Zagrożenie przedwczesnym porodem

Usłyszałaś od lekarza, że twoja ciąża jest zagrożona. Choć zagrożenie przedwczesnym porodem to nie wyrok, musisz zastosować się do zaleceń ginekologa. Często wystarczy jedynie zwolnić tempo i bardziej zadbać o siebie.

W tym kontekście najczęściej niepokojące bywa: obniżenie się macicy (co może prowadzić do skrócenia szyjki macicy), łożysko przodujące (łożysko umiejscawia się w dolnej części macicy, częściowo lub całkowicie zakrywając jej ujście, co może uniemożliwić poród), odklejenie się łożyska (oderwanie się od ściany macicy), „falstart” szyjki macicy (która przedwcześnie skraca się i rozwiera) lub infekcje (zarazki chorobotwórcze przedostają się przez pochwę do płodu).

Jak sobie pomóc?

·    Słuchaj lekarza i ... głosu rozsądku, jeśli musisz leżeć – leż! Nie szarżuj, nie bagatelizuj problemu, nie zaciskaj zębów, by być herosem. Od tego, jak będziesz postępować, zależy przyszłość twojego dziecka!

·    Zagospodaruj przestrzeń wokół łóżka – w zasięgu ręki ulokuj książkę, telefon, pilota, wodę, laptopa, przekąski i inne niezbędne drobiazgi. Może zaczniesz pisać pamiętnik?

·    Zapomnij o jakichkolwiek zbędnych czynnościach, zrezygnuj z każdej niepotrzebnej aktywności fizycznej. Pozwól się wyręczać i rozpieszczać. Nie szarżuj w imię źle pojętej ambicji!

·    Dobrze się odżywiaj, dużo pij, nie zapominaj o jogurtach i innych przetworach mlecznych, które zawierają żywe kultury bakterii (lub zażywaj tabletki kwasu mlekowego - pomogą ustabilizować florę bakteryjną pochwy).

·    Zbierz jak najwięcej rzetelnych wiadomości na temat swojego stanu zdrowia, jednak nie przesadzaj z wiedzą. Lepiej zapytać o swój stan lekarza, niż studiować podręczniki i strony w sieci (może wtedy okazać się, że wskutek nadmiernej wiedzy zdiagnozujesz u siebie cały wachlarz jednostek chorobowych, z egzotycznymi czy szczególnie rzadkimi włącznie).

·    Rozmawiaj z życzliwymi osobami – rodziną, przyjaciółką, mężem. Odwiedzaj portale i fora internetowe dla przyszłych mam. Kiedy okaże się, że nie tylko ty masz problemy z donoszeniem ciąży, będzie ci dużo łatwiej zmierzyć się z rzeczywistością.

·    Jak najwięcej leż, odpoczywaj. Właśnie teraz możesz czytać, oglądać filmy i seriale, rozwiązywać krzyżówki, marzyć, planować i rozmyślać. Spójrz na tę sytuację z zupełnie innej strony - to jest naprawdę dobry czas! Czas dla ciebie, dla was!

Warto się postarać, bowiem stawka jest naprawdę wysoka – chodzi o zdrowie i życie dziecka!

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży