Odejście czopa śluzowego

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy to śluz, który powstaje w kanale szyjki macicy we wczesnej ciąży. Dzięki niemu przez dziecko jest chronione przed drobnoustrojami wywołującymi infekcje, które mogłyby przedostać się do macicy. Gdy szyjka macicy przygotowuje się do porodu, to odejście czopa jest oznaką zbliżającego się porodu. Jest to normalny i powszechny objaw w ostatnich tygodniach ciąży.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy powstaje z galaretowatego, gęstego śluzu z pochwy już na początku ciąży. Jest gęsty, lepki, elastyczny i śliski. Niczym korek szczelnie zamyka wejście szyjki macicy. Jego wygląd i rozmiar są indywidualne dla każdej z nas. Może mieć różne zabarwienie. Od przezroczystego, poprzez białawe lub lekko różowe i czerwone, a nawet brązowe. Jego faktura jest żyłkowata i podobna do galaretki. Nazywany korkiem śluzowym ma objętość około 2 łyżek stołowych. Właściwie nie ma zapachu.

Tak jak pisaliśmy, w czopie śluzowymoże być obecna krew, a właściwie jej otoczka w kolorze brązowym, różowym lub czerwonym. Brązowe zabawienie wskazuje na wydalenie nieco starszej krwi (po prostu krew zdążyła się utlenić), a różowe lub czerwone – oznacza świeże krwawienie. Male ilości krwi nie są więc powodem do stresu.

Jak rozpoznać czy odchodzi czop śluzowy, czy to wydzielina?

Ponieważ przez całą ciążę wydzielina z pochwy bywa obfita, można ją pomylić z czopem śluzu, zwłaszcza gdy zbliża się poród. Zastanawiasz się, jak odróżnić odejście czopa śluzowego od wydzieliny?

Tak jak pisaliśmy wyżej, w czopie śluzowym widzisz wydzielinę śluzową, przypominającą budyń lub galaretkę. Może być lekko podbarwiony krwią (podczas rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynia krwionośne).

Wydzielina ma konsystencję bardziej zbliżoną do białka kurzego. Zwykle jest przezroczysta, biała lub ma lekko żółte zabarwienie. Towarzyszy ci podczas całej ciąży, podczas gdy czop śluzowy działa jak bariera i zazwyczaj jest wydalany dopiero w końcowej fazie ciąży.

Co jeszcze wpływa na odejście czopu śluzowego?

Jedną z przyczyn odejścia czopu jest rozpulchnianie i rozwieranie się szyjki. Kiedy zbliżasz się do porodu, to w szyjce macicy następują zmiany, które mogą spowodować wypadnięcie czopa śluzowego z pochwy. W donoszonej ciąży jego odejście jest jak najbardziej naturalne.

Czasami przyczyną tego, że odchodzi czop, może być uprawianie seksu. W ostatnich tygodniach przed porodem szyjka jest rozpulchniona i wrażliwa, więc po stosunku płciowym możesz zaobserwować, że wydzielina jest podbarwiona krwią lub właśnie odejście czopa śluzowego. Jeśli jesteś już co najmniej w 37 tygodniu ciąży, nie stanowi to zagrożenia. Jednak jeśli zbyt wcześnie tracisz czop śluzowy, może się to wiązać z pewnym ryzykiem zakażenia, że konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Również kiedy lekarze bada fizykalne szyjkę, może rozciągnąć lub podrażnić pochwę i doprowadzić do tego, że czop śluzowy odejdzie częściowo lub w pełni.

reklama

Jak wygląda odejście czopa śluzowego?

Do czasu, kiedy odchodzi czop śluzowy, szyjka macicy jest szczelnie zamknięta. Gdy przed porodem zaczyna się skracać, wówczas czop śluzowy odchodzi. Dzięki temu szyjka może się otworzyć, a dziecko – wejść do kanału rodnego.

Odejście czopa to znak, że rozpoczęło się przygotowanie organizmu do akcji porodowej. Niestety nie ma reguły - czop śluzowy odchodzi w różnych momentach i jego odejście nie oznacza, że zaraz nastąpi poród. Odejście czopu śluzowego może się zdarzyć zarówno tydzień czy miesiąc przed porodem, jak i dopiero podczas właściwej akcji porodowej, już w szpitalu.

Czop porodowy nie zawsze odchodzi za jednym razem - może się to dziać stopniowo, nawet przez kilka dni (możesz wówczas zaobserwować zwiększoną ilość upławów). Może się też zdarzyć, że nie zauważysz tego momentu, bo pod koniec ciąży zwiększa się ilość wydzieliny w pochwie.

Co robić, kiedy odejdzie czop śluzowy?

Jeśli twoja ciąża jest donoszona, a zaobserwujesz odejście czopu śluzowego, któremu nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, nie masz powodów do obaw i nie musisz natychmiast jechać do szpitala. Warto jednak spotkać się z ginekologiem, by ten cię zbadał i sprawdził stan szyjki i ewentualną gotowość porodową oraz rozwarcie.

Po 37 tygodniu możesz początkowo skontaktować się z lekarzem prowadzącym prowadzącego lub położnej i opisać jak wygląda czop śluzowy pod względem rozmiaru, koloru oraz ogólnego wyglądu. Twoje informacje na temat tego, jak wygląda czop, mogą pomóc lekarzowi zdecydować, co powinnaś dalej robić.

Jeśli, zastanawiasz się czy to, co widzisz to czop śluzowy, czy może upławy i wahasz się, czy zadzwonić do lekarza, pamiętaj, że kiedy oczekujesz dziecka masz prawo zadzwonić – ZAWSZE. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji najważniejsze jest, żebyś ty i dziecko pozostali zdrowi i bezpieczni.

Po odejściu czopa, niektóre ciężarne zauważają zwiększenie wydzielania się śluzu i obecność krwi, w niewielkiej ilości. W niektórych przypadkach możesz zaobserwować objawy rozpoczynającej się akcji porodowej. To:

  • skurcze macicy,
  • skurcze podobne do miesiączkowych,
  • ból i ucisk miednicy,
  • bóle krzyża,
  • problemy jelitowe,
  • brak apetytu lub wzmożony apetyt,
  • regularne skurcze co 10-30 min.

Zdarza się, że obserwujesz odejście czopa śluzowego i pęknięcie pęcherza płodowego, co powoduje odejście wód płodowych. Nastąpić to może w sposób gwałtowny (chluśnięcie) lub powolny (wyciekanie).

Jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zadzwonić do lekarza i w umówionym czasie zgłosić się do szpitala, nawet wtedy, gdy nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Jeśli po odejściu czopa i wód płodowych nie rozpocznie się czynność skurczowa, to w szpitalu, po badaniach lekarze zdecydują, czy należy ewentualnie indukować poród.

reklama

Jak długo po odejściu czopa śluzowego zaczniesz rodzić?

Właściwie nikt nie odpowie ci na to pytanie. Jak już wiesz, niekiedy to się dzieje w trakcie porodu.  U niektórych kobiet kilka, a nawet kilkanaście dni przed porodem. To tylko jeden ze zwiastunów.

Natomiast ankieta przeprowadzona wśród uczestniczek forum bellybelly.com pokazała, że:

  • u 45% kobiet nastąpiło to na 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem porodu
  • u 34% nastąpiło to na 2 dni przed rozpoczęciem porodu
  • 30% kobiet doświadczyło tego podczas akcji porodowej
  • około 17,65% w ogóle nie zauważyło odchodzenia czopu, bo nie był na tyle charakterystyczny.

Kiedy odejście czopa wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem?

Odejście czopa śluzowego najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak są sytuacje, w których taka sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu z ginekologiem. Kiedy?

  • Jeśli podejrzewasz, że doszło do odejścia czopa śluzowego, a masz za sobą przedwczesny poród lub nie ukończyłaś 36. tygodnia ciąży. Jego rolą jest ochrona jamy macicy, a przedwczesne odejście może wiązać się z różnymi problemami.
  • Gdy czop śluzowy odszedł przed 36. tygodniem ciąży i jest zabarwiony krwią. To może wskazywać, ze ciąża jest zagrożona.
  • Jeżeli jego odejściu towarzyszy krwawienie z dróg rodnych (może to być objaw łożyska przodującego lub przedwczesnego oddzielenia się łożyska) lub pojawiają się regularne skurcze czy ból.
  • Jeśli po odejściu czopa śluzowego pojawia się wodnista wydzielina (być może pękł pęcherz płodowy).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: