Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół

Bywa, że przyjaźń, która zaczęła się w szkole, trwa całe życie. Częściej jednak zdarza się, że dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym mają grupę bliskich znajomych, a sympatie często się zmieniają. Niestety są też sytuacje, kiedy dziecko trudno odnaleźć się w grupie i znaleźć przyjazną, bratnią duszę. Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół?

Buduj pozytywny obraz dziecka

Pewność siebie, wiara we własne siły mają sprawczą moc. Dzięki nim dziecko nie boi się wyzwań, odrzucenia, ma odwagę być sobą, jest otwarte. Szukaj w dziecku dobrych cech, mocnych stron – pokazuj mu je. Jeśli widzisz, że coś kuleje – przekonuj, że warto nad słabościami popracować. Dziecko, które ma pozytywny obraz samego siebie jest atrakcyjne towarzyszko – po prostu.

reklama

Ucz dziecko współpracy

Przekonuj dziecko, że nie zawsze trzeba stawiać na swoim, a w przyjaźni nie warto być apodyktycznym, nieelastycznym solistą. To się po prostu nie sprawdza. Ważne są porozumienia i kompromisy, negocjacje i rozmowy. W relacjach między ludźmi chodzi o to, aby każdy czuł się w niej dobrze, mógł dać coś z siebie, ale i coś dla siebie wynieść. Dlatego pokazuj, jaką fajną wartością jest ta nowa jakość – wspólnota, którą dzieci budują wspólnie.

Słuchaj, ale nie rozwiązuj problemu za dziecko

No właśnie – słuchaj, ale nie mówi, co dziecko ma robić. Ono musi się uczyć -  nazywać swoje uczucia, próbować przeanalizować problem i znaleźć rozwiązanie. Możesz je naprowadzać, prowadzić dialog, coś zaproponować, ale nie dawaj gotowych rozwiązań.

reklama

Nie zmuszaj dziecka do przyjaźni z konkretną osobą

Nie zmuszaj dziecka do przyjaźni z konkretną osobą tylko dlatego, że wydaje ci się ona wartościowa czy ciekawa. Nie uszczęśliwiaj dziecka na siłę, nie próbuj kroić rzeczywistości pod własne wyobrażenia. Pozwól mu prowadzić swoje życie, dokonywać wyborów. Nie wybieraj znajomych.

Zachęcaj do wspólnego spędzania wolnego czasu

Zachęcaj dziecko, by zapraszało kolegów do domu. Wykaż się inicjatywą i zorganizuj im wspólne wyjście - do kina, na lody, na spacer. Imieniny czy urodziny to ku temu doskonała okazja, ale warto takie sytuacje kreować tak ot. Taki czas, spędzony poza przedszkolną salą czy szkolną ławą, w miły sposób buduje bliższą, ciepłą relację.

reklama

Gdy dziecko pokłóci się z kolegą, staraj się być obiektywna

Kiedy dziecko pokłóci się z kolegą i ci o tym opowiada, możesz zareagować impulsywnie – automatycznie wybielić swoje dziecko, a demonizować kolegę. Wiadomo – kiedy czujesz, że dzieje mu się krzywda, ktoś mu zrobił przykrość, odruchowo stajesz w jego obronie i winą za zaistniałą sytuację obarczasz kogoś innego niż twój syn czy córka. To błąd. Pamiętaj, że sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej, niż przedstawiło to twoje dziecko. Staraj się być obiektywna i zwyczajnie mądra. Przegadajcie temat, ale nie demonizuj innych dzieci zakładając, że twoje jest aniołem.

Nie oceniaj kolegów dziecka

Często widząc, że kolega sprawił przykrość twojemu dziecku, na usta cisną ci się jakieś dobitne komentarze i rady w stylu „zasługujesz na lepszego przyjaciela” czy „znajdź sobie nowych kolegów". To zupełnie niepotrzebne. Dziecku jest źle i potrzebuje się komuś zwyczajnie wyżalić. Nie chce rad, które nic nie wnoszą, a przekreślają dotychczasową przyjaźń, która jest ważna. Powstrzymaj się zatem. Wykaż się empatią i zrozumieniem, a kiedy emocje opadną, postarajcie się wspólnie z dzieckiem znaleźć dobre rozwiązanie sytuacji.Ocena: 4.7 z 5. Ocen: 5

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

„Jaki jestem?” „Co potrafię, jakie są moje możliwości?” „Czy dam sobie radę z tym zadaniem?” – tego typu...   Więcej

Dziecko i komputer

Dziecko i komputer

Kiedy byliśmy dziećmi, szczytem techniki był magnetofon szpulowy i czarno-biały telewizor. Nikomu nie...   Więcej

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba...   Więcej

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Każde dziecko od czasu do czasu boi się czegoś, co rodzicom wydaje się niegroźne: ciemności, wody, psów,...   Więcej

Jak chronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym? Jak rozmawiać, reagować, przeciwdziałać?

Jak chronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym? Jak rozmawiać, reagować, przeciwdziałać?

Co czuje rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko zostało skrzywdzone? Pojawia się, niedowierzanie,...   Więcej

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki.  Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki. Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Pewnie słyszałaś o „matkach tygrysicach”, których dzieci od najmłodszych lat są wychowywane w...   Więcej

reklama