikowanie łatwo przygotować samemu, wystarczy wziąć garść guzików czy cekinów, które dziecko rozdziela według koloru, rodzaju, wzoru. Można też grać w sklep – prosimy dziecko o podanie guzika, który spełnia zadane warunki (np. jest mały, ma 2 dziurki i żółty kolor).
 • Gry z kodem – jedna osoba ten kod ustala, a druga go łamie – jak w grze mastermind lub „zgadnij kto to?”.
 • Gry logiczne – jak sama nazwa wskazuje, wymagają logicznego myślenia. Są to warcaby, szachy, ale też przeróżne łamigłówki, pokonywanie labiryntów, odkrywanie ukrytych obrazków, układanie sudoku.
 • Gry strategiczne – wymagają planowania, zdobywania i pozbywania się różnych elementów w taki sposób, aby doprowadzić do zwycięstwa – to takie gry jak uno, makao (czy inne gry w karty), ale też Monopol, Carcassone, Osadnicy z Catanu itp.
 • Gry zręcznościowe także najczęściej wymagają liczenia punktów. Taka jest gra w bierki czy rzutki – gracz musi zsumować ilość zdobytych punktów i porównać swój wynik z osiągnięciami pozostałych graczy. Utrudnieniem jest ustalenie zasady, że punkty trzeba mnożyć zamiast dodawać.

Korzyści płynące z grania w gry matematyczne

Gry matematyczne to coś więcej niż porzucenie kartki z zadaniami i ołówka. Płyną z nich także inne korzyści dla Twojego dziecka. Gry mają na celu zabawę. Podczas gry, dziecko mniej skupia się na tym, że popełnia błędy i nie musi martwić się niepowodzeniem z powodu trudności w liczeniu. To pomaga zmniejszyć napięcie związane z tym rodzajem aktywności i pozwala rozwijać bardziej pozytywne nastawienie do matematyki. Inne zalety gier matematycznych to fakt, że:

 • Dzieci mogą odkrywać praktyczne, rzeczywiste sposoby na wykorzystanie matematyki.
 • Dzieci, które znajdują się na różnych poziomach rozwoju i mają inne umiejętności, mogą uczyć się od siebie nawzajem.
 • Dzieci mogą testować nowe strategie i pomysły bez presji i obaw o ocenę.

Wspólne granie z dzieckiem pozwala też rodzicom zaobserwować mocne i słabe strony dziecka w sytuacji, gdy czuje się ono swobodnie i nie jest oceniane. Ważne jest jednak, aby takiej zabawie towarzyszyły pozytywne emocje.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Nauka czytania - ćwiczenia i porady

Nauka czytania - ćwiczenia i porady

Według badań około 45 % dzieci kończących pierwszy etap nauczania w szkole i rozpoczynających naukę w...   Więcej

Jak pomóc dziecku w nauce

Jak pomóc dziecku w nauce

Rok szkolny nie tak dawno się zaczął, a twoje dziecko już narzeka na zmęczenie? Z coraz większą niechęcią...   Więcej

Ćwiczenie koncentracji

Ćwiczenie koncentracji

Rodzic, który zna przyczyny zaburzeń koncentracji i poprzez metody wychowawcze eliminuje je, może też...   Więcej

Jak pomóc nastolatkowi wybrać dobrą szkołę?

Jak pomóc nastolatkowi wybrać dobrą szkołę?

Wybór odpowiedniej szkoły czasem mocno odbija się na przyszłości dziecka. Jak pomóc nastolatkowi...   Więcej

5 czynników, które pomogą dziecku uczyć się efektywnie

5 czynników, które pomogą dziecku uczyć się efektywnie

Efektywna nauka oraz osiągane wyniki zależą nie tylko od czasu spędzanego nad książkami, ale od wielu...   Więcej

Poznaj sposoby, które ułatwią dziecku koncentrację

Poznaj sposoby, które ułatwią dziecku koncentrację

Twoje dziecko co chwile się rozprasza i nie może dokończyć tego, co zaczęło? Często popełnia błędy, jest...   Więcej

reklama