5 sposobów, jak zapobiegać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry

5 sposobów, jak zapobiegać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry

Odparzenia są częstym problemem u niemowląt. Najczęstszą  przyczyną jest zbyt rzadka zmiana pieluszek, podrażnienie jako efekt alergii na nowe pokarmy lub reakcja na antybiotyki przyjmowane przez mamę karmiącą albo dziecko. Poznaj 5 sposobów zapobiegania i leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. 

1. Sucha pieluszka

Najważniejszym sposobem zapobiegania i leczenia odparzeń jest utrzymywanie suchych i czystych pieluszek. Dlatego zmieniaj je, kiedy tylko są zabrudzone. Jeżeli używasz pieluch wielorazowych, dokładnie je płucz, żeby usunąć z nich całkowicie substancje chemiczne z proszku lub płynu do prania. Kupując pieluszki jednorazowe wybierz super chłonne i te z funkcją air, wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.

2. Dokładnie oczyszczona skóra

Podczas zmiany pieluszki dokładnie umyj letnią, przegotowaną wodą pupę dziecka. Zrezygnuj z mokrych chusteczek i mydła, żeby jej nie podrażniać. Pozwól maluszkowi poleżeć bez pieluchy. “Wietrzenie” pupki sprzyja gojeniu się odparzeń. Stosuj je przy każdorazowej zmianie pieluszki

3. Kremy i maści ochronne

Używaj preparatów zapobiegających odparzeniom. Mają działanie profilaktyczne i pielęgnujące. Łagodzą podrażnienia i chronią skórę. Zawierają składniki, które zapobiegają utracie wody i sprawiają, że staje się ona miękka i gładka. Wybieraj te działające odkażająco, kojąco oraz tworzące wodoodporną  warstwę, która chroni delikatną skórę niemowlęcia przed kontaktem z drażniącymi czynnikami. Kupuj kremy i maści hipoalergiczne oraz nie zawierające parabenów.

4. Kojące kąpiele

Do szklanki z zimną wodą wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej – rozprowadź je. Mieszankę wlej do garnka z gorącą wodą i mieszaj, aż zgęstnieje. Następnie wlej do wody w wanience. Maluszka możesz również wykąpać w wodzie z dodatkiem płatków owsianych. Taka kąpiel nawilża, wygładza i łagodzi świąd. 3/4 szklanki płatków zalej 2,5 litra zimnej wody, wymieszaj. Gotuj około 10 minut. Dodaj do kąpieli. Koniecznie sprawdź temperaturę wody zanim znajdzie się w niej maluszek. Uważaj na jego bezpieczeństwo, bo wanienka może stać się śliska. Nie używaj żadnych preparatów do mycia. Po kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka.

5.  Karmienie piersią

Dzieci karmione naturalnie mają niższe PH moczu oraz mniejszą aktywność enzymów kałowych, które podrażniają delikatną skórę na pośladkach. Dlatego niemowlęta przystawiane do piersi rzadziej cierpią z powodu pieluszkowego zapalenia skóry.  Chroń swoje dziecko w ten sposób przynajmniej 6 miesięcy.

Anna Jórczak

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama
W dziale Serwisy partnerskie polecamy