Poród z użyciem próżnociągu położniczego

Poród z użyciem próżnociągu położniczego

Poród próżniowy (za pomocą próżnociągu położniczego) budzi lęk u wielu kobiet. Niestety czasem zdarza się, że podczas porodu naturalnego następuje zwrot akcji i dziecko ma problem, by przyjść na świat siłami mamy i natury. Jeśli na cesarskie cięcie jest za późno, potrzebna jest interwencja lekarska i użycie instrumentu położniczego zwanego próżnociągiem. Kiedy lekarz go używa? Jak działa próżnociąg i czy poród próżniowy jest bezpieczny?

Co to jest próżnociąg położniczy?

Próżnociąg położniczy to rodzaj przyssawki działającej na podciśnienie. Ten instrument medyczny służy do szybkiego zakończenia porodu odbywającymi się siłami natury. Zbudowany jest z przyssawki kauczukowo-silikonownej (pelota), uchwytu, systemu przewodów oraz pompy próżniowej.

Choć często o próżnociągu próżniowym myślimy jak o narzędziu tortur, a wyobrażenia te podsycają mrożące krew w żyłach opowieści na temat narzędzi położniczych używanych w dawnych czasach, nie trzeba się bać. Współczesne narzędzia i ich działanie są bezpieczne.

reklama

Jak działa próżnociąg położniczy?

Pelotę, czyli przyssawkę kauczukowo-silikonową w kształcie miseczki przytwierdza się do główki dziecka, po czym wytwarza się podciśnienie i z jego pomocą delikatnie wyciąga dziecko.

Jak przebiega poród próżniowy?

Ponieważ akcje ratujące zdrowie i życie przeprowadzane są bardzo szybko, zazwyczaj nie ma czasu na to, by lekarz dokładnie informował pacjentkę, co będzie się działo. Na pewno powie, że zostanie użyty próżnociąg położniczy. A co dalej?

Mama zostaje znieczulona (zewnątrzoponowo lub jeśli nie ma czasu – miejscowo), a krocze - nacięte. Lekarz przykłada pelotę do główki dziecka. Za pomocą pompki wytwarza ciśnienie, które przysysa ją do „miseczki”. Siła przyssawki jest kontrolowana za pomocą miernika. Następnie lekarz dokonuje trakcji zsynchronizowanej z akcją skurczową i pracą mamy - zakłada próżniociąg między skurczami, a delikatnie ciągnie dziecko w momencie skurczu. Po urodzeniu dziecka pelota zostaje odessana, a dalsza część porodu przebiega już normalnie.

reklama

Kiedy stosuje się próżnociąg położniczy?

Próżnociąg położniczy jest używany, gdy dziecko nie może samodzielnie przyjść na świat, mama nie ma już siły przeć, a poród jest na tyle zaawansowany, że główka dziecka jest w dole kanału rodnego i nie można już wykonać cesarskiego cięcia.

Podczas drugiego okresu porodu główka dziecka schodzi do kanału rodnego matki. Gdy osiągnie punkt, z którego nie ma już odwrotu, niemożliwe staje się cesarskie cięcie. Lekarz musi interweniować i za pomocą próżnociągu wesprzeć siły natury.

Próżnociąg stosuje się także wówczas, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia płodu, skurcze macicy są zbyt częste i silne, drugi okresu porodu przedłuża się lub gdy pojawia się zagrożenie zamartwicy dziecka.

Nieodzowny jest także wtedy, gdy z uwagi na chorobę mamy (wady serca, nadciśnienie tętnicze, zagrożenie odklejenia siatkówki) trzeba zmniejszyć wysiłek rodzącej.

Próżnociąg często zastępuje kleszcze położnicze. Przy prawidłowym postępowaniu jest bezpieczny dla matki i dziecka.

Jakie są przeciwwskazania do użycia próżnociągu

Przeciwwskazaniami do porodu próżniowego są:

  • przewidywana duża masa urodzeniowa dziecka,
  • brak skurczów macicy,
  • brak odpowiedniego rozwarcia ujścia zewnętrznego,
  • położenie miednicowe lub poprzeczne dziecka.

reklama

Warunki niezbędne do rozważenia porodu próżniowego:

  • prawidłowa budowa miednicy kostnej rodzącej,
  • pełne rozwarcie szyjki macicy,
  • pęknięte błony płodowe,
  • opróżniony pęcherz moczowy rodzącej
  • położenie płodu podłużne główkowe.

Jakie mogą być powikłania po porodzie próżniowym?

Powikłania częściej dotyczą dziecka niż kobiety i obejmują:

  • krwiaki,
  • otarcia naskórka,
  • wybroczyny i uszkodzenia skóry,
  • krwawienie wewnątrzczaszkowe.

W miejscu kontaktu z pelotą pozostaje okrągły obrzęk, który znika po kilku dniach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: