Ból brzucha w ciąży. Groźny, niegroźny?

Jakie mogą być powody bólu brzucha lub podbrzusza w różnych trymestrach? Czy taki ból jest niebezpieczny?

Ból brzucha w ciąży. Groźny, niegroźny?

W ciąży ból brzucha w większości przypadków jest wywołany zmianami fizjologicznymi, może jednak być także sygnałem alarmowym. Niezależnie od charakteru i przyczyny zwykle jest przyczyną stresu. Jaki ból może cię zaniepokoić? Kiedy potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Zobacz film z dr Tomaszem Zającem, ginekologiem-położnikiem i przeczytaj, kiedy bóle podbrzusza w ciąży są groźne, a kiedy nie.

Ból podbrzusza w ciąży. Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży następuje intensywny rozwój i wzrost dziecka. Cały twój organizm reaguje na obecność tej małej istotki, a szczególnie macica, która aby maluszkowi było wygodnie, musi rosnąć razem z nim. I Ty to czujesz!

Niegroźne bóle brzucha w ciąży

W pierwszych tygodniach, we wczesnym okresie ciąży, przyszła mama może zaobserwować ból w podbrzuszu połączony z niewielkim plamieniem. Wiele kobiet myli te objawy z menstruacją, tymczasem są to objawy implantacji (zagnieżdżenia) w macicy zapłodnionej komórki jajowej.

Zarodek zagnieżdża się zwykle na jej tylnej lub przedniej ścianie. Dzieje się to pomiędzy 6 a 12 dniem rozwoju zarodka i może powodować spory dyskomfort u przyszłej mamy, np. ból krzyża. Ból brzucha spowodowane implantacją zarodka nie powinien niepokoić.

Ból brzucha związany z dolegliwościami gastrycznymi

Ból brzucha w ciąży może być również związany z dolegliwościami gastrycznymi. To w sumie najczęstszy powód niedyspozycji bólowych towarzyszący kobietom często przez całą ciążę. Wzdęcia i gazy często pojawiają się ze względu na podwyższony poziom progesteronu, hormonu, który rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego. W rezultacie proces trawienny ulega spowolnieniu, co prowadzi do wzdęć, a także zaparć i ogólnie dyskomfortu w jamie brzusznej.

W efekcie możesz odczuwać skurcze i kłujący ból brzucha w ciąży, na każdym jej etapie. Pijąc dużo wody, jedząc pokarmy bogate w błonnik i starając się jeść mniejsze porcje masz szansę zapobiegać gazom i wzdęciom. Jeśli to nie pomoże, przeczytaj inne porady dotyczące bólu brzucha w ciąży i skonsultuj się z lekarzem.

Bóle brzucha w ciąży wywołane orgazmem

Inne niegroźne bóle brzucha mogą być wywołane orgazmem. Wówczas pojawiają się w jego trakcie bądź po szczytowaniu. To powszechny i nieszkodliwy objaw podczas ciąży fizjologicznej i absolutnie nie jest powodem do rezygnowania z seksu w ciąży.

Najczęściej bó brzucha w takiej sytuacji jest spowodowany zwiększonym przepływem krwi do obszaru miednicy lub skurczami macicy podczas orgazmu. Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem zanim rozpoczniesz współżycie.

Ból brzucha w ciąży a zakażenie dróg moczowych

Ból, kłucie w podbrzuszu lub ucisk w okolicy miednicy często wywołuje infekcja dróg moczowych. Zmiana koloru i zapachu moczu jest sygnałem, by jak najszybciej wykonać analizę moczu i odwiedzić lekarza. Dodatkowym objawem może być zwiększone parcie na pęcherz, szczypanie podczas oddawaniu moczu oraz uczucie, że pęcherz nie został do końca opróżniony.

Bólu brzucha nie można lekceważyć, tak samo jak ZUM. Nieleczona infekcja może być groźna zarówno dla ciebie, jak i dla maluszka. Na szczęście dzięki lekom szybko poczujesz komfort. Nie zapominaj o badaniach w ciąży, które zlecił Ci lekarz (tak z krwi, jak i moczu).

Ciąża ektopowa

Powodem silnego, jednostronnego bólu brzucha i skurczów, które nie mijają, może być ciąża ektopowa. Mówi się o niej, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna często powoduje krwawienie z pochwy, bolesność ramienia, miednicy i brzucha, spadki ciśnienia i omdlenia. Jeśli podejrzewasz, że masz ciążę ektopową, natychmiast wezwij lekarza.

Bóle brzucha a poronienie

Bóle brzucha i skurcze związane z poronieniem występują zwykle w okolicy podbrzusza, dolnej części pleców i/lub okolicy miednicy. Towarzyszy i krwawienie.

Do większość poronień dochodzi w pierwszym trymestrze, ale mogą wystąpić również w drugim trymestrze. Czasem trudno jest stwierdzić, czy Twój ból jest poronieniem, czy pojawia się wskutek implantacji.

Bóle brzucha na początku ciąży wielu kobietom przypominają dyskomfort podobny do tego, który jest związany z miesiączką. Wiele przyszłych mam skarży się naból brzucha na początku ciąży jak przed okresem.

Dolegliwości te wywołuje prawidłowo rozrastająca się macica. Nie bez znaczenia jest przekrwienie tkanek spowodowane działaniem podwyższonego poziomu progesteronu we krwi. Według specjalistów podobne odczucia dotyczą większość mam. Jednak czasami bóle brzucha w ciąży mogą oznaczać poronienie.

Czy ból podbrzusza w ciąży jak na okres zawsze oznacza poronienie? Okazuje się, że nie. Najważniejszym objawem poronienia jest krwawienie.

Podczas poronienia do 7 tygodnia występuje najczęściej niewielkie krwawienie, a krew ma barwę jasnoczerwoną. Dolegliwości bólowe są podobne do tych podczas menstruacji. W późniejszych tygodniach pojawiają się silne bóle i skurcze, obfite krwawienie, widoczne skrzepy, a u części kobiet występuje wysoka gorączka.

Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży pojawi się ból brzucha, udaj się natychmiast do lekarza. To właśnie w tym czasie ryzyko poronienia jest największe.

Ból brzucha niezwiązany z ciążą

Mogą też pojawić się bóle niezwiązane z ciążą. Przyczyną mogą być choroby:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • infekcje jelitowe,
  • kolka nerkowa, co wymaga wizyty u specjalisty.

reklama

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży macica coraz szybciej się rozciąga i w efekcie możesz czuć bóle w podbrzuszu, a także bóle pleców. Powiększanie się macicy jest uwarunkowane wzrostem znajdującego się w niej płodu. Rozciągnięciu ulegają również więzadła macicy. To w niektórych przypadkach może wiązać się z występowaniem okresowego, czasami dość silnego dyskomfortu.

Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Teraz centrum twojego organizmu jest właśnie tutaj – w dole brzucha. To tutaj, pod wpływem zmian hormonalnych, dopływa najwięcej krwi, przez co narządy są obrzmiałe i bardzo tkliwe.

Możesz mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej, uczucie "ciągnięcia", szczególnie w pachwinach, lekkie skurcze macicy – podobne jak przed miesiączką, ale raczej bezbolesne. Objawy napięcia przedmiesiączkowego i ciąży są bardzo podobne – to dlatego, że w obu przypadkach wzrasta gwałtownie poziom gestagenów odpowiedzialnych za skurcze macicy, złe samopoczucie, bolące piersi, rozdrażnienie.

Ból brzucha w ciąży a ruchy dziecka

W drugiej połowie ciąży zaczniesz odczuwać ruchy maluszka. Wtedy mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu odczuwane jako „wiercenie się dziecka” czy „bolesne kopnięcia”. Niektóre dolegliwości mogą być niestety sygnałem niebezpieczeństwa utraty ciąży i wymagają szybkiej porady lekarskiej.

Jeśli:

  • bóle są coraz silniejsze,
  • regularne,
  • brzuch twardnieje,

udaj się natychmiast do lekarza! Takie dolegliwości mogą oznaczać odklejanie się łożyska, co wiąże się z niedotlenieniem, a nawet śmiercią płodu! Lepiej jest dmuchać na zimne.

Ból więzadła obłego macicy w ciąży

Macica podczas ciąży powiększa się około 100 razy powodując silne rozciąganie mięśni i tkanki łącznej. Kobieta przez to może odczuwać silny dyskomfort w pachwinach i w boku, jak również w podbrzuszu. Może pojawiać się ostry, rwący ból podobny do menstruacyjnego bądź zakwasów.

Może się on pogłębiać podczas kaszlu, kichania, śmiechu, nagłej zmiany pozycji ciała czy ćwiczeń. Dlatego staraj się unikać gwałtownych ruchów, dbaj o nawodnienie organizmu i regularne opróżnianie pęcherza, staraj się odpoczywać i wykonuj regularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha.

Ból brzucha w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży nadal będą się pojawiać bóle związane z powiększaniem się macicy oraz oczywiście rośnięciem dziecka. Niestety dużo kobiet w ostatnich miesiącach ciąży skarży się na to, jak brzuch w ciąży negatywnie wpływa na ich kręgosłup czy problemy gastryczne. Większość tych objawów, choć towarzyszy często od niemal pierwszego tygodnia ciąży, minie po porodzie.

Na tym etapie ciąży mogą również pojawić się skurcze macicy, zazwyczaj bezbolesne, trwające 20 - 30 sekund (macica twardnieje a potem wraca do normy). Są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. Jest to całkowicie normalne. Dziecko jest coraz większe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc jego ruchy odczuwasz boleśniej. W 7 i 8 miesiącu skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona Hicksa) są silniejsze i coraz częstsze, możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu.

Skurcze i bóle brzucha a odklejenie się łożyska

Gdy czujesz bóle (skurczowe lub tępe, nasilające się) w dole brzucha, może to jednak świadczyć o odklejeniu się łożyska.

Jeśli dolegliwości niepokoją cię, powinnaś jak najszybciej powiedzieć o nich ginekologowi. On zdecyduje, czy twoje obserwacje to sygnał do wizyty, czy też wystarczy podanie leków rozkurczowych.

Jest to niezmiernie ważne, szczególnie w przypadkach ciąży niedonoszonej, gdyż w większości przypadków pozwoli zapobiec urodzeniu się dziecka nieprzygotowanego do samodzielnego życia pozamacicznego.

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy pojawia się w drugiej połowie ciąży i charakteryzuje się pojawieniem wysokiego ciśnienia krwi i białka w moczu, co może powodować bóle.

Zazwyczaj towarzyszą mu inne objawy: nagły obrzęk rąk, stóp i twarzy, ból głowy, problemy z widzeniem, wymioty i duszność. Stan przedrzucawkowy może wpływać na zmniejszenie ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych dziecku, dlatego natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiś z objawów.

Bóle brzucha w ciąży wskazujące na poród

W 9. miesiącu ciąży skurcze stają się bolesne, dłuższe i zdecydowanie częstsze. Macica intensywnie trenuje przed godziną „0”. Regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrastają z każdym skurczem i nie da się ich zwalczyć domowymi metodami, są oznaką rozpoczynającego sięporodu.

Co może świadczyć o rozpoczynającym się porodzie?

  • odejście czopa śluzowego,
  • odejście wód płodowych - w sposób gwałtowny (chluśnięcie) lub powolny (wyciekanie),
  • biegunka, rozstrój żołądka, mdłości,
  • zmiana nastroju,
  • skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża.

Kilka dni, a czasami kilka godzin przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy, który może być podbarwiony niewielką ilością krwi. Jest to normalne. Jeśli jednak zauważysz krwawienie z dróg rodnych, któremu towarzyszą bóle i twardnienie macicy, udaj się do szpitala – to może, ale nie musi świadczyć o odklejaniu się łożyska, czasami rozwierająca się szyjka macicy jest przyczyną plamienia.

reklama

Dr. Tomasz Zając o bólach brzucha w trakcie ciąży - film

Na pytania dotyczące bólu brzucha w ciąży odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - ginekolog-położnik

Kiedy natychmiast zadzwonić do lekarza?

Bólu brzucha w ciąży nie można lekceważyć. Natychmiastowej pomocy wymaga:

  • Sytuacja, w której bólom brzucha w ciąży towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. 
  • Pojawia się wysoka gorączka.
  • Silny ból głowy.
  • Problemy z widzeniem (w tym niewyraźne widzenie, migające światła lub plamy, nadwrażliwość na światło lub tymczasowa ślepota).
  • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, trudne oddawanie moczu lub krew w moczu.
  • Zawroty głowy lub uczucie omdlenia.
  • Jeśli przed 37. tygodniem ciąży odczuwasz w ciągu jednej godziny więcej niż cztery skurcze, ponieważ może to być oznaką porodu.

Nie bagatelizuj dolegliwości bólowych i innych sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli bóle mają charakter bolesnych regularnych skurczy, należy udać się do ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i w miarę możliwości zastosuje leczenie. Każde krwawienie czy plamienie w ciąży, nawet jeśli nie towarzyszą mu inne symptomy, wymaga konsultacji lekarskiej! To może być objawem zagrażającego poronienia.

Wszelkie informacje zawarte w powyższym tekście mają charakter informacyjny. Jak widać nie każda dolegliwość bólowa oznacza, że dzieje się coś złego. Jednak, jeśli coś cię niepokoi, zgłoś się do lekarza.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: