12. tydzień ciąży

Dwunasty tydzień to początek drugiego trymestru!

12. tydzień ciąży

Początek drugiego trymestru

Gratulacje jesteś w 12 tygodniu ciąży, czyli wkraczasz w czwarty księżycowy miesiąc ciąży, co oznacza koniec pierwszego trymestru i wejście w drugi trymestr. Większość kobiet oddycha z ulgą, ponieważ spada ryzyko poronienia, ustępują także poranne mdłości. Nie czekaj dłużej - to najwyższy czas, żeby podzielić się ze światem swoją radością!

Twoje dziecko - ciąża 12 tydzień

Od czwartego miesiąca ciąży Twoje dziecko dla lekarzy jest już płodem. Osiąga 6 centymetrów długości i waży 7 gramów. Dobiega końca kształtowanie się płuc, trzustki i tarczycy.

W 12 tygodniu zrasta się podniebienie dziecka, a jego twarz ma proporcje dziecięce. Najważniejsze części mózgu są ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe. Rozwój dziecka przebiega naprawdę dynamicznie! Twarz maleństwa wykazuje większą wrażliwość na dotyk - dotknięte czoło powoduje odwrócenie całej główki.

Można zauważyć zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy maluszka, dzięki temu ewentualne Twoje przeziębienie nie będzie dla niego takie straszne. Chociaż w 12 tc jeszcze nie czujesz ruchów dziecka to ono radośnie baraszkuje w macicy. Jego ramiona i nogi są już w pełni uformowane. Nerki mogą być na tyle rozwinięte, aby rozpocząć produkcję moczu.

Serduszko mocno bije. Średnie tętno płodu w 12 tygodniu ciąży wynosi około 167 uderzeń na minutę; czyli dwukrotnie szybciej niż twoje. W II trymestrze będzie powoli zwalniało. Mózg maluszka zaczyna produkować hormony, a komórki nerwowe mnożą się w szybkim tempie, również powstają synapsy.

Pępowina jest w pełni ukształtowana, ale w dalszym ciągu będzie się wydłużać przez całą ciążę. Pępowina odgrywa istotną rolę w okresie ciąży - dostarcza dziecku w tlen i składniki odżywcze.

12 tydzień ciąży usg i badania prenatalne

Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stoi na stanowisku, że wszystkie kobiety ciężarne w Polsce, bez względu na wiek, powinny mieć zaproponowane przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęciej spotykanych wad rozwojowych aberracji chromosomowych. Tym samym każda ciężarna powinna pomiędzy 11. a 13. tygodniem powinna wykonać badania prenatalne. 12 tydzień ciąży jest idealny, żeby je zrobić.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

  • standardowe badanie USG,
  • USG genetyczne,
  • USG 4D,
  • test NIFTY,
  • test PAPP-A,
  • test na poziom alfa-fetoproteiny (AFP) we krwi,
  • test potrójny,
  • test podwójny,
  • test zintegrowany,
  • badanie przepływu w przewodzie żylnym,
  • przepływ przez zastawkę trójdzielną.

Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

  • amniopunkcję,
  • biopsje trofoblastu,
  • kordocentezę,
  • fetoskopię,
  • biopsję tkanek płodu.

Jednym z podstawowych badań jest usg, podczas którego lekarz sprawdzi budowę płodu, skontroluje czynność serduszka oraz zmierzy przezierność karkową i kości nosowej płodu. Prawidło przeprowadzona ocena ultrasonograficzna już na tym etapie pozwala wykluczyć ponad połowę wad wrodzonych, dlatego tak ważne jest, żeby nie przegapić badania. Dlaczego ten tydzień jest idealny na badanie? Pamiętaj, że niektóre wady wrodzone są łatwiejsze do zdiagnozowania właśnie na wczesnym etapie ciąży.

To badanie wykrywa możliwość wystąpienia wad genetycznych u dziecka – najczęściej zespołu Downa. Oprócz tego lekarz może zasugerować wykonanie testu NIFTY określające ryzyko wystąpienia: zespołu Downa, Patau, Edwards’a czy Turnera na podstawie krwi matki lub Testu PAPP-A.

Lekarz oceni budowę czaszki i mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, nerek i pęcherza moczowego. Ponadto sprawdzi, czy prawidłowo rozwija się szkielet, czyli kręgosłupa oraz kończyny. Bardzo ważne są parametry biometryczne: długość ciemieniowo – siedzeniowa (CRL). Dzięki nim położnik jest w stanie wyliczyć wiek ciążowy oraz przewidywany termin porodu. Pomaga mu w tym również wymiar poprzeczny główki płodu.


Ten tydzień jest równie ważny, jeśli masz ciążę mnogą. Lekarz oceni liczbę łożysk i worków owodniowych. To badanie jest niezwykle istotne, żeby ustalić, jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka i prowadzenie ciąży wielopłodowej.

Jak na usg wygląda płód w 12 tygodniu ciąży

Co się dzieje z Tobą?

12 tydzień ciąży i pewnie powoli zauważasz koleje zmiany. Zapewne przytyłaś kilka kilogramów. Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową. 12 tydzień ciąży w przypadku niektórych kobiet jest momentem, kiedy brzuszek staje się widoczny. Jednak wiele z nas będzie musiało jeszcze trochę poczekać na dumne paradowanie z brzuszkiem.

Zmieniająca się sylwetka, może Cię napawać szczęściem z powodu coraz wyraźniejszych krągłości i tego jak wygląda brzuszek (zwłaszcza, gdy zadowolenie podziela również mąż). Czasami jednak może Cię niepokoić Twój powrót do formy po narodzeniu dziecka. Idealnie by było, gdybyś przez całą ciążę przytyła nie więcej niż 20% swojej wagi sprzed ciąży.

Możesz czuć się lepiej w porównaniu do poprzednich tygodni ciąży. W 12 tygodniu ciąży około 15% kobiet odczuwa nadal mdłości często, aż 20 tygodnia ciąży, a nawet dłużej. Nadal mogą ci towarzyszyć zaparcia. Winę za to ponosi, produkowany przez łożysko progesteron, który jest odpowiedzialny za wolniejszą perystaltykę jelit. Jeśli czujesz się dobrze i twój lekarz wyrazi zgodę warto zostać fitmamą i wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych, co pozytywnie wpłynie na pracę jelit.

Wielu kobietom w tym okresie wraca apetyt. Zadbaj o to żeby jeść zdrowe posiłki. Skorzystaj z porad na temat zdrowego odżywiania w ciąży.

Sprawdź, co możesz jeść w ciąży, a czego unikać. Warto wiedzieć, że u dziecka na tym etapie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo i jeśli jesteś zagrożona anemią, lekarz może nakazać suplementację. Nie zapominaj również o kwasie foliowym i witaminach z grupy B, które odpowiadają za prawidłową budowę nowych komórek nerwowych, jak również mięśni, kości oraz tkanek. Twoje zapotrzebowanie na energię wynosi teraz ok. 300 kcal więcej, o 30% zwiększyło się również zapotrzebowanie na białko.

W tygodniowym jadłospisie na 3 miesiąc ciąży warto również uwzględnić produkty bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), które biorą udział w budowie błon komórkowych i odgrywają olbrzymią rolę w trakcie kształtowania się tkanek i narządów. Jakie tłuszcze będą najlepsze dla rozwijającego się maleństwa? Omega-3 wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA 3 i DHA 6.

Koniecznie pamiętaj, żeby wypijać odpowiednia ilość wody. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na twoje samopoczucie, bo nawet lekkie odwodnienie może skończyć się dla ciebie bólami głowy, czy omdleniami. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu wpływasz również na dobrostan maleństwa, bo twoje nawodnienie ma korelację z ilością wód płodowych. Woda również może pomóc ci zapobiegać, albo przynajmniej zmniejszyć niepożądane dolegliwości żołądkowe. Niestety zgaga i niestrawność to częste ciążowe dolegliwości. Jeśli masz do nich skłonności, jedz częste, ale niewielkie posiłki, unikaj tłustych potraw, słodyczy i śpij z wysoko uniesioną głową i skorzystaj z rad babyboomowych ekspertów na temat zgagi. I poczekaj, nadejdzie tydzień, kiedy przynajmniej niektóre z niechcianych objawów ciąży miną.

12 tydzień ciąży - przywileje pracujących mam

W świetle prawa jesteś już objęta w pracy ochroną przysługującą kobietom ciężarnym. Jeżeli twój pracodawca nie został poinformowany o tym wcześniej (część z nas obawia się tego z różnych względów), to dobry czas, żeby przeprowadzić z nim taką rozmowę.

To ważne, bo po pierwsze twój stan chroni cię przed zwolnieniem, a jednocześnie ze względu na dobrostan maleństwa obowiązuje cię inny tryb pracy. Jeśli pracujesz przy komputerze, to zostanie zmniejszona liczba godzin, które będziesz spędzać przed ekranem. Jeżeli w twojej pracy wykonujesz zajęcia niebezpieczne dla ciężarnej, to pracodawca ma obowiązek przesunąć cię na inne stanowisko.

Zmiany skórne związane z ciążą

Słyszałaś kiedyś powiedzenie, że kobiety w ciąży mają specjalny "blask”. U niektórych kobiet, zwiększony przepływ krwi i podwyższony poziom estrogenu sprawiają, że ich skóra nabiera pięknej poświaty i jest lekko zaróżowiona.

Niestety, Twoja skóra może również zmienić na gorsze. Być może już zauważyłaś, że piegi, znamiona i inne ciemne plamy na twarzy stają się bardziej wyraźne, a nawet ciemniejsze. Niektóre z nich znikną po porodzie, inne jednak zostaną.

Ciemne przebarwienia na czole, skroniach, policzkach i podbródku nazywa się ostudą lub "maską ciążową". Ostuda pojawia się przez wzrost produkcji melaniny (pigmentu skóry, która chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym) w organizmie. Nic nie można zrobić, aby jej zapobiec, ale unikanie promieni słonecznych może pomóc.

W tym okresie może pojawić się również trądzik, ze względu na wysoki poziom progesteronu w organizmie. Jeśli podczas miesiączki na twarzy pojawiały się wypryski, to w ciąży możesz być bardziej podatna na pojawienie się trądziku, ale możesz również należeć do szczęściar, których cera zdecydowanie się poprawi.

Najważniejsze - nie używaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, niektóre z nich mogą spowodować bardzo poważne wady wrodzone u dziecka.

Możesz również zauważyć, że otoczka i brodawka stały się ciemniejsze. Inne zmiany w piersi, które się uwidaczniają to małe guzki na brodawce. Nazywa się je "guzkami Montgomery'ego." Prawie wszystkie kobiety je mają, ale w okresie ciąży z powodu zwiększonego poziomu hormonów ciążowych stają się bardziej widoczne.

W tym czasie skóra jest bardziej wrażliwa. Może się okazać, że twoje ulubione mydła lub płyny do mycia detergentów powodują podrażnienia. Powinnaś sięgnąć po delikatne, bezzapachowe kosmetyki.

A co z seksem, kiedy jest już 12 tydzień ciąży?

Zapewne dręczy Was pytanie o najlepszą pozycję seksualną w czasie ciąży. No cóż, to trochę jak jazda na wielbłądzie - nie ma najlepszej pozycji... Natomiast w II trymestrze możesz u siebie zauważyć dużo większą ochotę na "baraszkowanie". I jeśli nie ma do niego przeciwwskazań, to korzystaj z tej możliwości, ponieważ za kilka miesięcy, kiedy pojawi się na świecie maleństwo, zmienią się priorytety. Jest szansa, że zmęczenie nie pozwoli wam być tak aktywnymi seksualnie, jak przed ciążą.

Jeżeli jednak masz wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. On naprawdę wie, że istnieje prawie 100% pewność, że w twoim życiu było miejsce na seks, czego dowodem jest twój rosnący brzuszek. Dlatego spokojnie zadaj mu nurtujące cię pytania. Lepiej wiedzieć więcej!

Ciekawa jesteś, co przyniesie kolejny tydzień? Jaki będzie 13 tydzień ciąży i na co się przygotować? Nie czekaj, klikaj i czytaj, bo możliwość obserwowania, jak rozwija się w nas życie to niesamowita przygoda.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: