Odejście czopa śluzowego

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy - gęsty, przezroczysty, galaretowaty śluz - niczym korek szczelnie zamyka ujście szyjki macicy, dzięki czemu przez całą ciążę chroni dziecko przed drobnoustrojami wywołującymi infekcje. Odejście czopa zwiastuje zbliżający się poród.

Czop śluzowy – co to takiego

Czop śluzowy powstaje z galaretowatego, gęstego śluzu z pochwy już na początku ciąży. Jest gęsty, lepki, elastyczny i śliski. Może mieć kolor mleczny, żółty bądź być bezbarwny. Nie ma zapachu.

reklama

Odejście czopa śluzowego

Do czasu odejścia czopu szyjka macicy jest szczelnie zamknięta. Gdy przed porodem szyjka macicy skraca się, wówczas czop śluzowy odchodzi. Dzięki temu szyjka może się otworzyć, a dziecko – wejść do kanału rodnego.

Odejście czopa to znak, że rozpoczął się poród. Niestety nie ma reguły - może się to zdarzyć zarówno tydzień czy miesiąc przed porodem, jak i dopiero na trakcie porodowym, już w szpitalu. Czop śluzowy nie zawsze odchodzi za jednym razem - może się to dziać stopniowo, nawet przez kilka dni (możesz wówczas zaobserwować zwiększoną ilość upławów). Może się też zdarzyć, że nie zauważysz tego momentu, bo pod koniec ciąży zwiększa się ilość wydzieliny w pochwie.

Jak rozpoznać wydalony czop śluzowy?

Wydalony czop śluzowy to wydzielina śluzowa, bardziej gęsta niż białko jaja, przypominająca budyń lub galaretkę. Może być lekko podbarwiona krwią (podczas rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynia krwionośne).

reklama

Co robić, kiedy odejdzie czop śluzowy?

Jeśli twoja ciąża jest donoszona, a zaobserwujesz odejście czopa, któremu nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, nie masz powodów do obaw i nie musisz natychmiast jechać do szpitala. Warto jednak spotkać się z ginekologiem, by ten cię zbadał i sprawdził stan szyjki macicy.

Kiedy do lekarza?

Czasem jednak odejście czopa śluzowego wymaga natychmiastowego kontaktu z ginekologiem. Kiedy?

  • Jeśli podejrzewasz, że doszło do odejścia czopa śluzowego, a masz za sobą przedwczesny poród lub nie ukończyłaś 36. tygodnia ciąży.
  • Gdy czop śluzowy odszedł przed 36. tygodniem ciąży i jest zabarwiony krwią.
  • Jeżeli odejściu czopa towarzyszy krwawienie z dróg rodnych (może to być objaw łożyska przodującego lub przedwczesnego oddzielenia się łożyska) lub pojawiają się regularne skurcze czy ból.
  • Jeśli po odejściu czopa śluzowego pojawia się wodnista wydzielina (być może pękł pęcherz płodowy).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: