4 ważne porady, jak dbać o skórę niemowlęcia

4 ważne porady, jak dbać o skórę niemowlęcia

Skóra twojego dziecka jest tak miękka, gładka i jedwabista, a jednocześnie niebywale wrażliwa, może być skłonna do podrażnień. Istnieje mnóstwo produktów dla dzieci i chyba jeszcze więcej opinii na ich temat, dlatego postanowiliśmy zebrać podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji skóry niemowlęcia, aby dać Ci wskazówki, jak najlepiej o nią zadbać.

Oczyszczanie

Wieczorne kąpiele mają działanie kojące i wprowadzają rutynę w życie maluszka. Jednocześnie pozwalają zadbać o właściwe nawilżenie jego skóry. Czasami sama woda nie wystarczy i potrzebujesz dodać do niej preparaty, które powinny jednocześnie myć i nawilżać. Sprawdź, żeby zawierały składniki natłuszczające i kojące. Sięgnij po kosmetyki bezzapachowe i hypoalergiczne. Mogą mieć postać żeli, płynów czy mydełek.

Jeżeli po kąpieli zauważysz, że skóra maleństwa jest przesuszona, do kolejnej zastosuj kilka kropli oliwki, która dodatkowo zmiękczy wodę. Pamiętaj, że po takim zabiegu wanienka stanie się śliska, więc zadbaj o bezpieczeństwo dziecka.

Nawilżanie

Dzieci rodzą się ze skórą, która jest dwa razy cieńsza od naszej. W dodatku ma nie do końca wykształcone funkcje ochronne, więc jest podatna na wysuszenia i podrażnienia. Może się okazać, że potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Jeśli zauważysz tendencje do przesuszenia i atopii, sięgnij po emolienty, które zapewnią długotrwałe i głębokie nawilżenie skóry.

Uważaj na zbyt hojne korzystanie z oliwek. Większość z nich zawiera olej mineralny, którego cząsteczki osadzają się na powierzchni ciała. Dzięki temu skóra staje się miękka i natłuszczona, ale po długotrwałym stosowaniu - odwodniona. Możesz skorzystać z preparatów, które zamiast oleju mineralnego zawierają w swoim składzie oleje roślinne (mogą alergizować). Wybieraj również kosmetyki bez substancji zapachowych i szkodliwych parabenów oraz ftalanów.

Zapobieganie

Zarówno pieluszki jednorazowe, jak i wielorazowe zmieniaj regularnie. Bez względu na reklamy przekonujące, że dziecku jest zawsze sucho, kilkugodzinne noszenie jednej pieluchy zakończy się otarciami lub - co gorsze - odparzeniami.

Dlatego przy każdej zmianie pieluszki oczyść dokładnie pupkę maleństwa i wysusz, a następnie użyj preparatu, który chroni przed odparzeniami oraz koi podrażnioną skórę.

Co jeszcze możesz zrobić dla skóry twojego maluszka?

Kupuj ubranka z naturalnych włókien. Nie przegrzewaj dziecka i chroń przed słońcem, zwłaszcza pomiędzy godzinami 10 -16, kiedy szczególnie łatwo może dojść do poparzenia.

Leczenie

Czasami pomimo naszych starań mogą się pojawić niepożądane zmiany skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Odparzenie i pieluszkowe zapalenie skóry

Zazwyczaj wystarczy zastosowanie dobrego kremu przeciw odparzeniom, częsta zmiana pieluszek i wietrzenie pupy malucha. Problem powinien zniknąć w ciągu dwóch, trzech dni. Jeżeli jednak zauważysz, że stan zapalny się rozszerza, skontaktuj się z lekarzem. Być może będzie potrzebne leczenie antybiotykiem. Więcej o pieluszkowym zapaleniu skóry i odparzeniach.

Egzema

Przede wszystkim zadbaj o nawilżenie skóry. Jeśli karmisz piersią – sprawdź swoja dietę. Jeżeli zmiany skórne nie znikają, skonsultuj się z lekarzem. Być może potrzebne będą leki przeciwalergiczne, przeciwhistaminowe, czasem sterydy. 

Ciemieniucha

Do walki z niewielkimi zmianami potrzebujesz oliwki i miękkiej szczotki. 15 minut przed kąpielą nanieś na główkę dziecka oliwkę i załóż mu bawełnianą czapeczkę. W trakcie kąpieli miękką szczoteczką usuń łuski. Przy nasilonej ciemieniusze skorzystaj z preparatów, które zmniejszają wydzielanie łoju oraz zawierają substancje natłuszczające, które ułatwiają odwarstwianie łusek.

Oparzenia słoneczne

Jeśli skóra Twojego dziecka robi się czerwona po spacerze lub pobycie na plaży, koniecznie zastosuj chłodne okłady. Następnie delikatnie nałóż na skórę preparaty zawierające pantenol lub/i alantoinę. Zabieg powtarzaj. Jeśli widzisz, że maluszek źle się czuje, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Anna Jórczak

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama
W dziale Serwisy partnerskie polecamy