3 fakty na temat skóry maluszka

3 fakty na temat skóry maluszka

Myślisz, że niemowlaki przychodzą na świat z piękną, gładką, jędrną skórą? Poznaj 3 fakty, które mogą wydać ci się zaskakujące. Im więcej wiesz, tym lepiej można dbać o zdrowie swojego dziecka.

Fakt nr 1: Czy wiesz, że niemowlę ma większą powierzchnię skóry niż ty?  W przeliczeniu na 1 kg masy ciała wynosi ona u niemowlęcia  średnio 700 cm2, a u dorosłego człowieka tylko 220 cm2. Co to oznacza? Twoje maleństwo jest narażone dużo bardziej niż ty na wchłanianie substancji drażniących i alergenów. Dlatego musisz zadbać o ochronę jego skóry.

W jaki sposób? Codzienne stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które wzmocnią jej barierę ochronną. Wybieraj te, które nie zawierają substancji drażniących, alergizujących, barwników, substancji zapachowych czy parabenów.

Fakt nr 2: Skóra niemowlęcia jest miękka i elastyczna, ale jednocześnie dużo bardziej sucha niż twoja. Dlaczego? Naskórek jest bardziej przepuszczalny, więc zarówno szybciej pochłania, jak i traci wodę, co prowadzi do jego przesuszania. Niemowlę poprzez skórę wydala aż 40% wody z organizmu, a dorosły jedynie 10%.

Zwiększona utrata wody i suchość skóry może również sprawiać, że dziecko stanie się bardziej podatne na egzemy. To kolejny powód, żeby zadbać o jej dobre nawilżenie i zabezpieczenie. Należy szczególnie uważać na skórę pośladków i często zmieniać pieluchy. Mokra pieluszka staje się doskonałym środowiskiem do namnażania mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednocześnie bariera skórna jest jeszcze niewystarczająca i łatwo ulega wszelkim uszkodzeniom.  

Fakt nr 3: Skóra dziecka wygląda na grubą i jędrną, a faktycznie jest ona 5-krotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej. Możesz zauważyć większość naczyń krwionośnych pod jej powierzchnią.

Okazuje się to doskonałym sposobem, żeby sprawdzić, czy twojemu maleństwu jest dostatecznie ciepło lub jaki ma nastrój. W czasie płaczu, albo kiedy  dziecku jest zbyt  gorąco, jego skóra zaróżowi się i mogą się na niej pojawić czerwone plamy. Kiedy jest zbyt zimno stópki i dłonie mogą  zmienić kolor na sinoniebieski, co jest sygnałem, żeby maluszka otulić lub cieplej ubrać.

Anna Jórczak

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama
W dziale Serwisy partnerskie polecamy