Sprawdzone sposoby jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie

Ciąża jest dla twojego ciała dużym wyzwaniem. Zadbaj o siebie!

Sprawdzone sposoby jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie

Ciało kobiety w ciąży i po porodzie musi się mierzyć z różnymi wyzwaniami. Szalejące hormony, powiększający się brzuch, a także przyrost wagi odbijają się kondycji zarówno ciała, jak i skóry. To dlatego w tym pięknym i ważnym okresie każda kobieta powinna się otoczyć szczególną troską. Zobacz nasze sprawdzone sposoby, jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie.

Jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie?

Ciąża jest stanem fizjologicznym, który wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi, metabolicznymi i immunologicznymi. Powiększająca się macica, a także zmiana aktywności hormonów, takich jak estrogeny, progesteron, prolaktyna czy hormon luteinizujący sprawiają, że ciało kobiety mierzy się z wieloma wyzwaniami.

Zwykle dokucza przesuszona, często swędząca skóra, dodatkowe kilogramy, rozstępy i cellulit oraz utrata jędrności ciała. To dlatego tak istotne jest, żeby każda mama – zarówno przyszła, jak i świeżo upieczona zadbała o siebie. Nie tylko ze względu na samopoczucie; np. cellulit może być objawem złego stanu zdrowia organizmu.

Odpowiedź na pytanie „Jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie?” jest banalnie prosta:

  • regularnie, czyli codziennie, a nie od święta,
  • kompleksowo - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz,
  • jak najwcześniej, poczynając od pierwszych tygodni ciąży.

Co to znaczy? O czym pamiętać? Zobacz nasze sprawdzone sposoby jak dbać o ciało w czasie ciąży i po porodzie.

Codzienna pielęgnacja ciała

Delikatne peelingi, ciepłe bądź naprzemienne prysznice (to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kąpiel w wannie), masaże szorstką rękawicą, a także łagodne kosmetyki pielęgnacyjne to podstawa. Do mycia ciała wskazane są kosmetyki, które posiadają właściwości nawilżające i łagodzące, są przy tym bezpieczne, a także wpływają korzystnie na utrzymanie kwaśnego płaszcza lipidowego skóry.

Bardzo ważne, by pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych olejów roślinnych, takich jak olej ze słodkich migdałów czy jojoba, olej z awokado, olej z pestek malin czy orzechów makadamia. Oleje roślinne są naturalnymi emolientami, co oznacza, że pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chronią ją przed nadmierną utratą wody.

Można też stosować kosmetyki: mleczka, lotiony, balsamy czy olejki pamiętając, by nie zawierały substancji uznanych za szkodliwe. Najlepiej kupować preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Kosmetyki przeciw rozstępom

Kiedy skóra w ciąży bardzo się rozciąga, zwłaszcza na brzuchu, biodrach, piersiach i udach, mogą się pojawić rozstępy. Szacuje się, że rozstępy skórne pojawiają się u ponad 90 % kobiet. Na ich powstawanie wpływają dynamiczne zmiany hormonalne, a także uwarunkowania genetyczne. Niemniej można i warto próbować im zapobiegać, smarując skórę kosmetykami przeciw rozstępom - zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry narażonej na powstawanie rozstępów i nadmierne rozciąganie dbają o jej optymalne nawilżenie oraz ujędrnienie, ale i wspomagają odbudowę struktury i proces jej regeneracji. Co ważne stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając tym samym jej wytrzymałość na rozciąganie.

Bardzo ważne jest, aby nie były to kosmetyki przypadkowe. Warto sięgać po produkty przebadane i bezpieczne, do produkcji których wykorzystane składniki najwyższej jakości. Ważne, by były przeznaczone dla kobiet w ciąży i po porodzie. Nasze typy: intensywny balsam przeciw rozstępom TAKE CONTROL, BABE! czy olejek przeciw rozstępom z omega 3-6-9 GO! OMEGA GO! od PHLOV.

Pielęgnacja biustu w ciąży i po porodzie

Zarówno w ciąży, jak i po porodzie, szczególną troską należy otoczyć piersi. Te nie mają lekko – powiększają swój rozmiar, stają się wrażliwe, napięte i tkliwe. To dlatego warto zadbać o dobry biustonosz, ale i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry piersi. Może to być balsam, krem czy serum. Ważne, by zawarte w nim składniki:

  • nawilżały, odżywiały, uelastyczniały i ujędrniały skórę,
  • wzmacniały i modelowały biust,
  • pomagały odbudować i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie zniszczonej skóry, odwzorowując jej fizjologiczną strukturę i skład,
  • pobudzały skórę do produkcji kolagenu i elastyny.

Idealnie jeśli preparaty umożliwiają redukcję widoczności istniejących rozstępów oraz zapobiegają powstawaniu nowych.

Bardzo ważne jest, aby produkt do pielęgnacji biustu był bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Zawsze trzeba sprawdzić, czy mogą go stosować ciężarne i mamy karmiące piersią. Warto sięgać po sprawdzone, przebadane kosmetyki, takie jak na przykład intensywnie ujędrniające serum do biustu GET UP, GIRLS! PHLOV.

Szczotkowanie ciała na sucho

Masowanie ciała pod prysznicem szorstką rękawicą to nie jedyny sposób na poprawę kondycji skóry. Można również stosować szczotkowanie ciała na sucho. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobrą szczotkę do masażu. Dlaczego warto? Takie zabiegi:

  • ujędrniają, wygładzają i wzmacniają skórę,
  • usprawnia przepływ limfy,
  • wspomagają procesy detoksykacyjne organizmu,
  • poprawiają krążenie krwi w skórze,
  • zapewniają skórze dogłębne dotlenienie i odżywienie,
  • dodają energii,
  • odprężają.

W rezultacie z czasem skóra staje się nie tylko ładniejsza i zdrowsza, ale i zdecydowanie bardziej odporna na nadmierne rozciąganie, a co za tym idzie, także powstawanie rozstępów. Do masażu ciała możesz użyć na przykład szczotki do masażu ciała BRUSHING QUEEN PHLOV, do produkcji której użyto wysokiej jakości drewna bukowego i tampico, to jest wegańskiego włókna roślinnego z agawy. Ważne, żeby szczotka posiadała wygodny uchwyt, który ułatwia masaż trudniej dostępnych miejsc, a szczotkowanie ciała na sucho wykonywać regularnie.

Dieta i aktywność fizyczna

Zarówno kobieta w ciąży, jak i mama karmiąca malucha piersią, nie może zapomnieć o kontynuacji zdrowej, dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety, która jest bogata w składniki odżywcze niezbędne zarówno dla niej, jak i dziecka. Idealnie, gdy kobieta nie je za dwoje, a dla dwojga.

Czego nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie? Trzeba postawić na ryby morskie, oliwy i oleje, chude mięso, jaja, kasze, warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Po konsultacji z lekarzem warto kupić dobrej jakości preparat witaminowy dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji (wzbogacony zwłaszcza o kwasy DHA).

Nie mniej istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Każda kobieta powinna wypijać co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody na dobę. Nie można również zapomnieć o aktywności fizycznej: umiarkowanej, a także dostosowanej do kondycji, stanu zdrowia i możliwości. Nie chodzi o forsujące ćwiczenia. Pływanie w ciąży i spacery z dzieckiem śpiącym w wózku to bardzo dobry i przyjemny sposób na zdrowie, nie tylko piękne ciało.

Gdy pojawią się rozstępy…

Czasem pomimo starań i zabiegów, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, na ciele pozostają niechciane pamiątki, takie jak zbędne kilogramy czy rozstępy. Co robić?

Zdrowo jeść, pozostać aktywną fizycznie i niezmiennie dbać o ciało. Z czasem sytuacja się unormuje, a starania przyniosą efekty. Zła wiadomość jest taka, że utrata masy ciała jest łatwiejszym celem niż wyeliminowanie rozstępów. Jak sobie z nimi poradzić?

Warto pielęgnować skórę, stosując dobre kosmetyki, które nie dbają o optymalne nawilżenie i ujędrnienie skóry oraz jej odbudowę (wzmacniają strukturę skóry, przez co ograniczają powstawanie nowych rozstępów), ale i pomagają zmniejszyć widoczność rozstępów poprzez ich rozjaśnienie (sprawdzi się np. stosowany w ciąży wspomniany intensywny balsam przeciw rozstępom TAKE CONTROL, BABE! czy olejek przeciw rozstępom z omega 3-6-9 GO! OMEGA GO! od PHLOV).

Warto pamiętać, by zarówno kosmetyki, jak i masaże ciała (na mokro i na sucho), stosować regularnie. Dzięki temu preparaty zniwelują widoczność rozstępów, zredukują niedoskonałości, będą wspierać naturalne zdolności regeneracyjne skóry oraz zwiększą jej odporność na rozciąganie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: