12. tydzień ciąży

12. tydzień ciąży

Początek drugiego trymestru

Gratulacje jesteś w 12 tygodniu ciąży, czyli wkraczasz w czwarty księżycowy miesiąc ciąży, co oznacza wejście w drugi trymestr. Większość kobiet oddycha z ulgą, ponieważ spada ryzyko poronienia, ustępują także poranne mdłości. Nie czekaj dłużej - to najwyższy czas, żeby podzielić się ze światem swoją radością!

reklama

Twoje dziecko

Od czwartego miesiąca ciąży Twoje dziecko dla lekarzy jest już płodem. Osiąga już 6 centymetrów długości i waży 7 gramów. Dobiega końca kształtowanie się płuc, trzustki i tarczycy.

W 12 tygodniu zrasta się podniebienie dziecka, a jego twarz ma proporcje dziecięce. Najważniejsze części mózgu są ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe. Twarz dziecka wykazuje większą wrażliwość na dotyk - dotknięte czoło powoduje odwrócenie całej główki.

Można zauważyć zewnętrzne narządy płciowe dziecka. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy maluszka, dzięki temu ewentualne Twoje przeziębienie nie będzie dla niego takie straszne. Chociaż jeszcze nie czujesz ruchów dziecka to ono radośnie baraszkuje w macicy. Jego ramiona i nogi są już w pełni uformowane. Nerki mogą być na tyle rozwinięte, aby rozpocząć produkcję moczu.

Serduszko mocno bije. Średnie tętno płodu w 12 tygodniu ciąży wynosi około 167 uderzeń na minutę; czyli dwukrotnie szybciej niż twoje. W tym trymestrze będzie powoli zwalniało. Mózg maluszka zaczyna produkować hormony, a komórki nerwowe mnożą się w szybkim tempie, również powstają synapsy.

Pępowina jest w pełni ukształtowana, ale w dalszym ciągu będzie się wydłużać przez całą ciążę. Pępowina odgrywa istotną rolę w okresie ciąży - dostarcza dziecku w tlen i składniki odżywcze.

Badania prenatalne i USG

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży każda ciężarna powinna wykonać badania prenatalne. Dwunasty tydzień ciąży jest idealny, żeby je zrobić. Jednym z nich jest usg podczas, którego lekarz sprawdzi budowę płodu, skontroluje czynność serduszka oraz zmierzy przezierność karkową i kości nosowej płodu. To badanie wykrywa możliwość wystąpienia wad genetycznych u dziecka – najczęściej zespołu Downa. Oprócz tego lekarz może zasugerować wykonanie test NIFTY określające ryzyko wystąpienia: zespołu Downa, Patau, Edwards’a czy Turnera na podstawie krwi matki lub Testu PAPP-A.

Jak na usg wygląda płód w 12 tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Zapewne przytyłaś już kilka kilogramów. Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową. W 12 tygodniu w przypadku niektórych kobiet ciąża staje się widoczna, inne będą musiały jeszcze trochę poczekać na dumne paradowanie z brzuszkiem.

Zmieniająca się sylwetka, może Cię napawać szczęściem z powodu coraz wyraźniejszych krągłości (zwłaszcza, gdy zadowolenie podziela również mąż). Czasami jednak może Cię niepokoić Twój powrót do formy po narodzeniu dziecka. Idealnie by było, gdybyś przez całą ciążę przytyła nie więcej niż 20% swojej wagi sprzed ciąży.

Możesz czuć się lepiej w porównaniu do poprzednich tygodni ciąży. Jednak około 15% kobiet odczuwa nadal mdłości często, aż 20 tygodni ciąży, a nawet dłużej. Jeśli czujesz się dobrze i twój lekarz wyrazi zgodę warto zostać fitmamą i wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych.

Wielu kobietom w tym okresie wraca apetyt. Zadbaj o to żeby jeść zdrowe posiłki. Skorzystaj z porad na temat zdrowego odżywiania w ciąży. Sprawdź, co możesz jeść w ciąży, a czego unikać. Niestety zgaga i niestrawność to częste ciążowe dolegliwości. Jeśli masz do nich skłonności, jedz częste, ale niewielkie posiłki, unikaj tłustych potraw, słodyczy i śpij z wysoko uniesioną głową i skorzystaj z rad babyboomowych ekspertów na temat zgagi.

Zmiany skórne związane z ciążą

Słyszałaś kiedyś powiedzenie, że kobiety w ciąży mają specjalny "blask”. U niektórych kobiet, zwiększony przepływ krwi i podwyższony poziom estrogenu sprawiają, że ich skóra nabiera pięknej poświaty i jest lekko zaróżowiona.

Niestety, Twoja skóra może również zmienić na gorsze. Być może już zauważyłaś, że piegi, znamiona i inne ciemne plamy na twarzy stają się bardziej wyraźne, a nawet ciemniejsze. Niektóre z nich znikną po porodzie, inne jednak zostaną. Ciemne przebarwienia na czole, skroniach, policzkach i podbródku nazywa się ostudą lub “maską ciążową”. Ostuda pojawia się przez wzrost produkcji melaniny (pigmentu skóry, która chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym) w organizmie. Nic nie można zrobić, aby jej zapobiec, ale unikanie promieni słonecznych może pomóc.

W tym okresie może pojawić się również trądzik, ze względu na wysoki poziom progesteronu w organizmie. Jeśli podczas miesiączki na twarzy pojawiały się wypryski, to w ciąży możesz być bardziej podatna na pojawienie się trądziku, ale możesz również należeć do szczęściar, których cera zdecydowanie się poprawi.

Najważniejsze - nie używaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, niektóre z nich mogą spowodować bardzo poważne wady wrodzone u dziecka.

Możesz również zauważyć, że otoczka i brodawka stały się ciemniejsze. Inne zmiany w piersi, które się uwidaczniają to małe guzki na brodawce. Nazywa się je "guzkami Montgomery'ego." Prawie wszystkie kobiety je mają, ale w okresie ciąży z powodu zwiększonego poziomu hormonów ciążowych stają się bardziej widoczne.

W tym czasie skóra jest bardziej wrażliwa. Może się okazać, że twoje ulubione mydła lub płyny do mycia detergentów powodują podrażnienia. Powinnaś sięgnąć po delikatne, bezzapachowe kosmetyki.

A co z seksem? Zapewne dręczy Was pytanie o najlepszą pozycję seksualną w czasie ciąży. No cóż, to trochę jak jazda na wielbłądzie - nie ma najlepszej pozycji...

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Ocena: 4.47 z 5. Ocen: 61

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w…   Więcej

Badania prenatalne

Badania prenatalne

Jesteś w ciąży. Czujesz się znośnie, a lekarz zapewnia, że wszystko jest w porządku. Ty jednak mimo…   Więcej

Czy w ciąży mogę jeść miód?

Czy w ciąży mogę jeść miód?

Miód dobrze działa i na zdrowie, i urodę. Koi podrażnienia, leczy przeziębienia, oprawia nastrój. Jest…   Więcej

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

U moich synów właściwy kolor oczu pojawił się kilka miesięcy po urodzeniu: jeden ma szare, a drugi…   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian…   Więcej

Waga w drugiej ciąży

Waga w drugiej ciąży

Jeśli jesteś w ciąży po raz drugi, prawdopodobnie szybko zauważysz, że znacząco różni się ona od ciąży…   Więcej

reklama