Przedwczesny poród

Jeśli dziecko przyszłoby na świat pomiędzy 23. a 37. tygodniem, byłoby wcześniakiem i wymagałoby odpowiedniego pielęgnowania i żywienia. Ponieważ przedwczesny poród może nieść wiele zagrożeń, wynikających z niedojrzałości noworodka, lekarze będą starali się podtrzymywać ciążę, by jej rozwiązanie przeciągnąć w czasie, jak najbliżej właściwej daty.

Każda ciężarna, u której rozpoczął się poród przedwczesny powinna jak najszybciej znaleźć się na oddziale patologii ciąży. Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie jedną z poniższych sytuacji, powinna natychmiast udać się do szpitala:

·    silny ból brzucha lub skurcze (które nie wyciszają się po kąpieli i wypoczynku  - co znaczy, że są to bóle porodowe, nie efekt „stawiania się” macicy, która przygotowuje się do porodu), towarzyszy im tępy ból w okolicy krzyża, biegunka, mdłości i inne sensacje ze strony układu pokarmowego.

·    zmianę wyglądu wydzieliny z pochwy, która jest krwista bądź brązowa.

·    twoje dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle - nie rusza się bądź jest niespokojne i pobudzone, a jego ruchy są silne i gwałtowne.

·    wyciekają, sączą się bądź chlusnęły wody płodowe. Niezależnie od ich barwy (przezroczyste bądź zielonkawe) oznacza to pęknięcie pęcherza płodowego i odpłynięcie płynu owodniowego.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży